Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żwirek dla kota, żwirek do kuwety

Marka
Wielkość opakowania
Cena
-
Faza życia
Rasa

Żwirki dla kota - niezbędny element kociej wyprawki

Piasek dla kota w bloku to nie najpraktyczniejszy sposób na utrzymanie czystości w kociej kuwecie oraz całym mieszkaniu. Natomiast żwirki dla kota stanowią dużo lepsze rozwiązanie. Jakie podłoże wybrać dla naszego mruczka: silikonowe, drewniane, bentonitowe czy może jeszcze inne? 

Po co kotu żwirek? 

Wydawać by się mogło, że do wypróżniania kotu potrzeba tylko trochę piasku. Dachowcowi prawdopodobnie to wystarczy. U domowych tygrysków sprawa wygląda nieco inaczej. Piasek nie chłonie nieprzyjemnych zapachów kocich odchodów, roznosi się po całym mieszkaniu i trudno się go wymienia. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest żwirek dla kota. Dzięki temu produktowi zarówno zwierzę, jak i jego właściciel będą zadowoleni z prostoty obsługiwania kuwety ze żwirkiem. Żwirki dla kota gwarantują czystość, dużą absorpcję wilgoci oraz odrzucającej woni. Poza tym stosując ten rodzaj podłoża do kuwety nie ma kłopotu z usuwaniem stolców oraz wymiany całego żwirku na nowy.

Koci żwirek powinno się uzupełniać każdego dnia usuwając uprzednio nieczystości, które zostawił nasz mruczący podopieczny, natomiast wymieniać całą zawartość kuwety powinniśmy, w zależności od rodzaju podłoża, najczęściej 1-2 razy w miesiącu. Na częstotliwość czynności wykonywanych przy kuwecie ma także wpływ stan zdrowia kocura, jego wiek i szczególne upodobania. Przykładowo jeśli nasz czworonożny przyjaciel cierpi na schorzenia żołądkowo-jelitowe, czy jest starszym osobnikiem i częściej się załatwia, wymiana żwirku powinna mieć miejsce częściej. 

Ile żwirku sypać do kuwety? Zazwyczaj wystarczy około pięciocentymetrowa warstwa podłoża, jednak warto stosować się do zaleceń producenta danego wypełnienia kuwety. 

Jak wybrać odpowiedni żwirek dla kota? 

Jaki żwirek dla kota będzie najlepszy? Niełatwo odpowiedzieć na to pytanie bo każdy miauczący pupil jest inny i może mieć odmienne preferencje. Dlatego warto poeksperymentować z podłożem do kuwety i wybrać takie, z którego nasz kocur będzie bezproblemowo korzystał. Najczęściej stosowane wypełnienia kuwety to: 

  • żwirek silikonowy – jego bazą jest silikat, czyli żel krzemionkowy; występuje w postaci przezroczystych kryształków, niekiedy jest barwiony, aromatyzowany; charakteryzuje się wysoką chłonnością wilgoci i zapachów oraz wysoką wydajnością
  • żwirek drewniany dla kota stanowi kompletnie naturalne, ekologiczne i biodegradowalne podłoże, pochodzące z mikrowłókien roślinnych z drzew iglastych lub liściastych; odznacza się przyjemnym „zapachem lasu”, dużą absorpcją wilgoci oraz niską emisją pyłu; 
  • żwirek bentonitowy – to drobne kamyczki stworzone z betonitu; wyróżniają się olbrzymią chłonnością wilgoci, jednak mogą się przyczepiać do kocich łapek, a po przypadkowym spożyciu, są niebezpieczne dla zdrowia zwierzęcia;
  • żwirek kukurydziany – pochodzi z naturalnych składników roślinnych, dzięki czemu może być spłukiwany w ubikacji. Istnieje jeszcze jedno rozróżnienie podłoża kuwety na żwirek zbrylający i niezbrylający. Z tym pierwszym łatwiej utrzymać czystość kuwety, ponieważ po kontakcie z kocim moczem powstają grudki, które można łatwo usunąć łopatką.

Żwirek silikonowy dla kota

Poniżej prezentujemy przykładowe produkty z silikatu. Dr Huggy to żwirek silikonowy dla kota, bezzapachowy, o pojemności 3,8 L. Już w 5 sekund wchłania nieprzyjemną woń. Produkt jest antybakteryjny, ale niegroźny dla użytkownika kuwety. Dzięki temu, że się nie pyli, nie przyczepia się kocurkowi do łapek. Zbrylone nieczystości usuwa się na bieżąco, natomiast całość wypełnienia kuwety należy wymienić raz w miesiącu. Sklep internetowy Max&Mrau przygotował specjalne promocyjne zestawy, dodając do wyżej opisanego żwirku pokarm dla kotów: mokry, suchy, specjalistyczny oraz dedykowany konkretnym kocim rasom, a nawet kuwetę. Warto przy okazji zakupu podłoża do kuwety wybrać coś specjalnego dla swojego ulubieńca. Marka Certech proponuje natomiast żwirek Benek Super Crystal 3,2 kg. Jest to silikonowy żwirek dla kota, który bardzo dobrze pochłania zapachy i wilgoć. Jego wydajność została oceniona na okres 3 tygodni. Produkt nie bryluje, jednak w zupełności pochłania płyny i neutralizuje zapachy. Odchodów stałych należy pozbywać się na bieżąco. 

Żwirek drewniany dla kota

Drewniany żwirek dla kota stanowi stuprocentowo naturalny produkt, bezpieczny dla kota, jego otoczenia i środowiska. Przykładem takiego środka jest Super Pinio firmy Certech, o pojemności 35 L. Posiada on neutralny zapach, odznacza się wysoką chłonnością i wiązaniem zapachów. Można go utylizować w toalecie, co jest bardzo wygodne w użytkowaniu. Został on utworzony z surowców pochodzących z drzew iglastych, bez dodatków chemicznych, co świadczy o jego przyjaznym stosunku do środowiska. Cats Best Smart Pellets Nature Gold to dziesięciolitrowy worek zawierający ekologiczny żwirek do kuwety. Składa się on, podobnie jak powyższy produkt, z włókien roślinnych. Oznacza to, że podłoże jest naturalne, ekologiczne oraz biodegradowalne. Zużyty żwirek dla kota można wsypać do toalety, nie zapcha rur sanitarnych. Produkt ten bardzo dobrze pochłania wilgoć, wiąże zapachy, poza tym jest miękki i delikatny dla kocich łapek, a przy tym ogromnie wydajny.

Bentonitowy żwirek dla kota

Żwirek dla kota bentonitowy bazuje na surowcu o nazwie bentonit. To naturalny składnik, który świetnie chłonie zapachy i wilgoć, jednak nie można spuszczać go w toalecie. Może przyczepiać się kotu do łap, przez co bentonitowe drobinki mogą być roznoszone po mieszkaniu. Certech Super Benek Economic 5 l stanowi właśnie przykład bentonitowego podłoża do kuwety. Produkt jest bardzo dobrze akceptowalny przez miauczące czworonogi. Świetnie chłonie wilgoć i nieprzyjemną woń. Oprócz bentonitu składa się jeszcze z kopaliny smektytowej oraz sody. Z kolei Certech Super Benek Blanc Antibacterien 5 L to bentonitowy żwirek dla kota o działaniu antybakteryjnym. Wyróżnia go biały kolor oraz wspomniane właściwości aseptyczne, dzięki którym naszego milusińskiego będą omijały groźne bakterie, grzyby i inne drobnoustroje chorobotwórcze. Ten rodzaj żwirku się nie pyli więc nie stanowi ryzyka dla kocich alergików. Ciekawym pomysłem jest rozstawienie kotu dwóch lub nawet więcej kuwet z różnymi rodzajami żwirków i pozostawienie na stałe tej, którą nasz pupil upodoba sobie bardziej.

pixel