Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla świnek morskich

Marka
Przedział wagowy
Cena
-

Nasz koci ekspert - Mrau wie, że jednym z najważniejszych wymogów prawidłowej hodowli świnek morskich jest odpowiednia dieta. Mrau na własnym przykładzie może powiedzieć, że dieta jest najważniejszym czynnikiem dobrego samopoczucia, szczególnie, kiedy jest najwyższej jakości. Dlatego przed zakupem pupila warto sprawdzić co je świnka morska i czym ją karmić. O tym i innych kwestiach dotyczących świnek można przeczytać na naszym blogu. 

Czym karmić świnkę morską?

Świnka morska, inaczej zwana kawią domową, jest zwierzęciem roślinożernym, któremu należy zapewnić odpowiednie ścieranie zębów oraz wspieranie trawienia. Charakterystyczną cechą tych zwierząt są również wrażliwe przewody trawienne, co sprawia, że źle reagują one na nagłe zmiany diety. Każdą zmianę należy wprowadzać stopniowo, ponieważ negatywną reakcję może wywołać nawet nowy gatunek podawanej karmy. Gwałtowne zmiany diety mogą prowadzić do utraty apetytu i podenerwowania. W najgorszych wypadkach dochodzi do kwasicy metabolicznej lub niedrożności przewodu pokarmowego, które stanowią realne zagrożenie dla życia zwierzęcia. Kawie powinny jednorazowo otrzymywać niewielką porcję suchej karmy dla świnek morskich, np. marki Versele Laga, by nie dać im szansy na zjedzenie jedynie najsmaczniejszych dla nich składników i pozostawienie reszty.

Jaka karma dla świnek morskich?

Świnki morskie dla utrzymania jak najlepszego zdrowia wymagają zapewnienia dużej ilości włókna, czyli błonnika w diecie. W domowej hodowli świnki powinny być karmione przede wszystkim sianem, najlepiej zawierającym w składzie tymotkę łąkową, a także gotowymi karmami przeznaczonymi dla świnek morskich, ponieważ ich skład jest dostosowany do wymogów dietetycznych tych zwierząt. Dobre karmy dla świnki morskiej nie zawierają zbyt dużej ilości lucerny, która ma sporą zawartość wapnia i szkodzić będzie naszemu pupilowi. Polecane karmy dla świnek morskich to te z dużą zawartością witaminy C, której zwierzę nie potrafi syntetyzować samodzielnie. Należy pamiętać, że nie tylko skład karmy dla świnek morskich jest ważny. Należy podawać posiłki regularnie i w odpowiednich ilościach, by nie pozostawały w misce, ponieważ karma nie może być stęchła lub wysuszona. Nie należy jej również rozdrabniać, ponieważ to sprzyja szybszej degradacji witaminy C. Niewskazane jest także podawanie zwierzętom tym paszy dla królików, która zawiera inne składniki odżywcze, witaminy i minerały. W naszej ofercie znaleźć można tanią karmę dla świnek morskich w wielu różnych gramaturach, co ułatwia wybór.

Uzupełnienie diety świnki morskiej

Dietę kawii można uzupełniać warzywami, które również dobrze suplementują witaminę C. Należą do nich pietruszka, koper, mniszek lekarski, korzeń i liście marchwi, ogórek, czerwona i zielona papryka, kapusta, liście rzodkiewki oraz buraków. Owoce powinny być traktowane jako smakołyki i nie powinny przekraczać 5% dziennej racji pokarmowej. By zapewnić odpowiednią dawkę witamin i minerałów, można się również zaopatrzyć w karmę uzupełniającą dla świnek morskich. Kawie domowe, podobnie jak i inne zwierzęta, lubią nagrody i różnego rodzaju frykasy, dlatego od czasu do czasu warto skorzystać z przysmaków dla świnki morskiej i częstować nimi pupila np. podczas wspólnej zabawy. Należy pamiętać, że świeża woda powinna być dla zwierzęcia cały czas dostępna i podawana na bieżąco, a poidła dezynfekowane, by zapobiec infekcji. Warto również pamiętać, że zwierzęta te ugruntowują swoje nawyki żywieniowe we wczesnym okresie życia i trudno je później zmienić, dlatego wprowadzenie dobrych zwyczajów spożywania posiłków jest szczególnie ważne.

pixel