Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla ryb stawowych i w oczku wodnym

Wielkość opakowania
Cena
-

Pokarm dla ryb w oczku wodnym

Rybom mieszkającym w oczku wodnym powinniśmy podawać specjalistyczny pokarm. Innego rodzaju pożywienia wymagają ozdobne ryby, innego – np. gatunki żerujące na dnie stawu. W jaki sposób i czym karmić ryby stawowe? Sklep Max&Mrau dysponuje różnorodnymi rodzajami karm dla ryb.

Czego potrzebują ryby stawowe?

Ryby w oczku wodnym stanowią ogromną radość dla posiadaczy oczek wodnych oraz są wspaniałą atrakcją dla gości podziwiających część ogrodu, w której zlokalizowany jest zbiornik wodny. Zanim wpuścimy jakieś ciekawe okazy do naszego przydomowego stawu, powinniśmy się zastanowić jakie gatunki ryb będą się najlepiej czuły w takim „basenie”. Jeśli nie dysponujemy dużym i głębokim oczkiem wodnym (czyli takim, które minimalnie posiada 100 l wody), powinniśmy wybrać mniejsze ryby do stawu, mierzące około 10 cm, np. kolorowe różanki, czy lubiące pływać przy brzegu zbiornika wodnego – słonecznice. Z kolei większe ryby, np. należące do gatunku karpiowatych, czy karasie ozdobne, potrzebują nawet 1000 l wody w akwenie oraz głębokości co najmniej 1,5 m, by móc swobodnie egzystować.

Nie tylko rodzaj rybek, ale też ich ilość jest ważna dla dobrostanu tych zwierząt. Zbyt duża ilość ryb w niewielkim akwenie może wywołać u nich stres i choroby. Kupując nowe okazy, należy je izolować przez okres około tygodnia, zanim wrzuci się je do oczka wodnego. W ten sposób unikniemy zakażenia stawowych ryb ewentualnymi chorobami pochodzącymi od nowych osobników.

Pamiętajmy również o obsadzeniu stawu różną roślinnością, po to ryby do oczka wodnego miały gdzie się schronić oraz co podskubywać.

Jak karmić ryby w oczku wodnym? 

Karmienie rybek w oczku wodnym wykonuje się najwyżej raz dziennie, a nawet raz na dwa dni w okresie wiosenno-letnim. Warto robić rybkom jednodniowe głodówki, mniej więcej raz na tydzień. Jeśli będziemy sypać rybom częściej i więcej karmy niż jest to wskazane, szybko doprowadzimy do powstania zanieczyszczeń w stawie. Początkowo lepiej dawać rybom mniej jedzenia, żeby sprawdzić jaka ilość pokarmu będzie dla nich wystarczająca. Ryby karmi się wtedy, gdy temperatura zewnętrzna przewyższa 8 ⁰ C, zatem późną jesienią i zimą nie podaje się jedzenia tym wodnym zwierzętom, chyba że zima jest akurat łagodna. Przed zimnymi porami roku warto dokarmić ryby, by nagromadziły odpowiednią ilość tłuszczu na zimę.

Niektórzy właściciele ryb stawowych tuż przed podaniem im jedzenia głośno chlupoczą wodą lub klaszczą, dając im sygnał, że zaraz nastąpi karmienie. Można także umieścić pokarm dla ryb w oczku w specjalnych karmnikach i wrzucać go z zawartością o ustalonej porze, dając uprzednio znak dźwiękowy naszym pływającym podopiecznym. Stosując taki pojemnik kontrolujemy ilość zjadanego posiłku oraz z łatwością możemy usunąć niezjedzone resztki. 

Czym karmić ryby stawowe?

Co może stanowić jedzenie dla ryb w stawie? Ryby chętnie jedzą m.in. rośliny posadzone wokół oczka wodnego, ale także glony, insekty, larwy owadów, dżdżownice i inne drobne zwierzęta oraz mikroorganizmy. Wiele tych pływających zwierząt jest bowiem wszystkożerna. Oprócz samodzielnie zdobywanego pożywienia ryby stawowe powinny być karmione gotowymi mieszankami. Sklep internetowy Max&Mrau dysponuje szeroką ofertą gotowych karm dla ryb mieszkających w oczkach wodnych, także z uwzględnieniem ich wielkości, gatunku i różnych potrzeb. Niektórzy znawcy zwierząt bytujących w stawach zalecają podawanie im spiruliny.

Ponadto ryby ozdobne do oczka wodnego wymagają podawania specjalnego rodzaju karmy, która oprócz zasilania zwierząt w potrzebne substancje odżywcze, dba np. o podkreślenie ich pięknego ubarwienia.

Pokarm dla ryb pływających w oczku wodnym

Karma dla ryb w oczku powinna pochodzić od sprawdzonych producentów, odznaczać się wysoką jakością i wydajnością. Warto urozmaicać rybom posiłki stosując naprzemiennie różne mieszanki.

Jednym z przykładów takiego dobrego jakościowo posiłku jest Tetra Pond Colour Sticks 10 l, czyli pokarm dla ryb stawowych w postaci unoszących się na tafli wody pałeczek. Jedzenie mieści się w dziesięciolitrowym wiaderku. Zawiera niezbędne składniki odżywcze i anaboliczne, witaminy, błonnik oraz mikroelementy. Natomiast dodatek karotenoidów zapewnia piękne ubarwienie ryb, zwłaszcza w kolorze czerwonym, żółtym i pomarańczowym.

Kolejnym dobrym pokarmem dla ryb oczkowych jest Tetra Pond Variety Sticks 10 l, stanowiący połączenie trzech rodzajów pokarmu. Ma formę pałeczek nawodnych. To lekkostrawne, smaczne, pełnowartościowe i zbilansowane pożywienie bogate w witaminy (w tym wspierającą odporność witaminę C), mikroelementy, błonnik i inne wartościowe komponenty.

Pokarm dla poszczególnych gatunków ryb

Od tego jakie ryby do oczka wodnego zostały wrzucone zależy rodzaj serwowanego im jedzenia. Nieco innego traktowania wymagają mniejsze rybki, odmiennego – większe okazy, w dodatku cieszące się wybitnie barwnym pokryciem. Dedykowana przede wszystkim gatunkom jesiotrowatym i sumom jest karma Tropical Sterlet Basic L wiadro 3 l/1500 g, dostępna w sklepie Max&Mrau. To wieloskładnikowe, tonące pożywienie w formie granulatu, którym najedzą się ryby żerujące po dnie zbiorników wodnych, w tym jesiotrowate, sumy oraz karpie ozdobne. Stanowi on granulat składający się z najwyższej jakości komponentów roślinnych i zwierzęcych (m.in. z ryb i produktów rybnych, zbóż, mięsa, olejów i tłuszczy). Max&Mrau proponuje ponadto specjalistyczne jedzenie dla ryb ozdobnych. Jedną z takich propozycji jest karma dla ryb Koi, złotych i karpiowatych – Tropical Pond Sticks Mixed 5 l 430 g. Stanowi ona pełnoporcjową, wieloskładnikową mieszankę paszową w postaci pływających pałeczek. Żywność spełnia oczekiwania pokarmowe tych gatunków rybnych, co więcej wzmacnia czerwone i złote wybarwienie u ozdobnych ryb. Obniżona zawartość fosforu w pokarmie zmniejsza niebezpieczeństwo wystąpienia glonów w stawie.

pixel