Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dokarmianie ptaków - czym karmić ptaki zimą?

2017-11-28
Dokarmianie ptaków - czym karmić ptaki zimą?

Dokarmianie ptaków - jak robić to rozsądnie?

Dokarmianie ptaków nie zawsze jest czymś pożądanym i czasami może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Jeśli dokarmiamy ptaki latem, przyzwyczajamy je do łatwego zdobywania pożywienia. Takie rozleniwione osobniki, którym dostarcza się pokarm, mogą nie poradzić sobie zimą. Dodatkowo dokarmianie ptaków latem, szczególnie gołębi, przyczynia się do rozwoju zarazków i zanieczyszczenia obiektów. Ptaki mają latem wiele możliwości zdobycia zdrowego, naturalnego pożywienia. Sytuacja zmienia się jednak zimą.

Kiedy spadnie pierwszy śnieg, warto pomyśleć o ptakach i ułatwić im przetrwanie tej pory roku. Pamiętajmy jednak, że jeśli już zdecydowaliśmy się na dokarmianie ptaków zimą, zapewnijmy im stały dostęp do jedzenia aż do wiosny. Od naszej systematyczności i konsekwencji w dokarmianiu ptaków zależy ich życie.

Sprawdź też: Witaminy dla ptaków

Pokarm dla ptaków

Zanim wyruszymy z czerstwym chlebem do parku warto sprawdzić, ,co jedzą ptaki. Odpowiednią karmą dla ptaków będą wszelkiego rodzaju ziarna:
 • słonecznik,
 • dynia,
 • pszenica,
 • proso, 
 • owies, ale także:
 • orzechy, 
 • rodzynki, 
 • morele, 
 • daktyle,
 • porzeczki, 
 • aronia,
 • czarny bez. 
Świetnym pokarmem dla ptaków na zimę będzie też słonina i smalec. Możemy dokarmiać ptaki okruchami chleba, ale nie powinno to stanowić ich głównego pożywienia. Lepszym rozwiązaniem będzie kasza (ugotowana) czy płatki owsiane. Ważne jest także, by karma dla zimujących ptaków była świeża. Dokarmianie ptaków spleśniałym chlebem czy innymi nieświeżymi, zepsutymi resztkami może wywołać u nich różnego rodzaju choroby, a nierzadko doprowadzić nawet do śmierci. Pamiętajmy też, by nie karmić ptaków resztami naszego jedzenia, zwłaszcza zawierającego przyprawy.

Po zjedzeniu słonego lub ostrego pożywienia ptakom będzie dokuczać pragnienie, a w okresie zimowym dostęp do wody jest utrudniony. Jeśli mamy wątpliwości, czy przygotowany przez nas pokarm dla ptaków jest odpowiedni, ,sklepach zoologicznych znajdziemy tzw. zimowe kule, będące połączeniem nasion, orzechów i tłuszczu. Takie kule umieszczone są w siateczkach, co zapobiega ich rozpadaniu się i ułatwia ptakom dostęp do pożywienia.   

Jakie ptaki dokarmiamy zimą?

Do ptaków zimujących w Polsce zalicza się niemal wszystkie gatunki sikor, wróble, mazurki, kawki, kosy, dzięcioły, dzwońce, zięby - te najczęściej spotkamy w ogrodach i parkach. W lasach i na polach zobaczymy: kruki, wrony, myszołowy, jastrzębie, sokoły pustułki, a czasami nawet orła przedniego. Na stawach, jeziorach i rzekach widujemy zimą łabędzie i kaczki. Łabędzie i kaczki najlepiej dokarmiać ziarnami zbóż i drobno pokrojonymi warzywami.

Chleb natomiast może stanowić uzupełnienie diety. W sklepach zoologicznych znajdziemy też specjalny granulat dla ptaków wodnych, który warto podawać kaczkom i łabędziom w czasie surowej zimy. Sikory chętnie zjedzą surową słoninę, ziarno słonecznika i orzechy, a wróble i mazurki - ziarno słonecznika, proso, owies, pszenicę i drobne kasze. Dzwońcom i ziębom warto dawać nasiona słonecznika i konopie. Kosy i kwiczoły jedzą morele, daktyle, jabłka, jarzębinę, porzeczki, aronię, rodzynki. Kawki, gawrony czy gołębie dobrze dokarmiać kaszą, pszenicą i pieczywem - czerstwym i pokrojonym w kostki.  

Zobacz produkty z kategorii: Pokarm dla dzikich ptaków

Dokarmianie ptaków - warto zrobić karmnik

W okresie zimowym warto umieścić w ogrodzie karmnik dla ptaków. Karmnik można wykonać samemu z drewna lub kupić w sklepie zoologicznym. Kupując lub budując karmnik, warto pomyśleć o rozmiarze ptaków, które widujemy w naszym ogrodzie. Karmnik należy powiesić w miejscu trudno dostępnym dla kotów i innych drapieżników, a także umożliwiającym ptakom w razie konieczności swobodną ucieczkę.

Dobry karmnik to taki, który chroni pożywienie przez deszczem i śniegiem - koniecznie powinien mieć daszek. Ważne jest także systematyczne czyszczenie karmnika z resztek pokarmu dla ptaków i odchodów, by nie rozprzestrzeniały się w nim groźne dla ptaków bakterie. Nie zapominajmy także o zapewnieniu ptakom dostępu do świeżej wody.

Czytaj też: Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?
pixel