Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Filtry i pompy do akwarium

Max i Mrau uwielbiają delikatne buczenie dochodzące od strony akwarium. Mrau często nawet akompaniuje mu swoim mruczeniem, tworząc skomplikowane, awangardowe utwory, czemu z lubością przysłuchuje się nasz muzyczny koneser - Max. Dźwięki te są zasługą pomp i filtrów nieustannie pracujących w akwarium. Urządzenia te nie tylko przyjemnie buczą, ale przede wszystkim pełnią kluczową rolę w utrzymaniu odpowiednich warunków w wodzie. Bez pomp i filtrów akwariowych woda szybko ulega zabrudzeniu, a to bardzo niekorzystne dla żyjących w niej stworzeń. Rybki i rośliny potrzebują czystej wody, dlatego stosowanie tych urządzeń jest absolutnie niezbędne.

Rola filtrów i pomp akwariowych

Dbanie o rybki w dużej mierze polega na trosce o czystość i jakość wody. Z czasem na dnie każdego akwarium zbiera się muł powstający z resztek organicznych - gnijących części roślin i odpadów produkowanych przez ryby. Odmulanie jest więc konieczne i należy je przeprowadzać regularnie. W zbiornikach naturalnych odpowiadają za to biologiczne procesy rozkładu, jednak w małych zbiornikach, jak akwaria, proces ten należy wspomóc. Do oczyszczania wody z takich zabrudzeń służą filtry akwariowe. Specjalne pompy tłoczą wodę przez filtr, który zatrzymuje lub absorbuje zanieczyszczenia z akwarium. Wyróżnia się filtry mechaniczne, chemiczne i biologiczne, w zależności od rodzaju substancji filtrującej.

Filtry mechaniczne

W przypadku mechanicznej filtracji woda za pomocą pompy akwariowej tłoczona jest przez specjalny tampon, który wyłapuje i zatrzymuje cząstki stałe. W roli filtra występuje tu wata perlonowa, piasek, żwir, włókno nylonowe lub gąbka. Ten rodzaj filtrów do akwarium nie zmienia jednak składu chemicznego wody, pozostają więc w niej szkodliwe substancje chemiczne. Istnieją jednak mechaniczne filtry akwariowe z dodatkiem węgla brunatnego oraz różnych stabilizatorów pH pozwalające na pewną kontrolę nad chemicznym składem wody i poziomem jej zakwaszenia.

Filtry biologiczne do akwarium

Biologiczne filtry akwariowe opierają się o zdolność niektórych szczepów bakterii do rozkładu szkodliwych związków chemicznych, przede wszystkim amonowych do mniej toksycznych azotanów, a dalej do wolnego azotu, który naturalnie ulatnia się z wody. Tego typu filtry mogą być bardzo wydajne, należy jednak uważać przy ich czyszczeniu. Płukanie takiego filtra pod wodą z kranu, bogatą w chlor, może zabijać korzystne szczepy bakterii, prowadząc do wyjałowienia filtra i utraty jego właściwości.

Filtry chemiczne do akwarium

Chemiczna filtracja akwarium polega na detoksykacji i oczyszczaniu za pomocą specjalnych substancji chemicznych. Takie substancje jak zeolit czy węgiel wiążą różne pierwiastki, które mają negatywny wpływ na życie organizmów wodnych. Jest to metoda polecana przede wszystkim w nowych akwariach, w których brakuje jeszcze pożytecznych bakterii. Wkłady do akwariowych filtrów chemicznych ulegają degradacji z czasem i trzeba je regularnie wymieniać.

Oferta pomp i filtrów akwariowych w Max & Mrau

Nasi futrzaści eksperci - Max i Mrau - przygotowali dla Państwa szeroką ofertę filtrów i pomp akwariowych różnego rodzaju. W zależności od Państwa potrzeb, mogą Państwo wybierać między filtrami mechanicznymi, chemicznymi i biologicznymi. Posiadamy pompy o różnej mocy, dostosowane do różnych wymiarów akwarium. Dostępne u nas filtry i pompy akwariowe są wysokiej jakości i w atrakcyjnych cenach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.