Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klatka dla gryzoni - drewniana czy plastikowa?

2018-03-07
Klatka dla gryzoni - drewniana czy plastikowa?Kiedy decydujemy się na posiadanie gryzonia, jedną z pierwszych decyzji, jaką trzeba podjąć, jest dobór odpowiedniej klatki. Będzie to miejsce, w którym nasze zwierzę spędzi dużą część swojego życia, dlatego tak ważne jest, żeby wybrać odpowiedni rozmiar, funkcjonalność i jakość wykonania. 

Nie może być za mała, ani za duża, powinna mieć tyle miejsca, żeby zmieściły się akcesoria, które umilają czas gryzoniowi, klatka dla gryzonia musi zapewniać też zwierzęciu odpowiednie podłoże. Niektórym zwierzętom wystarczy klatka dla małych gryzoni, inne będą potrzebowały klatki piętrowej dla gryzoni lub podwójnej klatki dla gryzoni. Gdy mamy wątpliwości co wybrać, warto zasięgnąć opinii eksperta w sklepie zoologicznym.  

Czytaj też: Gryzonie domowe - rodzaje. Jakiego wybrać?

Klatka dla gryzoni – zadbaj o bezpieczeństwo

Na rynku jest dostępnych wiele klatek dla gryzoni, jeśli mamy zdolności manualne, można też zrobić klatkę samemu. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, do których trzeba się zastosować, by wybrana klatka była bezpieczna dla naszego gryzonia. Oto najważniejsze z ich:
 • Klatka dla gryzonia musi zapewniać odpowiednią wentylację. Dobrze, żeby klatka była zrobiona z metalu lub plastiku, z metalową kratką na szczycie i plastikową lub metalową podstawką, która utrzyma wyściółkę. Szklane akwaria lub zamknięte, plastikowe pudełka nie są dobrym wyborem ze względu na słaby przepływ powietrza. W środku zatrzymuje się dużo pyłu i amoniaku, które mogą drażnić delikatny układ oddechowy gryzoni, a nawet zagrażać jego życiu. 
 • Podstawa klatki dla gryzonia nie powinna mieć dziur. Chociaż na pierwszy rzut oka klatka z metalową siatkową podłogą zdaje się być dobrym pomysłem (zanieczyszczenia wypadają z klatki i zwierzę nie musi żyć ciągle w ich otoczeniu), w rzeczywistości może to spowodować bardzo poważne konsekwencje. Kiedy łapy zwierzęcia ciągle naciskają na kratkę, powoduje to bardzo bolesną opuchliznę kończyn, która może doprowadzić do infekcji. Żeby tego uniknąć, należy pamiętać, że spód do klatki dla gryzoni powinien mieć gładką powierzchnię. Jeśli w naszej klatce znajdują się wykonane z metalowej kratki półki lub rampy, warto je przykryć kawałkami plastiku lub kartonu. 
 • Klatka dla gryzoni powinna być zrobiona z bezpiecznych materiałów, które można łatwo umyć. Jeśli zainwestujemy w klatkę dobrej jakości, może nam ona posłużyć przez całe życie naszego gryzonia. Szukajmy klatki, której plastikowe elementy będą wykonane z mocnego tworzywa, odpornego na pęknięcia, a metalowe elementy będą pomalowane lub powleczone PVC, aby zapobiec korozji. 
 • Klatka dla gryzonia powinna gwarantować łatwy dostęp do każdego miejsca, w którym przebywa nasz pupil. Przy wyborze klatki powinniśmy więc sprawdzić, jak rozstawione są drzwiczki i półki. Drzwiczki powinny być na tyle szerokie, żebyśmy mogli swobodnie włożyć rękę i wyjąć przez nie gryzonia. Jeśli w klatce są zamontowane półki i rampy, powinniśmy zadbać, o to, żeby można je było przesuwać w razie potrzeby. Dobrym sposobem na sprawdzenie wytrzymałości zamka w drzwiach jest zamknięcie pustej klatki i mocne szarpnięcie przedniej ściany – jeśli drzwiczki same się otworzą, możemy założyć, że nasz gryzoń również nauczy się je otwierać po czasie. 
 • Odległość między prętami klatki gryzonia musi być dopasowana do wielkości zwierzęcia. Klatka nie jest dobra, jeśli zwierzę może się wydostać na zewnątrz, przeciskając przez pręty. Przy mniejszych zwierzętach, jak szczury czy myszy, odległość między prętami wyniesie około 1,5 centymetra dla młodych zwierząt i nie powinna przekroczyć 3 centymetrów w przypadku dorosłych osobników.
Czytaj też: Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

Klatka duża i dla małych gryzoni

W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór klatek, które są przeznaczone dla różnych gryzoni. Gdybyśmy chcieli jednak klatkę sami wykonać, rozmiar jest jedną z najważniejszych spraw, o których trzeba pamiętać.
 • Klatka dla chomika – te typowo samotnicze zwierzęta potrzebują dostosowanych do swoich potrzeb mieszkań. Klatka dla chomika powinna mieć powierzchnię minimum 30x45 cm, z wysokością 30 cm, a ponieważ chomiki to aktywne zwierzęta, im większa klatka tym lepsza. 
 • Klatka dla myszoskoczka – minimalna zalecana wielkość klatki dla pary albo małej grupy tych zwierząt to 30x60 cm (wysokość 30 cm), jednak tu też obowiązuje zasada, że im większa przestrzeń, tym lepiej. 
 • Klatka dla myszy – myszy potrzebują stosunkowo małej klatki (minimalnie 30x45 cm, wysokość 30 cm), jeśli jednak chcemy zdecydować się na więcej niż jedną parę zwierząt przyda się nam większa klatka. 
 • Klatka dla szczura – te większe gryzonie potrzebują więcej przestrzeni do zabawy i wspinania się. Podstawa klatki dla szczura powinna mieć więc przynajmniej 60x90 cm. 
 • Klatka dla świnki morskiej – minimalna powierzchnia klatki dla świnki morskiej to około 0,4 metra kwadratowego na parę świnek i to tylko pod warunkiem, że zwierzęta mają zapewnioną codzienną porcję ruchu poza klatką. Jeśli nie możemy zapewnić świnkom ćwiczeń każdego dnia, powinniśmy zaopatrzyć się w większą klatkę.

Klatka dla gryzoni – szczególne przypadki

Pamiętajmy, że klatki dla gryzoni powinny być dostosowane nie tylko do zwierzęcia, ale także warunków panujących w domu i stylu życia domowników.
 • Masz małe mieszkanie? Sprawdź, czy klatka dla gryzoni mieści się pod prysznicem. Jeśli nie możesz myć klatki na zewnątrz, trzeba sprawdzić, czy zmieści się ona pod prysznicem i czy jest możliwość regularnego i dokładnego jej mycia. 
 • Masz małe dzieci? Mniejsze przerwy między prętami klatki dla gryzoni mogą uratować palce przed urazem. Jeśli masz małe dzieci, które mogą wkładać palce przez kratkę do klatki, można poszukać takiego modelu, który będzie miał bardzo małe przerwy między prętami. Zniechęci to dzieci przed wkładaniem palców i innych rzeczy do klatki. Bardzo ważne jest też dokładne wytłumaczenie dzieciom, czym może się skończyć taka zabawa. 
 • Cęsto jeździsz w długie podróże? Poszukaj klatki dla gryzoni, którą łatwo będzie złożyć i rozłożyć. Dobrze, żeby nie była zbyt dużych rozmiarów, tak, aby zmieściła się w nowym miejscu. Chociaż większość klatek ma co najwyżej możliwość zdjęcia górnej części z kratką, można znaleźć składane klatki, które na co dzień są utrzymywane przez specjalnie zamontowane rzepy, a w razie potrzeby mogą ,,zapaść się” do środka. 
 • Masz dużo dywanów? Poszukaj klatki dla gryzoni z głębokim dnem. Podstawy klatek zwykle mają od 2,5 do 10 centymetrów. Jeśli korzystamy z sypkiej wyściółki w klatce, nasze gryzonie mogą wykopywać ją na zewnątrz. Głęboka podstawa klatki uchroni przed taką sytuacją i utrzyma wyściółkę wewnątrz klatki. Można też samemu wyciąć ochronne bariery z pleksi i zamontować je wokół klatki. 
 • Decydujesz się na dużą klatkę dla gryzoni? Upewnij się, że ma dobre kółka. Jeśli mamy kilka gryzoni i wybraliśmy dla nich dużą klatkę, dużo łatwiej będzie nam ją przesuwać, jeśli do podstawy będą przytwierdzone kółka. Większość klatek nie powinno się samoczynnie przesuwać na dywanach, jeśli jednak mamy gładkie podłogi, poszukajmy kółek z blokadami. 
 • Masz starsze zwierzęta? Poszukaj płaskiej klatki dla gryzoni. Wysokie czy piętrowe klatki dla gryzoni, które były wcześniej opisywane, będą idealne dla zdrowych osobników, zarówno mniejszych, jak i dorosłych. Starsze zwierzęta mogą jednak mieć słabsze mięśnie i mniejszą sprawność fizyczną. Kiedy nasz gryzoń się starzeje, powinniśmy zapewnić mu płaską klatkę, która nie ma żadnych dodatkowych poziomów, co uchroni gryzonia przed ewentualnym upadkiem. Niezależnie od tego, na jaką klatkę zdecydujemy się, pamiętajmy, że choć gryzonie spędzają dużo czasu w klatkach, trzeba im zapewnić także regularny ruch poza klatką. 
Zobacz też: Klatka dla szynszyla - jak zrobić? Wyposażenie

Fot. 123RF
pixel