Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Oświetlenie do akwarium

Zarówno Max, jak i Mrau uwielbiają wygrzewać się w promieniach słońca. Obserwując Mraua można wręcz stwierdzić, że to jego ulubiona rozrywka. Dlatego to właśnie on został naszym ekspertem od oświetlenia. Wiadomo przecież, że rybki też potrzebują odpowiedniej ilości światła do prawidłowego wzrostu, rozwoju i dobrego nastroju.

Jakie znaczenie ma oświetlenie w akwarium?

Max i Mrau doskonale wiedzą, że światło jest źródłem życia. To ono dostarcza roślinom energii niezbędnej w procesach fotosyntezy. Zwierzęta, w tym rybki, również potrzebują prawidłowego oświetlenia do rozwoju. Poprzez regulację oświetlenia możemy wpływać na biologiczną aktywność w akwarium. Zbyt mała ilość światła sprawi, że rośliny i rybki nie będą się rozwijać prawidłowo, natomiast nadmierna jego ilość spowoduje gwałtowny rozwój glonów. Oświetlenie w akwarium pełni więc funkcję regulującą wiele procesów biologicznych. Poza tym ma również ogromne znaczenie dla estetyki i prezencji naszego akwarium. Dobrze dobrane oświetlenie może wyeksponować rośliny i rybki, czyniąc z akwarium piękną ozdobę wnętrza Mrau podkreśla także, że nawet ustawienie akwarium przy oknie nie zapewnia dostatecznej ilości światła, które ograniczone będzie przez szyby i ściany zbiornika. Z tego powodu nasz specjalista rekomenduje montowanie oświetlenia akwarium bez względu na jego lokalizację.

Jak dobrać odpowiednie oświetlenie akwarium?

Rodzaj oświetlenia, które powinniśmy wybrać zależy od wielu czynników. Pod uwagę powinniśmy brać rodzaj naszej hodowli - do akwarium morskiego użyjemy innego oświetlenia niż do akwarium roślinnego. Różne gatunki ryb i roślin mają inne zapotrzebowanie na światło, dlatego zawsze powinniśmy mieć to na względzie. Mrau zauważył, że oświetlenie dla rybek morskich może być słabsze niż dla tych słodkowodnych. Istotna jest także wielkość naszego zbiornika - im wyższy, tym mocniejsze powinno być światło. Zasada jest taka, że w akwariach wyższych niż 50cm powinno się stosować oświetlenie o mocy 1W na każdy litr wody, natomiast w niższych zbiornikach wystarczy 0,75 W na litr. Przy wyborze odpowiedniego oświetlenia akwarystycznego musimy również zwrócić uwagę na jego barwę. Istotne będą takie parametry, jak współczynnik oddawania kolorów (RA) oraz temperatura barwowa. Słońce ma RA na poziomie 100, a typowe żarówki do akwarium 80, co oznacza, że dość dobrze będą oddawać kolory roślin i rybek. Temperatura barwowa mierzona jest w stopniach Kelvina - światło białe posiada temperaturę barwową od 5500 do 6500 K, poniżej 5500 K światło przechodzi w kolor żółty, a powyżej 6500 K w niebieski. Ma to istotne znaczenie dla estetyki akwarium, choć nie wpływa znacząco na rośliny. Max uznał, że ze względów estetycznych najlepiej wybrać oświetlenie o niskiej temperaturze barwowej.

Nasza oferta oświetlenia akwarystycznego

W ofercie naszego sklepu posiadamy wybrane przez Mrau oświetlenie akwarystyczne nadające się zarówno do hodowli morskich, jak i roślinnych. Nasze produkty nadają się do oświetlenia akwarium w nocy i w dzień. W asortymencie posiadamy wodoodporne lampy UV i LED oraz świetlówki akwarystyczne o różnej mocy i barwie, dzięki czemu bez trudu znajdą Państwo coś odpowiedniego dla siebie.