Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

FILTRUJ PRODUKTY

Karma dla królika

1 2
1 2

Króliki to zwierzęta o bardzo wrażliwym układzie pokarmowym, dlatego też Mrau wyjątkową uwagę przyłożył do tego, by w tej kategorii znalazły się tylko i wyłącznie najwyższej jakości karmy dla królików, które dostarczać będą niezbędnych składników odżywczych i staną się częścią zbilansowanej diety. Ważną cechą do zapamiętania jest, że wszelkie zmiany w diecie królika, nawet takie jak zmiana granulatu, należy wprowadzać stopniowo, poprzez mieszanie starego granulatu z nowym.

Z czego składa się karma dla królika?

Prawidłowa dieta królika powinna się składać z czterech elementów: świeżego siana, wysokiej jakości granulatu, wody oraz warzyw. Świeże siano powinno być podstawą diety królika. W misce powinno być dostępne cały czas. Najlepiej zakupić karmę dla królika, która będzie mieszanką różnych składników i w miarę możliwości dokładać siano na bieżąco. Jest to element diety, który przede wszystkim dostarcza błonnika, a przez to redukuje ryzyko wystąpienia blokad układu pokarmowego i gazów, dlatego jest kluczowy dla zdrowia królika. Siano można również uzupełniać o świeże gałązki wierzby, jabłoni i innych drzew liściastych, jeśli jest do nich dostęp.

Czym i jak karmić królika?

Drugim ważnym składnikiem diety królika jest granulat. Przede wszystkim powinien on być dobrej jakości. Granulat jest to skoncentrowana karma dla królika, składająca się z skompresowanych części roślin takich jak siano, ziarna i otręby zbóż oraz lucerna. Często wzbogacony jest również o witaminy i minerały. Powinien być podawany świeży, a ważnym wyróżnikiem przy wyborze odpowiedniego produktu jest zawartość błonnika, powinna być ona jak najwyższa. Dorosłemu królikowi granulat powinien być podawany dwa do trzech razy dziennie w niewielkich ilościach - około jednej łyżki stołowej. Najlepiej, by królik dostawał go jako główne posiłki w porze śniadania i kolacji, ponieważ są to naturalne pory żerowanie tego zwierzęcia w warunkach dzikich. Procentowa ilość białka w granulacie powinna być mniejsza niż ilość włókna, czyli błonnika, chyba że lekarz weterynarii zarządzi inaczej. Ilość tłuszczu zaś powinna być mniejsza niż 2%, w szczególności jeśli królik ma skłonność do tycia. Zwierzątka do trzeciego miesiąca życia należy karmić jedynie sianem i granulatem w nieograniczonych ilościach. Woda jest najważniejszym składnikiem diety królika. Pomaga ona w trawieniu i jest niezbędna w utrzymaniu prawidłowej temperatury ciała oraz pracy nerek. Jej spożycie zależne jest od danego osobnika oraz pozostałych składników jego diety, ale należy pilnować, by zwierzę zawsze miało dostęp do czystej, świeżej wody. Podawać ją można w podwieszanych poidłach lub ceramicznych miskach, więc należy sprawdzić, co królik preferuje. Ważne, by woda była zmieniana każdego dnia, przynajmniej raz dziennie. Świeże warzywa również są ważnym składnikiem diety, uzupełniają one witaminy oraz składniki odżywcze, a także wodę. Jako dodatek do karmy dla królików w szczególności należy wybierać warzywa bogate w witaminę A oraz zielone, liściaste. Można również podawać zwierzęciu niewielkie ilości owoców oraz przysmaki dla królików. Należy pamiętać, iż nie wolno królikowi podawać ludzkiego jedzenia, ponieważ jest ono dla niego bardzo szkodliwe.

Najlepszy wybór granulatów dla królika

W sprawdzonej przez Mrau ofercie znalazł się szeroki wybór najwyższej jakości karm dla królika, które odpowiadać będą nawet najbardziej wybrednym zwierzętom. Oprócz granulatów, które stanowią pełnowartościowe posiłki, w ofercie znaleźć można również uzupełniającą karmę dla królików, która będzie świetnym dodatkiem do codziennej diety. Wszystkie wyselekcjonowane przez Mrau karmy są bogate w wapń i witaminy, dzięki czemu ułatwiają trawienie i zapobiegają niedoborom pokarmowym. Oferujemy również karmy dla zwierząt o specjalnych potrzebach, w tym karmę dla królików miniaturowych, młodych oraz osobników z alergiami pokarmowymi. Posiadamy szeroki wybór gramatur karmy dla królików w najlepszych cenach.