Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Karma weterynaryjna dla kota

1 2 3 4 5
1 2 3 4 5

Czasem u naszych pupili pojawiają się kłopoty ze zdrowiem. Oprócz fachowej opieki weterynaryjnej warto w tym czasie dostarczyć kotu specjalistyczną karmę, która wesprze proces leczenia. Jak wybrać takie pożywienie?

Czym jest karma specjalistyczna dla kota?

W życiu kota zdarzają się sytuacje, kiedy musi się on poddać specjalnemu leczeniu. Weterynarz przepisuje określone medykamenty, zaleca odpowiednie postępowanie. Wsparciem dla kuracji weterynaryjnej są wówczas karmy weterynaryjne i karmy specjalistyczne dla kota, które zawierają komponenty sprzyjające szybszemu powrotowi do zdrowia, bądź przyspieszeniu terapii. Kocury nierzadko cierpią na problemy urologiczne, pokarmowe (m.in. chorują na otyłość), mają kłopoty ze skórą i sierścią. Niektóre z nich są alergikami – tym osobnikom dedykowana jest karma hypoalergiczna dla kota. Jeszcze inny rodzaj fachowego pożywienia to np. karmy dla kotów sterylizowanych, dla zwierząt które przeszły zabieg kastracji i sterylizacji.

Specjalistyczne pożywienie może mieć formę mokrej karmy dla kota lub karmy suchej Ogromną wagę powinniśmy tutaj przyłożyć do składu kociego jedzenia. Powinno ono zabezpieczać potrzeby żywieniowe futrzaka pod kątem braków, które wywołało jakieś schorzenie, czasowy problem, czy aktualny stan zdrowia.

Karma dla kotów po sterylizacji

Karma dla kota po sterylizacji stanowi specjalny rodzaj pokarmu przeznaczony dla zwierząt, które wysterylizowano, czyli poddano kastracji. W tym okresie stworzenie potrzebuje więcej odpoczynku, zatem karma powinna być nastawiona na przyspieszenie regeneracji. W związku z tym, że kot mniej się rusza, pożywienie nie powinno być zbyt ciężkie i tłuste, aby nie spowodować innego problemu – z nadwagą. Czym karmić kota po kastracji? Jedną z takich mieszanek jest Royal Canin Regular Sterilised, w której znajdziemy większą zawartość białka przy stosunkowo niskiej obecności tłuszczu. W składzie spotkamy np. suszone białko drobiowe, kukurydzę, włókno roślinne, ryż, pulpę buraczaną, sole mineralne, olej rybny, czy olej sojowy. Z kolei Purina Pro Plan Sterilised Optirenal to sucha karma dla kota po sterylizacji z unikalną formułą Optirenal, która wspomaga pracę nerek i minimalizuje ryzyko powstawania kamieni moczowych. W tym specjalistycznym jedzeniu dla kotów mamy m.in. łososia, indyka, ryż, kukurydzę, suszone, jajo, drożdże oraz olej rybi. Jest tutaj aż 41% białka przy 12% tłuszczu.

Karma dla kotów z problemami urologicznymi

Niektóre mruczki borykają się z kłopotami związanymi z układem moczowym. Specjalistyczne jedzenie dla kota, u którego stwierdzono jakieś schorzenie związane z funkcjonowaniem układu urologicznego powinno wspierać pracę tego systemu oraz np. poprawiać metabolizm komórkowy. Jedną z takich karm jest Fitmin Purity Urinary, w której nie brakuje takich składników jak m.in.: indyk, kurczak, wątroba wieprzowa, suszone mięso ryb (dorsz, konger, sardynka), ziemniaki farmerskie, zielony groszek, pulpa buraczana, jabłka, jaja kurze, tłoczony na zimno olej z łososia norweskiego, siemię lniane oraz kompleks ziół. Białko osiąga tu poziom 34%, a tłuszcz – 20%. Inna urinary karma dla kota to np. Royal Canin Urinary Care 2x4kg. Została ona stworzona, by chronić drogi moczowe kotów. Odpowiednia koncentracja soli w produkcie zapewnia zmniejszenie jej stężenia i redukcję pH moczu. Skuteczność tego pożywienia została udowodniona w badaniach porównujących tę karmę do karmy kontrolnej. Zawiera ona m.in. suszone białko drobiowe, kukurydzę, ryż, pszenicę, włókno roślinne, mąkę kukurydzianą, sole mineralne, pulpę buraczaną, drożdże i olej rybny. Poziom białka ocenia się tu na 33%, tłuszcz – 13%.

Karma dla kotów na lśniącą sierść i zdrową skórę

Chyba każdy właściciel kota pragnie, by jego podopieczny posiadał zdrową skórę i piękną, zadbaną sierść, którą przyjemnie głaskać. Dlatego powstała grupa karm specjalizujących się w doborze składników odżywczych, które dbają o wspomniane kocie walory.

Royal Canin Care Hairball Gravy – Salsa 85g to mokra karma dla kota o wrażliwej skórze i sierści. W jej składzie znajdują się m.in. mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, zboża, roślinne ekstrakty białkowe, minerały, oleje i tłuszcze oraz drożdże. Wilgotność preparatu szacuje się na 82%, a białko zajmuje w karmie 7%.Ta sama marka proponuje m.in. jeszcze jeden produkt utrzymujący skórę oraz sierść w zdrowiu i wspaniale prezentującej się kondycji. Karma Royal Canin Intense Beauty 12x85g składa się m.in. z mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ryb i produktów pochodnych z ryb, zboża, roślinnych ekstraktów białkowych, olejów i tłuszczy oraz minerałów. Wilgotność karmy wynosi 78%, białko stanowi tu 12%, tłuszcz – 3,7%.

Karma dla kotów otyłych

Poza wyżej przytoczonymi pokarmami dostępne są również inne specjalistyczne karmy dla kotów, np. z wrażliwym układem trawiennym, ze skłonnością do tycia, czy ze zdiagnozowaną nadwagą. Jedną z ofert stanowi produkt Integra Protect Sensitive Pute + Reis 100 g marki Animonda. W tej mokrej kociej karmie znajduje się m.in. jagnię, ryż oraz olej rzepakowy. Karma jest lekkostrawna, przyjazna dla procesów metabolicznych. Wilgotność mieszanki to 80,5%, białko utrzymuje się na poziomie 9%, tłuszcz – 5%.

Inną przykładową firmą, która dba o szczególną ochronę kociego systemu pokarmowego jest Purina. W suchym pożywieniu dla kotów, w którym celowo zaniżono ilość białka, zamieszczono m.in. indyka, ryż, groszek, jajko, kukurydzę, czy olej rybi. Powinniśmy pamiętać, że podstawą każdej terapii jest stosowanie się do zaleceń weterynarza. Warto w konsultacji z tym lekarzem wybrać najlepszą karmę dla kota, która będzie wspierać podstawową kurację określonych problemów zdrowotnych pupila.