Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Podłoże do akwarium

Medium, w którym żyją rybki, jest oczywiście woda, jednak żadne akwarium nie może istnieć bez odpowiedniego podłoża. W końcu w naszym zbiorniku często żyją nie tylko ryby, ale także piękne rośliny wodne, a te potrzebują odpowiedniego gruntu. Naszym specem od roślin jest Max. Jak każdy pies, uwielbia on obwąchiwać wszystko, co spotka na swojej drodze, a każda roślina pachnie inaczej. Mnogość gatunków i rodzajów roślinności zafascynował Maxa na tyle, że przeprowadził on szczegółowe badanie nie tylko flory lądowej, ale również wodnej. Dzięki temu uzyskał szeroką wiedzę na temat hodowli roślin wodnych i wymaganego przez różne gatunki podłoża

Jak wybrać odpowiednie podłoże do akwarium?

Max zauważył oczywiście, że inne podłoże należy zastosować do akwarium roślinnego, a inne do morskiego. Badając temat głębiej, stwierdził, że istnieje kilka rodzajów podłoża, które należy dobrać odpowiednio do planowanej hodowli. Jałowe podłoże z samego żwiru lub piasku zastosować można tam, gdzie nie planujemy sadzenia roślin. Istotna jest tutaj granulacja - bardzo drobny piasek ma tendencję do tworzenia twardej warstwy, co blokuje rozrost korzeni, a wedle niektórych tworzy również powietrzne kieszenie, które uruchamiają procesy gnilne. Gruby żwir natomiast nie daje korzeniom odpowiedniego punktu zaczepienia i także uniemożliwia rozrost roślin. Poza granulacją warto zwrócić uwagę również na rodzaj żwiru. Bazalt i marmur mogą podnosić twardość wody, więc należy to brać na to poprawkę. Podłoże żwirowe oczywiście nie jest dobrym wyborem do akwarium roślinnego, sprawdza się jednak w przypadku hodowli niektórych rybek, można je także zastosować jedynie w wybranych obszarach akwarium, tworząc ciekawe kompozycje i zróżnicowane podłoże. Jeśli zależy nam na tym, żeby wierzchnią warstwą podłoża w akwarium był żwir, ale nie chcemy blokować wzrostu roślin, możemy użyć substratu podżwirowego. Pozwala on na stworzenie doskonałych warunków dla korzeni, dodatkowo dostarczając roślinom niezbędnych składników odżywczych. Taki grunt do akwarium można przykryć warstwą żwiru lub piasku, dzięki czemu nie mamy problemu ze stworzeniem wymarzonej aranżacji. Wierzchnia warstwa ma również dodatkową funkcję, zapobiega bowiem zbyt szybkiemu rozpuszczaniu się substancji odżywczych zawartych w substracie. To gwarantuje naszym roślinom długie i zdrowe życie.

Najlepsze podłoże do akwarium w Max Mrau

W naszym sklepie znajdą Państwo najlepsze podłoża do akwariów różnego rodzaju. Nasze piaski, żwirki i substraty nadają się do akwariów roślinnych i morskich. Są to produkty z naturalnych materiałów, w pełni bezpiecznych dla wodnej flory i fauny. W trosce o Państwa potrzeby, Max wybrał podłoża o różnej granulacji i kolorach. Posiadamy podłoża kwarcowe i dolomitowe, a także specjalne wielobarwne żwirki do akwarium, które wzbogacą nasz zbiornik wizualnie. Szeroki asortyment gwarantuje, że znajdą Państwo dokładnie to, czego szukają i stworzą podłoże nie tylko funkcjonalne, ale również bardzo estetyczne.