Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Suplementy na sierść i skórę psa

Choroby skórne u psów to dość powszechny problem, który może być spowodowany przez wiele rozmaitych czynników, takich jak np. pasożyty, wszy, zabrudzenia, niewłaściwa pielęgnacja, schorzenia autoimmunologiczne, czy alergia. Podpowiadamy, jak rozpoznać ten rodzaj zaburzeń i jak się przed nimi ustrzec.

Czym są choroby skóry u psa?

Choroby skóry to różne dermatiozy, które mogą być wywołane przez rozmaite czynniki. Choroby skóry u psa mogą być więc spowodowane m.in. przez bakterie, pasożyty, grzyby, roztocza, kurz, pchły, wszoły, itp. Ich podstawą może okazać się alergia skórna, a właściwie pokarmowa, czyli niewłaściwa odpowiedź systemu odpornościowego zwierzaka na zetknięcie się z konkretną substancją, zwykle jakimś składnikiem żywnościowym. Przyczyną schorzeń skórnych u naszych szczekających pupili może być inna choroba tocząca się w ich ustroju, np. zaburzenia hormonalne, choroba nowotworowa, autoimmunologiczna, bądź inna.

Powodem problemów skórnych u czworonoga może być też niewłaściwa lub niewystarczająca opieka nad psem. Niestaranna lub zbyt rzadka pielęgnacja psiej sierści może spowodować zalęganie się w niej pasożytów, które drażnią sierść oraz skórę zwierzęcia.

Objawy chorób skórnych u psa

Jakie są objawy chorób skórnych u psa? Do najczęstszych symptomów schorzeń skóry u czworonogów zalicza się następujące oznaki: intensywne drapanie się, ocieranie o różne przedmioty, nieprzyjemny zapach z sierści, niepokój, nadmierna ruchliwość, lizanie i gryzienie dermatoz, mlaskanie, bądź też wylizywanie rozmaitych powierzchni (np. podłóg).

Kolejnymi objawami problemów dermatologicznych u zwierzaków mogą być zmiany skórne, takie jak zaczerwienienie skóry, owrzodzenie, wypryski, grudki, itp. Choroby skóry u psa może zwiastować także łupież oraz łysienie. Schorzenia z tej grupy mogą doprowadzić również do anomalii w wyglądzie sierści zwierzaka, która może stać się matowa, może się przerzedzać, łamać, a nawet wypadać.

Jeśli podstawą psich problemów zdrowotnych jest jakaś choroba wewnętrzna, u psa mogą być dodatkowo dostrzegane dalsze symptomy, już nie związane bezpośrednio ze skórą.

Jak postępować ze schorzeniami skórnymi u psów?

Niezależnie, z czym mamy do czynienia: czy jest to alergia skórna u psa, inny kłopot dermatologiczny, czy zaburzenie wewnętrzne, powinniśmy skierować nasze kroki do lekarza weterynarii. Tylko w profesjonalnej lecznicy weterynaryjnej, gdzie zostaną przeprowadzone wnikliwe badania i testy, znajdziemy odpowiedź na pytanie: „co jest mojemu psu?”.

Postępowanie lecznicze będzie się zatem odnosić do konkretnego problemu zdrowotnego. Weterynarz ustali właściwą terapię, mając też na uwadze wiek, ogólny stan zdrowia, płeć, wagę i inne parametry dotyczące danego czworonoga. To, jak leczyć choroby skórne u psa, nie da się więc jednoznacznie określić. Najlepiej przeciwdziałać takim ewentualnym problemom, zanim się zdążą pojawić.

Profilaktyka zmian skórnych u psa

Jeśli chodzi o działania profilaktyczne, to przede wszystkim powinniśmy zadbać o regularną i właściwą pielęgnację psiej sierści i skóry. Codziennie czeszmy sierść pupila, a w okresie wiosennym i jesiennym – wyczesujmy także podszerstek. Jeśli pies mocno wybrudzi się na spacerze, bądź jeżeli specyfika danej rasy tego wymaga, kąpmy czworonoga zgodnie z zaleceniami. Używajmy takich specyfików do pielęgnacji, które nie podrażniają skóry. Postawmy na dobrą suplementację preparatami, które są dedykowane zwierzakom, mającym tendencje do podrażnień skórnych.

Poniżej prezentujemy produkty, które idealnie sprawdzą się w pielęgnacji psa:

  • Biotyna Dolfos Dolvit na zdrową skórę i sierść – są to tabletki, wskazane do stosowania m.in. na przesuszoną skórę, nadmierne złuszczanie naskórka, matowość sierści, czy linienie; ten preparat na sierść dla psa zawiera np. biotynę, aminokwasy, cynk i witaminy z grupy B;
  • Vetexpert Vetoskin – czyli produkt na sierść psa oraz kota z zaburzeniami dermatologicznymi, m.in. z olejem rybim, olejem z ogórecznika, cynkiem, witaminami z grupy B oraz biotyną; Alervet marki Eurowet – to szampon dla psa, który łagodzi podrażnienia skóry, dodatkowo przywraca sierści miękkość i błysk oraz natłuszcza i nawilża skórę pupila;
  • Omega Complex Plus marki Over Zoo – to natomiast witaminy dla psa o charakterze kompleksowym, ponieważ mają za zadanie wesprzeć stan skóry i sierści zwierzaka, a także jego układ immunologiczny i system krążenia;
  • Spraye marki Francodex: sprej dla psa, antyseptyczny – do oczyszczania i dezynfekcji zranionej skóry zwierząt (m.in. z gliceryną), sprej łagodzący miejscowe podrażnienia skórne u czworonogów (m.in. z olejkami eterycznymi, rumiankiem i aloesem) oraz preparat oczyszczający i regenerujący skórę pupila (m.in. z miodem i Aloe Vera).

Zdrowie psa dla właściciela stanowi dobro nadrzędne, dlatego zanim wypróbujemy jakiś produkt, skonsultujmy takie działanie z weterynarzem.