Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

FILTRUJ PRODUKTY

Oświetlenie

Oświetlenie oczka wodnego

Zadbane i ładnie urządzone oczko wodne uatrakcyjni każdy ogród. Jednak dopiero odpowiednio podświetlony staw przydomowy sprawi, że nie będziemy chcieli od niego odchodzić ani w dzień, ani wieczorem. Jak oświetlić oczko wodne w sposób bezpieczny, a zarazem estetyczny dla oka?

W jaki sposób upiększyć oczko wodne?

Oczko wodne charakteryzuje się tym, że wygląda zjawiskowo o każdej porze roku. Jeśli odpowiednio o nie zadbamy, będziemy opiekować się roślinnością i fauną pływającą w stawie, a także dopilnujemy czystości, zdatności i utrzymania na właściwym poziomie podstawowych parametrów środowiska wodnego, z pewnością zapracujemy na atrakcyjny wygląd przydomowego jeziorka. Oczko wodne z kaskadą to kolejny element, który może urozmaicić wygląd naszego stawu. Poza tym do dekoracji oczka wodnego możemy użyć rozmaitych figurek, rzeźb, ozdobnych kamieni, nasadzeń, mostków, czy kładek. A co zrobić żeby oczko wodne w ogrodzie cieszyło wzrok także po zmierzchu? Wystarczy zamontować oświetlenie w stawie, na jego obrzeżach lub wokół oczka. Można też łączyć różne rodzaje światła, po to by stworzyć ciekawą i nastrojową kompozycję świetlną. Typ, nasilenie i sposób montażu iluminacji świetlnych stosowanych do stawów należy dopasować do m.in. wielkości, kształtu, umiejscowienia oczka wodnego oraz oczywiście do własnych preferencji.

Bezpieczne oświetlenie oczka wodnego

Podstawową kwestią, o której powinniśmy pamiętać projektując oczko wodne przy domu, jest bezpieczeństwo użytkowania takiego obiektu. Najwygodniej już planując staw przy domu wykonać potrzebną do oświetlenia oczka instalację elektryczną. Oczywiście można ją także wykonać później, kiedy staw już istnieje, jednak wiąże się to najczęściej z koniecznością drobnej przebudowy stawu, dodatkowymi kosztami, itd.

Prąd, który popłynie w takim oczku, nie może przewyższyć natężenia 24 V. Do takiej instalacji potrzebny będzie także transformator, który warto zakamuflować roślinnością, czy ustawić za jakąś większą formą (np. dużym kamieniem, czy rzeźbą). Przewody oświetleniowe powinny być odpowiednio zaizolowane (otulone plastikiem lub/i taśmą izolacyjną) oraz wkopane na głębokość około 1,5 metra pod ziemią. Urządzenia zastosowane do oświetlenia oczka wodnego także powinny wodoszczelne.

Jak oświetlić oczko wodne?

Oświetlenie oczka wodnego możemy spróbować wykonać samodzielnie. Warto jednak oprzeć się w tym wypadku na fachowej wiedzy osób, które robią to profesjonalnie na co dzień i zatrudnić specjalistyczną ekipę trudniącą się kompleksowym zakładaniem przydomowych stawików. Decydując się na rodzaj świateł do oczka wodnego mamy do dyspozycji m.in.: lampy pływające – wyróżniają się one tym, że rozpraszają światło pod taflą wody, dając tym samym wspaniały efekt wizualny, szczególnie wieczorem i nocą; lampy solarne – dają światło dzięki energii słonecznej, przez co nie potrzebują prądu, by działać. Jednak zwykle świecą słabiej niż lampki prądowe lub nie świecą wcale, jeśli pogoda w ciągu dnia była niesprzyjająca; lampy LED – charakteryzuje je mocny, neonowy strumień światła o chłodnym odcieniu, są stosowane do nowoczesnych instalacji; reflektory nabrzeżne i podwodne – można je użyć do podświetlenia ciekawych elementów stawu, np. kaskady, ale także brzegu stawu oraz wykorzystać do aranżacji zewnętrznej.

Warto zastosować oświetlenie stawu ogrodowego nie tylko ze względów dekoracyjnych i wizualnych, ale także z uwagi na bezpieczeństwo domowników i użytkowników oczka wodnego, po to by wytyczyć granice oczka i żeby zbiornik wodny był dobrze oznaczony również nocą.

Czym oświetlić oczko wodne?

Wybierając lampki do oczka wodnego zwróćmy również uwagę na ich szczelność. Do oświetlenia, które będzie montowane w środku stawiku lub na lustrze wody, należy zastosować lampy o szczelności IP 67 lub IP 68. Światła do oczka wodnego, użyte na zewnątrz całej konstrukcji, mogą natomiast mieć oprawy o szczelności IP 44. Warto także odnieść się przy zakupie oświetlenia do takich parametrów jak moc lamp i pobór prądu. Można się także pokusić o urządzenia wyposażone w czujniki zmierzchu, które załączą instalację o właściwej porze dnia oraz czujniki ruchu, które z kolei uruchomią światła wyczuwając ruch.

Jeśli mamy ochotę na nowoczesne i energooszczędne oświetlenie przydomowego stawu, zamontujmy urządzenie Aqua Nova NPL1-LED (12 V, moc 1,6 W), dostępne w sklepie internetowym Max&Mrau. Jest to wysokiej klasy, wodoodporna instalacja LED-owa, którą można użytkować nie tylko w wodzie, ale także poza nią. Idealnie nadaje się do podświetlania kaskad, fontann, wodospadów ale też naziemnych aranżacji ogrodowych.

Drugim produktem, który możemy wykorzystać do upiększenia naszego oczka wodnego oraz jego poszczególnych elementów jest Aqua Nova oświetlenie stawu NPL1-LED3.

Efekt oświetlenia oczka wodnego

Dobrze żeby lampki do oczka wodnego zostały tak dobrane, żeby podkreślić najbardziej widowiskowe fragmenty wodnej i nadwodnej kompozycji. Z drugiej strony nie powinniśmy zanadto przesadzać z ilością lamp oraz różnorodnością ich barw, ponieważ nadmierne oświetlenie sprawi wrażenie przesycenia oraz będzie męczyć wzrok. Pamiętajmy, że w subtelnym dekorowaniu warto kierować się zasadą, która polega na tym, że lepiej pozostawić pewien niedosyt dekoracyjny niż zmęczyć użytkownika nadmiarem wrażeń wzrokowych. Ciekawym efektem wizualnym będzie zastosowanie zarówno wodoodpornych lamp w środku oczka lub na jego obrzeżach, jak i zewnętrznego oświetlenia punktowego, które możemy równomiernie rozmieścić wokół całego terenu stawu. W roli zewnętrznych lampek można obsadzić solarne światełka.