Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Preparaty do oczka wodnego

Preparaty do oczka wodnego

Czego potrzebujemy do utrzymania oczka wodnego w czystości? Podpowiadamy jakie preparaty do przydomowych stawów pomogą uzdatnić wodę, pozbyć się glonów oraz sprawdzić parametry wody.

O czym powinniśmy pamiętać, mając oczko wodne?

Oczko wodne można docenić szczególnie latem, kiedy dzień trwa dłużej, a przyjemne ciepło panujące za zewnątrz skłania do częstego przesiadywania nieopodal atrakcyjnego stawiku ogrodowego. Aby jego wygląd cieszył oko cały sezon, a nawet okrągły rok, należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących utrzymania czystości w naszym zbiorniku wodnym.

Przede wszystkim oczko wodne w ogrodzie potrzebuje naszej systematycznej uwagi. Powinniśmy na bieżąco usuwać z niego martwe i zeschnięte części roślin, wpadające do wody liście oraz skoszoną trawę. Aby woda w naszym przydomowym „baseniku” była czysta, dobrze jest ją naturalnie zacienić, czyli już na etapie projektowania znaleźć dla niego miejsce w otoczeniu drzew (lepiej iglastych niż liściastych). Warto także obsadzić ogrodowy staw roślinami, które zwalczają glony. Jednak musimy pilnować aby nie zachowywały się zbyt ekspansywnie i nie zajęły całego oczka. Zatem przesadzanie, rozsadzanie, przycinanie i odchwaszczanie powinno stanowić nasze rutynowe czynności.

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć posiadając oczko wodne, jak dbać o własny „kawałek” wody? Jeśli nasz stawik jest zarybiony, unikajmy przekarmiania ryb, ponieważ niezjedzone fragmenty rybiego pożywienia opadają na dno i zamulają oczko. Uważajmy także by nie nawozić chemicznymi preparatami okolic oczka oraz sprawdzajmy szczelność ekologicznego szamba, z którego mogłyby się ewentualnie przedostać do stawu niechciane mikroorganizmy i bakterie.

Jakie preparaty do usuwania glonów?

Każdy kto marzy o własnym, małym jeziorku obok domu pragnie, by woda w nim zawsze była przejrzysta. Jak utrzymać czystą wodę w oczku wodnym? Żeby woda nie stała się zielona, czyli aby nie dopuścić do inwazji azotu i fosforu w przydomowym oczku, oprócz trzymania się powyższych reguł należy stosować środki na glony. Nie zawsze jednak, szczególnie jeśli dopiero raczkujemy w roli właścicieli oczek wodnych, udaje się uniknąć wystąpienia glonów. Kiedy kwitnie oczko wodne powinniśmy jak najszybciej podziałać na glony specjalistycznymi produktami. Poniżej prezentujemy preparaty dostępne w sklepie internetowym Max&Mrau.

Co sprawi, że oczko wodne stanie się przejrzyste, jak pozbyć się glonów z przydomowego stawiku? Warto zastosować Tetra Pond AlgoFin 1 l w płynie, czyli skuteczny środek, który niszczy glony nitkowate oraz inne gatunki glonów zamieszkałych w naszym stawie, w tym sinice i planktonowce. Działa destrukcyjnie na glony przez okres 2-3 tygodni, przy czym jest bezpieczny dla ryb, roślin oraz mikroorganizmów wodnych.

Inną propozycją jest Tetra Pond AlgoRem 250 ml służący do usuwania glonów w stawie ogrodowym nie dopuszczając do pojawienia się nowych zakwitów. Preparat nie narusza równowagi biologicznej wody. Wsadzając do oczka wodnego rośliny możemy skorzystać ze specjalistycznego kompostu do oczek, Tetra Pond AquaticCompost 8 l, czyli specjalnej mieszanki gliny i białego torfu. Składniki odżywcze zawarte w tym środku powodują szybszy wzrost korzeni roślin redukując przy tym rozwój glonów.

Jakie preparaty do uzdatniania wody?

Oczko wodne obok domu oprócz dbania o to, by woda w nim nie stała się zielona i brzydko pachnąca, wymaga od właścicieli też systematycznego sprawdzania czy poziom jej zdatności jest odpowiedni. Do tego typu środków ochrony wody zalicza się m.in. Tetra Pond CrystalWater 3 l, szybko i skutecznie oczyszczający brudną wodę z unoszących się w niej cząsteczek. Zwalcza on takie zanieczyszczenia jak np. odchody ryb, glinę, ziemię, niedojedzony pokarm ryb, czy szczątki roślin. Po zastosowaniu tego produktu poprawia się jakość wody, dzięki czemu rośliny lepiej rosną, a ryby czują się lepiej w czystym, zadbanym środowisku.

Jeszcze jak oczyścić oczko wodne? Przy użyciu Tetra Pond FilterZym (10 kapsułek), będącym środkiem do uzdatniania wody, który gwarantuje zdrowe środowisko wodne. Oprócz tego, że preparat rozkłada resztki organiczne (takie jak np. odchody ryb), przyspiesza naturalny rozkład amoniaku i azotynów, to jeszcze zapewnia korzystne warunki dla pożytecznych bakterii filtracyjnych.

Natomiast Tetra Pond SedimentMinus 500 ml świetnie radzi sobie z usuwaniem osadów organicznych na dnie zbiorników wodnych. Efekt działania środka jest natychmiastowy, w dodatku utrzymuje się przez długi okres czasu. Przede wszystkim nadaje się do oczek wodnych o bujnej roślinności i dużej populacji ryb. Preparaty do zadań specjalnych

Niezależnie od tego czy mamy oczko wodne z kaskadą, czy bez, powinniśmy zadbać o to aby woda, którą napełniamy zbiornik była uzdatniona. Uzdatnienie wody wodociągowej wpuszczanej do przydomowego stawu zapewnia środek o nazwie Tropical Esklarin Pond z Aloevera 250 ml. Warto użyć go przy zakładaniu oczka wodnego oraz w czasie okresowych podmian wody w stawie. Preparat neutralizuje szkodliwe dla ryb sole metali ciężkich. Poza tym dzięki zawartości kolidów chroni skrzela, skórę i oczy ryb przed działaniem świeżej wody wodociągowej. Produkt zawiera także substancję wpływającą uspakajająco na ryby, przez co zwierzęta przeżyją mniejszy stres podczas aklimatyzacji w nowym miejscu.

Jeśli męczy nas nieprzyjemny zapach ulatniający się ze stawu, możemy zastosować Zoolek Aquaclar pond plus 5 l. Środek wiąże siarkowodór winny przykrej woni. Po kilku godzinach od użycia na powierzchni wody tworzą się zbite kożuchy zanieczyszczeń, które można łatwo usunąć w mechaniczny sposób (np. siatką). Następnego dnia należy odmulić dno stawu przy pomocy szlaucha i uzupełnić wodę w stawie. Istnieją także środki, które pomagają ocenić kiedy oczyścić oczko wodne. Jednym z prostszych jest test paskowy Tetra Pond Test 6in1 25 pcs. Stosując go już po kilku sekundach jesteśmy w stanie sprawdzić czy podstawowe parametry wody, takie jak twardość ogólna i węglanowa, zawartość azotanów i azotynów, stężenie ph i chloru w stawie są właściwe. Innym jest test kropelkowy do pomiaru stężenia fosforanów PO4 – Zoolek Aquatest PO4.