Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Oczko wodne

Jak zrobić oczko wodne? Od czego zacząć planowanie tego uatrakcyjniającego ogród zbiornika wodnego? Czy wpuścić do niego ryby i kiedy najlepiej to zrobić? Podpowiadamy, co warto wiedzieć przed założeniem oczka wodnego.

Budowa oczka wodnego – co warto wiedzieć?

Aranżując ogród staramy się sprawić, by jego wygląd był jak najbardziej atrakcyjny. Dlatego tak wiele osób decyduje się na oczko wodne, które nie tylko będzie przyciągać i cieszyć wzrok, ale także uspokajać zmysły. Od czego zacząć prace nad przydomowym stawem, jak założyć oczko wodne? W pierwszej kolejności powinniśmy pomyśleć nad lokalizacją naszego akwenu. Oczko wodne w ogrodzie powinno być umiejscowione w takiej jego części, która jest częściowo zacieniona (jednak dostęp promieni słonecznych powinien mieć miejsce przez co najmniej 6 godzin), jednocześnie nie powinno być ono położone w bliskim sąsiedztwie drzew i krzewów liściastych, które gubią liście i mogą zanieczyszczać akwen. Naturalnie oczko wodne powinno być dobrze widoczne dla użytkowników, z drugiej strony nie należy budować go zbyt blisko tarasu, ponieważ woda przyciąga owady, w tym irytujące komary, które potrafią uprzykrzyć niejedną biesiadę.

Następnie warto się zastanowić nad wielkością, głębokością i kształtem oczka, które powinniśmy dopasować do rozmiarów ogrodu, jego stylu i naszych upodobań. Oczko wodne do ogrodu nie powinno przyćmiewać całej posesji, a jego kształt dobrze żeby nawiązywał do ogrodowej stylistyki. Najczęściej wybieraną formą jest koło, jednak nie brakuje też kreatywnych projektów, np. o niejednorodnej linii brzegowej.

W końcu należy wybrać najbardziej odpowiadające nam rozwiązanie budowlane. Do wyboru mamy m.in. gotowe formy, specjalne folie do oczek wodnych oraz wykonanie niecki stawowej z betonu.

Jak oświetlić oczko wodne?

Kiedy już określimy powyższe kwestie, ustalimy projekt oczka wodnego i zostanie on wykonany, możemy pomyśleć nad dodatkowymi elementami dekoracyjnymi. Pięknie wyglądające rośliny oraz ciekawe gatunki ryb to wiodące cechy małego zbiornika wodnego. Co jeszcze sprawi, że oczko wodne koło domu zyska na atrakcyjności? Spektakularne oświetlenie akwenu, które nocą sprawi, że nie będzie się chciało wracać do domu. Jednak łatwiejszą i bardziej opłacalną opcją jest wykonanie okablowania do oświetlenia wodnego jeszcze na etapie projektowania oczka wodnego. Interesującym pomysłem wydaje się zamontowanie oświetlenia stawu marki Aqua Nova NPL1-LED3. Jest to wodoodporna instalacja wodna, która nadaje się do kolorowego podkreślenia fontann, wodospadów, czy samych oczek wodnych. Możną ją też ustawić nad oczkiem wodnym, na kamieniach ułożonych wokół niecki. Nieco prostszym kompozycyjnie sprzętem jest Aqua Nova NPL1-LED. Można ją zainstalować w mniejszym zbiorniku wodnym. Przykładowo oczko wodne z fontanną powinno oświetlać właśnie ten tryskający wodą element konstrukcyjny, a także inne ładnie wyglądające rejony naszego stawu, np. figurki, ciekawe rośliny, mostki, czy kamienie. Można też wyłożyć dno naszego zbiornika przeznaczonymi do tego lampkami, wówczas podkreślimy przejrzystość stawowej wody.

Jaka fontanna do oczka wodnego?

Jeśli zdecydowaliśmy się na oczko wodne z kaskadą, powinniśmy dobrać odpowiedni filtr, który sprawi, że woda będzie spływać po półkach skalnych niczym mały wodospad. Do budowy takiego bardziej rozbudowanego zbiornika można wykorzystać naturalnie występujące na terenie posesji wzniesienia, a jeśli takie nie występuje na naszej działce, można je też zbudować samodzielnie. Najlepiej od razu wybudować oczko wodne z wodospadem, jednak można też dobudować ten element po jakimś czasie. Wspomniana pompa do wzniecenia kaskady powinna być ustawiona na dnie oczka, najlepiej na jakimś postumencie, by nie dostawał się do niej muł. Następnie domontowujemy do filtra gumowego węża, którego przytwierdzamy do szczytu kaskady.

Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest pompa fontannowa NP-1000 do małych strumieni i kaskad firmy Aqua Nova. Charakteryzuje się ona maksymalnym przepływem – do 1000 litrów na godzinę, nieskomplikowanym montażem oraz konserwacją urządzenia. Większe wodne instalacje wodospadowe obsłuży natomiast pompa fontannowa Aqua Nova NP-2000. Największy możliwy przepływ wody wynosi do 2000 l/h. Wyróżnia się ona dwoma efektami wodnymi złączek fontannowych, to deszczownia oraz grzybek. Jeśli natomiast zależy nam na niewielkim wodospadzie, warto postawić na pompę do stawu NP-400 marki Aqua Nova z maksymalnym przepływem do 400 l/h. Ten model, w przeciwieństwie do wcześniej opisanych pomp, nie zawiera złączek fontannowych.

Oczko wodne z rybami – jak je przygotować i obchodzić się z rybami?

Oczko wodne obok domu wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z bujną roślinnością, porastającą obrzeża stawiku oraz z pływającymi w nim różnymi okazami ryb. Zanim wprowadzimy do naszego akwenu faunę (a także florę), powinniśmy najpierw zamontować filtr wodny, który odpowiednio uzdatni i dotleni wodę, przygotowując ją na żywych mieszkańców. Kiedy zarybiać oczko wodne? Po około dwóch tygodniach od uruchomienia pompy. Planując oczko wodne z rybami dobrze jest obmyślić jakie gatunki wodnych stworzeń chcemy umieścić w stawie. Poza tym zanim wpuścimy je do naszego zbiornika, powinniśmy się zaopatrzyć w niezbędne produkty. Przede wszystkim powinniśmy wybrać dobrą karmę dla ryb mieszkających w oczkach wodnych. Zwłaszcza pierwsze pożywienie dla ryb lepiej kupić w wiaderku. Potem można dokupować jedzenie w workach i przesypywać je do wygodnego, plastikowego pojemnika.

Naszą propozycją jest Tetra Pound Tetra Sticks. W tym dziesięciolitrowym wiaderku znajdują się pałeczki, które po wrzuceniu do oczka, unoszą się na powierzchni wody. Ta karma dla ryb składa się m.in. z niezbędnych komponentów odżywczych, błonnika i mikroelementów. Dodatkowo przez zawartość karotenoidów wzmacnia intensywność naturalnego zabarwienia ryb.

Inną ofertą jest Tropical Sterlet Basic „L” będący pokarmem w granulacie, przeznaczonym przede wszystkim dla jesiotrów, karpi ozdobnych i sumów. Pożywienie opada na dno, dzięki czemu gatunki żerujące na dnie zbiorników mogą się najeść do syta. Jedzenie odznacza się dobrym składem, obfitującym m.in. w mięso ryb i zwierząt, produkty pochodzenia roślinnego, zboża, oleje i tłuszcze. Tłuszcz w tej karmie wynosi 10,5%, włókno surowe – 5,6%, a białko – 0,32%. Nasycenie wilgotnością to 0,1.