Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?

Zimowa dieta dla psa

Zima to okres, w którym musimy bardziej zatroszczyć się o dietę naszego pupila. Psy, podobnie jak inne zwierzęta, potrzebują w tym czasie więcej energii. Niektóre zwierzęta, takie jak niedźwiedzie czy susły, gromadzą tłuszcz na zimę, by utrzymać ciepłotę ciała. Tej zdolności nie posiadają psy, więc dostarczanie im odpowiedniej dawki energii w pożywieniu to zadanie dla właściciela. Po pierwsze porcje powinny być zimą nieco większe i bardziej kaloryczne.Oczywiście wszystko zależy od tego, czy nasz pupil mieszka w domu czy w budzie. Psy mieszkające w domach, wychodzące zimą na krótkie spacery, nie wymagają wysokokalorycznej diety. Niekiedy nawet, ze względu na mniejszą aktywność fizyczną, konieczne jest ograniczenie diety, żeby nie przybierały na wadze. Inaczej wygląda dieta dla psów przebywających zimą w budzie lub spędzających większą część dnia na dworze. Takie psy powinny spożywać minimum jeden ciepły posiłek dziennie, a także mieć zapewniony ciągły dostęp do letniej wody.Przy ujemnych temperaturach nie można dopuszczać do zamarznięcia wody w misce. Posiłki muszą być wysokokaloryczne. Idealnym posiłkiem będzie gotowane mięso z kaszą lub ryżem. Jeżeli karminy psa suchą karmą, wybierajmy te wysokokaloryczne. Karma dla psa powinna być bogata w białko (najlepiej odzwierzęce), węglowodany i tłuszcze, ponieważ to z nich nasz pupil czerpie energię.Sprawdź produkty z kategorii: Higiena i pielęgnacja psa

Jak zadbać o sierść psa zimą?

Sierść stanowi dla naszych psów naturalne zabezpieczenie przed chłodem. Zimą trzeba szczególnie o nią zadbać. Wypielęgnowana, regularnie rozczesywana zapewnia warstwę izolującą przed chłodem. Natomiast skołtuniona nie tylko nie będzie chronić psa przed zimnem, ale może także doprowadzić do choroby skóry. Jeśli nasz pupil należy do rasy długowłosej, warto rozważyć odłożenie strzyżenia na wiosnę. Jeśli to możliwe w czasie dużych przymrozków, nie kąpmy naszego pupila. Gdy stanie się to konieczne, zróbmy to po wieczornym spacerze.Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Ubranka dla psów - fanaberia czy konieczność?

Psy ubrane zimą w gustowne kombinezony czy sweterki coraz mniej zaskakują. Dla jednych ubranka dla czworonogów są jedynie fanaberią właścicieli, a dla innych czymś absolutnie niezbędnym na zimowe spacery. Psie ubranka są wskazane przede wszystkim dla ras krótkowłosych lub bezwłosych, dla psów z rzadką sierścią i słabym podszerstkiem oraz dla małych ras (grzywacze chińskie, ratlerki, chihuahua, yorki, jamniki).Zimowe okrycie warto założyć także psom osłabionym chorobami, szczeniętom, seniorom oraz psom po strzyżeniu. Zakładanie ubranka jest uzasadnione przy wyjątkowo niskich temperaturach, silnym wietrze oraz obfitych opadach śniegu. Jeśli już ubieramy nasze psy w ciepłe ubranka, róbmy to konsekwentnie przez cały okres zimowy. Kupując ubranie dla psa, należy kierować się tym, by było wygodne i zapewniało cyrkulację powietrza. Psy z gęstą, dłuższą sierścią, takie jak owczarki niemieckie, berneńczyki, husky czy malamuty, nie będą potrzebować kombinezonów czy kurtek. Zamiast ubranek, zapewnijmy im ciepłe i suche legowisko. Jeśli mieszkają w budzie, należy odpowiednio ocieplić i przygotować ją na zimę.

Buda dla psa na zimę - jak ją ocieplić?

Odpowiednia buda to taka, która ochroni naszego psa przed niską temperaturą, wiatrem i wilgocią. Aby spełniała swoje funkcje, musi być dobrze zabezpieczona od spodu, wyłożona wyściółką, a także dobrana rozmiarem do psa. Buda nie może być ani za mała, ani za duża. Właściwa to taka, w której pies może swobodnie stać i obracać się. Zimą najlepiej sprawdzi się buda ocieplana z wiatrołapem.Budę należy wyścielić słomą lub sianem, a ściółka powinna być zawsze sucha i czysta. Co ważne, buda nie może dotykać ziemi, powinna zostać ustawiona na cegłach lub drewnianych klockach, około 10 cm nad podłożem. Pamiętajmy, że przy wyjątkowo niskich temperaturach buda, nawet dobrze ocieplona, nie wystarczy. Wtedy należy wpuścić psa do domu lub udostępnić mu ogrzewane pomieszczenie.Zobacz też: Jak dbać o zęby psa i kota?

Zimowa aktywność psa

Zima nie powinna związać się z przerwą w aktywności fizycznej naszego psa. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych, nie powinno się ograniczać spacerów do niezbędnego minimum. Ruch jest ważny dla zachowania odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej naszego psa. Generalnie spacer zimą nie powinien znacząco różnić się od spacerów latem czy w innych porach roku. Jeżeli jednak zauważymy, że w trakcie spaceru nasz pupil drży, przystaje czy podnosi łapy, oznacza to, że pora wracać do domu. Problemem podczas spacerów może okazać się sól rozsypywana na chodnikach, która podrażnia opuszki łap. Warto przed spacerem nasmarować opuszki maścią ochronną lub wazeliną.Najlepsze akcesoria na spacer: Obroże i smycze dla psa