Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Pompy i fontanny

Pompy i fontanny do oczka wodnego i ogrodu

Przydomowe stawy potrzebują wspomagania ze strony różnych sprzętów pompujących i filtrujących wodę. Jaki sprzęt najlepiej zainstalować, czym się kierować przy wyborze odpowiedniego modelu pompującego? Podpowiadamy jakie pompy do oczka wodnego oraz urządzenia do montażu fontann, czy małych wodospadów wybrać. Jakie urządzenia są potrzebne do zasilenia oczka wodnego?

Oczko wodne, będące sztucznym zbiornikiem wodnym, potrzebuje wsparcia mechanicznego z zewnątrz, by się oczyścić, odmulić i odpowiednio napowietrzyć. Zwłaszcza małe przydomowe stawy, w których pływają ryby oraz występuje roślinność, powinny być regularnie filtrowane i napowietrzane. Aby oczko wodne w ogrodzie nasycić tlenem, powinniśmy zainstalować w nim specjalne urządzenie. Jest to pompa do wody, którą należy wesprzeć filtrem oczyszczającym zbiornik z zabrudzeń, odpadów organicznych (takich jak np. resztki rybiego pokarmu, obumarłe fragmenty roślin, zlatujące z okolicznych drzew liście, rybie fekalia, itd.), itp. Powinniśmy też dobrać odpowiednie okablowanie z izolacją oraz rozgałęźnikami, które umożliwią podłączenie różnych końcówek, dających różnorodne strumienie wody. Dzięki tym sprzętom w stawie nie pojawią się glony, zielenice, czy sinice, a oczkiem wodnym będzie można się zachwycać przez cały sezon.Żeby efekt wizualny był jeszcze lepszy, warto pokusić się o montaż takich konstrukcji jak np. fontanna do stawu, niewielkich strumieni, czy kaskad wodnych. Wspomniane urządzenia można nabyć w sklepie internetowym Max&Mrau.

Pompy do oczka wodnego

Pompa do oczka wodnego może mieć charakter zewnętrzny i wewnętrzny. Zewnętrzne pompy są montowane poza oczkiem wodnym. Ich zadaniem jest przede wszystkim napowietrzanie wody oraz, w niektórych przypadkach, wsparcie procesu filtracji. Z kolei wewnętrzne pompy, które osadza się w całości w wodzie, służą napowietrzaniu jej, ale także do oczyszczania (wówczas konieczna jest pompa do oczka wodnego z filtrem) oraz do kreowania atrakcyjnych efektów wizualnych, czyli fontann, niewielkich wodospadów oraz kaskad. Wybierając sprzęt pompujący powinniśmy wziąć pod uwagę takie czynniki jak wielkość posiadanego oczka wodnego, jego przeznaczenie (znaczenie ma tutaj zarybienie lub jego brak, roślinność wodna, itp.), położenie, głębokość, itp. Ponadto dokonując zakupu pompy musimy oprzeć się na takich parametrach sprzętowych jak jej wydajność (czyli maksymalna ilość wody, jaką urządzenie może przepompować przez godzinę czasu, pokazywana jako l/h), pobór prądu (przy założeniu, że sprzęt pompująco-filtrujący działa na okrągło niemal przez cały rok – ilość zużywanej mocy jest istotna) oraz wysokość podnoszenia wody (co ma znaczenie w przypadku montażu fontann, strumieni, czy kaskad wodnych; ten parametr mierzy się na wysokości lustra wody).

Jaką pompę wodną wybrać?

Przydomowe dekoracyjne oczko wodne można zasilić jednym ze sprzętów ofertowych z naszego sklepu. Urządzeniami, które możemy polecić do montażu, są różne modele marki Aqua Nowa NCM: 3500 (wydajność: 3500 l/h), 5000 (wydajność: 5000 l/h) oraz 10000 (wydajność: 10000 l/h). Stanowią one przykłady pomp do stawu o wysokiej wydajności, przy jednoczesnym niskim zużyciu energii. Charakteryzują się one m.in. cichym trybem pracy, nowoczesnym rozwiązaniem dotyczącym instalacji elektrycznej, ceramiczną odpornością na ścieranie osi wirnika. Pompy do oczka wodnego marki Aqua Nova można montować zarówno w słodkiej, jak i słonej wodzie. Pomocnym zabezpieczeniem, które posiadają wymienione urządzenia, jest automatyczne odłączanie w momencie wykrycia braku wody. Co więcej w chwili zablokowania, załącza się ochrona silnika. Do sprzętu jest dołączony długi kabel (10 m), który wystarcza do podłączenia pompy. Nie ma tutaj elementów miedziowych, które szybko mogłyby ulec zniszczeniu.

Ekologiczne pompy do oczka wodnego

Coraz więcej osób zastanawiając się nad wyborem urządzenia pompującego przydomowy staw kieruje się w stronę proekologicznych rozwiązań. Wśród wyrobów stojących na wirtualnej półce witryny Max&Mrau znajduje się również wysoko energooszczędny sprzęt pompujący. Mowa o Aqua Nova Pompa SuperEco NFPX, dostępnym w trzech wariantach wydajności: 5000 l/h, 6500 l/h oraz 8000 l/h.

Opisywane pompy wodne można wykorzystać na dwa sposoby: albo do pompowania wody przez pokrywę (czyli tak jak w większości tego typu urządzeniach) lub do pobierania wody przez skimmer pływający po wodzie (filtr powierzchniowy). Ten rodzaj urządzenia może funkcjonować w każdych warunkach. Oszczędność energetyczną urządzenia szacuje się tutaj na 65%. Pompy tego typu mają zdolność filtrowania zabrudzeń o frakcji do 6 mm. Ruchoma złączka pozwala na dowolny sposób podłączenia węży ogrodowych. Natomiast ruchomość obudowy urządzenia ułatwia dostanie się pod pokrywę pompy.

Którą fontannę wodną zastosować?

Jeżeli marzy nam się tryskająca fontanna, czy zsuwające się kaskadowo z kamieni wokół oczka strumyczki, powinniśmy zwrócić się w kierunku asortymentu umożliwiającego montaż tego typu urozmaiceń w naszym stawie. Aby fontanna ogrodowa mogła być zainstalowana w naszym zbiorniku wodnym, potrzebujemy odpowiednego sprzętu. Oto przykłady odpowiednich urządzeń:

Aqua Nova NP-400 – to pompa do zabudowania małego wodospadu lub konstruowania niewielkich efektów wodnych. Maksymalny przepływ wody wynosi 400 l/h, pobór mocy - 6.5 W;

Aqua Nova NP-1500 – fontanna do oczka wodnego lub jako montaż małego wodospadu; posiada dwa efekty wodne złączek fontannowych: deszczownię i grzybek (1500 l/h, 25W);

Aqua Nova NP-2000 – do montażu jako fontanna do ogrodu albo do zasilenia małych strumyków i kaskad (2000 l/h, 45W). Wzbogacona o złączki fontannowe, duży pre-filtr i długi kabel przyłączeniowy;

Aqua Nova NP-3000 – świetnie nadaje się jako pompa fontannowa albo do zbudowania małego wodospadu (70W). maksymalny przepływ wody – do 3000 l/h.