Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

2017-11-29
Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

Zwierzęta dla dzieci

Niemal połowa Polaków - 48 procent - ma w swoim domu jakieś zwierzę, a 80 procent jest zdania, że dzieci lepiej rozwijają się, jeśli wychowują się pośród zwierząt. Choć najpopularniejszymi domowymi pupilami są psy i koty, to ważne miejsce, zwłaszcza w domach z dziećmi, zajmują także chomiki (posiadanie chomików, myszy i szczurów deklaruje 3 procent Polaków). Chomik kupowany jest często jako pierwsze zwierzę i traktowany jak tester tego, czy dziecko jest w stanie podołać obowiązkom związanym z opieką nad zwierzęciem.

Chomik dla dziecka

Tymczasem mało kto wie, że chomiki to niezwykle delikatne gryzonie, które wymagają dziennie przynajmniej dwugodzinnej opieki. Gryzoń ten nie nadaje się dla dziecka młodszego niż 9-letnie. Dlatego przed spontanicznym zakupem warto zgłębić wiedzę na temat warunków potrzebnych chomikowi do życia (chomik żyje przeciętnie 2-3 lata) i zastanowić się, czy jesteśmy w stanie poświęcić mu wystarczającą ilość czasu. Niezwykle ważny jest też nie tylko wybór odpowiedniej rasy chomika, ale także dobrej klatki dla chomika, bo to właśnie w klatce będzie spędzał on większość swojego życia.

Chomik syryjski

Najbardziej znanym z 26 różnych gatunków chomików jest chomik syryjski. Został odkryty w 1839 roku przez brytyjskiego zoologa George'a Roberta Waterhouse'a, który nazwał go Cricetus Auratus, czyli Złote Futro. Dzięki temu chomik syryjski nazywany jest też często złotym chomikiem. Prawie wszystkie dzisiejsze chomiki syryjskie pochodzą od grupy dzikich chomików złapanych w Aleppo. Ta grupa została przetransportowana do Jerozolimy, by badać ich zachowanie w laboratorium. Zostały później rozesłane do innych laboratoriów na świecie i dzięki przyjaznemu usposobieniu już w 1946 roku stały się bardzo popularnymi zwierzątkami domowymi.
 
Zobacz: Karma dla chomika

Chomik dżungarski

Innym popularnym gatunkiem są chomiki dżungarskie, które podobnie jak chomiki syryjskie są bardzo płodne – mają przeciętnie 4-7 miotów rocznie, liczących 4 do 7 młodych. Chomik dżungarski mierzy 7-10 cm i waży 30–40 g. Chomiki są żywe i niespokojne, mogą być nawet agresywne, dlatego zwierzę nie powinno być trzymane z innymi chomikami. To bardzo aktywny chomik, który potrzebuje zróżnicowanej topografii w klatce i wielu zabawek. Jeżeli zdecydowaliśmy się już na gatunek chomika, warto zastanowić się, jaką wybrać dla niego klatkę.  

Klatka dla chomika

Co przede wszystkim musimy wiedzieć, kupując klatkę dla chomika? Klatka musi mieć odpowiednie akcesoria dla chomika: miskę na jedzenie – dobra klatka dla chomika będzie miała miskę w zestawie. Miska jest konieczna, jeśli chcemy uniknąć uciążliwego sprzątania klatki. Powstrzyma ona chomika przed rozrzucaniem jedzenia i robieniem bałaganu. Dodatkowo zapobiegnie zanieczyszczeniu jedzenia odchodami.

Dobrym rozwiązaniem są miseczki ceramiczne, bo są na tyle ciężkie, że chomik ich nie przewróci. Można kupić też metalowe miseczki z możliwością przykręcenia do klatki. Poidełko – najlepiej, żeby było ono automatyczne o pojemności od 100 ml do 150 ml, będzie zapewniało chomikowi stały dostęp do czystej wody i zabezpieczy ją przed rozlaniem. Przynajmniej dwa poziomy – to szczególnie ważny punkt. Chomiki żyją w klatkach 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Posiadanie kilkupoziomowej klatki pomoże im aktywnie żyć. To też kwestia bezpieczeństwa, bo znudzone chomiki mogą próbować wspinać się na klatki, co może spowodować wypadek.  

Sprawdź: Przysmaki dla gryzoni domowych

Klatka dla chomika dżungarskiego

Klatka dla chomika dżungarskiego powinna zawierać: odpowiednią przestrzeń – to bardzo ważne dla zdrowia i szczęścia chomika. Wielu hodowców amatorów myśli, że mały chomik nie będzie wymagał dużych przestrzeni do życia i zadowoli go mała klatka. Niestety, mało miejsca może prowadzić do poważnych spadków nastroju naszego zwierzęcia. Minimalne rozmiary klatki dla chomika wynoszą 50x40x50 cm, ale warto zainwestować w nieco większą klatkę dla chomika. Tunele – chomiki uwielbiają tunele. Wyposażeniem klatki dla chomika powinny być plastikowe tuby imitujące prawdziwe tunele, które chomiki wykopują na wolności. Przy wyborze musimy jednak pamiętać o małym kącie nachylenia, bo chomiki mogą mieć trudności ze wspinaniem się.

Oprócz plastikowych tuneli można kupić także drewniane czy ceramiczne domki. Kółko – jest świetnym sposobem na spalenie energii u chomika, który jest bardzo aktywny i uwielbia wymagające ćwiczenia. Właśnie takim dobrym ćwiczeniem będzie dla niego długotrwałe bieganie w kole. Przy zakupie koła warto zwrócić jednak uwagę na specjalne, wyciszane egzemplarze, które nie hałasują tak przy użytkowaniu.

A jaka jest najlepsza klatka dla dwóch chomików dżungarskich? Jeżeli zdecydujemy się na trzymanie razem dwóch chomików dżungarskich, musimy być gotowi na rozdzielanie ich, nawet jeśli do tej pory nie sprawiały żadnych problemów. Nie wszystkie bowiem chomiki żyją ze sobą w zgodzie, większość woli samotny tryb życia. Nie warto czekać aż wybuchnie konflikt, bo kiedy chomiki zaczną się kłócić, potrafią się zagryźć na śmierć. Dlatego najlepiej przygotować oddzielne przestrzenie dla każdego chomika.  

Klatka dla chomika syryjskiego

Chomiki syryjskie są największymi ze wszystkich chomików i osiągają od 15 do 17 cm długości ciała. Z racji swojego rozmiaru będą potrzebowały większej klatki i większych elementów jej wyposażenia. Chomiki syryjskie są również najbardziej przyjazne i mniej aktywne, co czyni je łatwiejszymi w opiece. Chomiki syryjskie żyją średnio około 3 lat i najlepiej żyją w samotności.

Klatki dla chomików syryjskich nie będą się znacznie różnić od klatek dla chomików dżungarskich, trzeba jednak pamiętać o kilku aspektach:

  • chomiki syryjskie potrzebują dużo więcej miejsca z racji na swój rozmiar – przy kupowaniu nowego domku poinformujmy sprzedawcę, jaki mamy gatunek chomika, żeby nie dostać zbyt małej klatki. Dobra wielkość klatki to na przykład 100x54x45 cm. 
  • ta sama zasada odnosi się też do wielkości akcesoriów – szczególnie ważne jest wielkość koła, jeśli będzie miało za małą średnicę, chomik nadwyręży sobie kręgosłup. Poza tym, chomiki syryjskie nie potrzebują aż tak wielu zabawek jak dżungarskie – są bardziej ospałe i spokojne.  

Klatka dla chomika – gdzie ustawić?

Kiedy kupiliśmy już klatkę dla chomika, najważniejszą sprawą jest wybór odpowiedniego miejsca na jej ustawienie. Musimy wybrać miejsce zaciszne, bo chomiki nie lubią hałasu. Należy pamiętać również o stałej temperaturze w klatce –  powinniśmy stawiać klatkę z dala od okien czy kaloryferów. Dlatego parapet będzie złym pomysłem. Musimy pamiętać także o własnym komforcie, chomiki są zwierzętami, które najbardziej uaktywniają się wieczorem i nocą – lubią wtedy biegać, drapać i piszczeć. Nie stawiajmy więc klatki w sypialni lub blisko łóżka.

Zobacz też: Dokarmianie ptaków - czym karmić ptaki zimą?

pixel