Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szampony i kosmetyki dla gryzoni

Marka

Chomiki to wyjątkowo wdzięczne zwierzęta domowe. Wiedzą o tym Max i Mrau. Doskonale sprawdzą się jako pierwsze zwierzęta dla małego dziecka. Nie wymagają pracochłonnej pielęgnacji, a mimo to pociechy pod opieką rodziców mogą nauczyć się systematyczności, empatii i odpowiedzialności względem innych. Pielęgnacja chomika polega głównie na stosowaniu u niego prawidłowej diety, która uwzględnia dobrej jakości karmę dla chomika, utrzymaniu otoczenia pupila w czystości i sporadycznym wyczesywaniu. Zadbany chomik może przeżyć nawet pięć lat!

Jak dbać o chomika?

Chomiki podobnie jak większość zwierząt wymagają elementarnej pielęgnacji. Chociaż z wieloma zabiegami doskonale radzą sobie same, to z niektórymi należy im pomóc. Jak dbać o chomiki? Odmiany krótkowłose perfekcyjnie same zajmują się czesaniem własnego futerka. Jednak sama czynność sprawia im ogromną radość, więc zaleca się czesanie zarówno długowłosych chomików, jak i tych z krótszą sierścią. Pielęgnacja miękką szczoteczką oczyści wierzchnią warstwę sierści z kurzu i lekkiego brudu. Futerko odzwierciedla stan zdrowotny zwierzęcia, więc dbanie o nie jest wyjątkowo istotne. Chomiki to zdecydowanie delikatne zwierzątka, więc powinno się czesać je z należytą starannością i delikatnością, najlepiej szczoteczką albo specjalnym furminatorem dedykowanym dla małych ssaków, który zadba o włos pupila lepiej niż grzebień czy zwykła szczotka. Wspomniany zabieg pomoże skutecznie pozbyć się martwych włosów i podszerstka, nie uszkadzając przy tym sierści okrywowej. Wyraźnie zredukuje linienie i zapewni schludny oraz estetyczny wygląd zwierzaka. Chomików nie należy kąpać ani samodzielnie obcinać im pazurków. Kąpiel dozwolona jest tylko w przypadku zagrożenia życia lub utraty zdrowia zwierzęcia. Jednym z takich przypadków jest wpadnięcie do lepkiej lub innej groźnej dla niego substancji. Należy wtedy skorzystać ze specjalnych preparatów lub szamponów dla gryzoni. Pazurki chomików są na tyle małe, że nieumiejętne obcinanie może doprowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych i powodować ból oraz zakażenia. Nasz pupil bez trudu powinien sobie poradzić ze ścieraniem pazurków, na przykład wykorzystując wyparzony kamień lub gałązki drzew. W każdym innym przypadku należy udać się do weterynarza.

Czystość otoczenia chomika

Aby zapewnić swojemu pupilowi komfort życia, należy dbać o czystość jego otoczenia, czyli regularnie sprzątać klatkę chomika i jej zawartość. Dom chomika należy myć mniej więcej raz w tygodniu. Miejsce, które jest toaletą zwierzaka powinno się czyścić nawet co dwa dni. Raz w miesiącu trzeba umyć całą klatkę, nie tylko spód i akcesoria. Do czyszczenia mieszkanka naszego pupila używa się specjalnych preparatów dezynfekujących, które nie zaszkodzą mieszkańcowi klatki. W przypadku gdy z klatki naszego chomika wydobywa się nieprzyjemny zapach, możemy doraźnie skorzystać z preparatu usuwającego zapach moczu. Nie powinno się jednak doprowadzać jej do takiego stanu, a regularne czyszczenie minimalizuje szansę pojawienia się tego problemu niemal do zera.

pixel