Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Karma dla Yorka – jak wybrać dla szczeniaka i dla dorosłego?

Karma dla Yorka

Yorki zaliczane są do małych psów, a ich właściwe żywienie to bardzo ważny aspekt w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Należy wiedzieć, iż nieco inaczej będzie wyglądało karmienie szczeniaka niż dorosłego psa. Niektórzy decydują się na podawanie wyłącznie suchej lub mokrej karmy, a inni preferują tzw. żywienie łączone, które polega na kupowaniu zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju pokarmu.

Najlepsza karma dla Yorka

Przed zakupem pierwszej karmy dla swojego pupila najlepiej skonsultować się z weterynarzem, który zasugeruje odpowiedni rodzaj karmy oraz dobierze jej właściwe proporcje, które zależne są chociażby od takich czynników jak: wiek psa, wzrost, waga, alergie, aktywność ruchowa. Wszystkie wymienione czynniki składają się na ilość podawanego pokarmu, która jest niezwykle ważna.Dla zdrowia pupila równie niebezpieczne jest głodzenie oraz przekarmianie. Wybierając karmę, najlepiej decydować się na taką, która jest specjalnie dedykowana dla tej rasy, gdyż zawiera odpowiednie proporcje niezbędnych składników odżywczych.Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Karma dla Yorka szczeniaka

Najlepsza karma dla Yorka szczeniaka to oczywiście taka, którą będzie mu łatwo pogryźć, a więc warto zdecydować się na karmę mokrą. By prawidłowo dbać o zęby szczeniaka i jego rozwój, warto dodatkowo kupić specjalne naturalne gryzaki, które wzmacniają szkliwo, usuwają nadmiar płytki nazębnej i zaspokajają potrzebę gryzienia. Psy bardzo często mają odruch gryzienia, co mylone jest z głodem i niekiedy w tym czasie podawane jest im jedzenie. Jest to błędne zachowanie, które może doprowadzić do otyłości u szczeniaka. Karma dla szczeniaka Yorka, która jest mokra, prócz łatwej konsystencji ma również silny zapach, co dodatkowo zachęca do jedzenia szczególnie psy, które nie przepadają za spożywaniem posiłków.Należy unikać dokarmiania szczeniaka resztkami ze stołu, gdyż często zawierają one zbyt dużo soli i innych, zbędnych składników, które mogą spowodować liczne choroby. Wybierając karmę, warto patrzeć na jej cenę. Tutaj praktycznie zawsze sprawdza się zasada – im karma droższa, tym lepsza. Nie zwalnia to jednak z obowiązku czytania składu, w którym powinno znajdować się mięso oraz inne cenne składniki odżywcze, niezbędne w prawidłowym rozwoju szczeniaka. W przypadku młodych psów zaleca się wybierać taką z podpisem – karma dla Yorka junior.Sprawdź: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Karma dla Yorków dorosłych

Dorosłemu Yorkowi można podawać zarówno suchą, jak i mokrą karmę, natomiast warto uważać z proporcjami suchej karmy, gdyż jest ona kaloryczna i łatwo przekarmić zwierzaka rasy małej. Trzeba pamiętać również o podawaniu dużej ilości wody. York to niewielki pies, dlatego proporcje nie powinny być zbyt duże. Najlepiej karmić go kilka razy dziennie, ale niewielkimi ilościami karmy. Najczęściej na opakowaniu karmy jest podpis - junior lub adult, co wskazuje na wiek psa. W przypadku dorosłych Yorków należy wybierać karmę z podpisem adult, gdyż w niej będą znajdowały się inne proporcje składników odżywczych, niż w karmie dla szczeniaków z tej samej rasy.

Jedzenie dla Yorka – mokra i sucha karma dla Yorka

Żywienie łączone polega na podawaniu zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Należy jednak pamiętać o stopniowym wprowadzaniu każdego z rodzajów, by nie doprowadzić do problemów z pracą układu trawiennego. Jeśli York ma problemy z pogryzieniem karmy suchej, można ją dokładać do karmy mokrej lub namaczać w wodzie, gdyż wtedy dojdzie do jej zmiękczenia, a tym samym łatwiejszego zjedzenia przez pupila.Zamów: Miski na karmę dla psa

Karma dla Yorków – proporcje

W przypadku, gdy York jest szczeniakiem warto pamiętać o częstym karmieniu w niewielkich proporcjach. Młodym psom najlepiej podawać jedzenie 5 razy dziennie, a dorosłym psom 3 razy w ciągu doby, pamiętając również o wodzie. Yorki to małe psy, dlatego bardzo łatwo doprowadzić u nich do nadwagi. Bardzo ważna jest również ich aktywność ruchowa, która podobnie, jak prawidłowe żywienie, wpływa na ich rozwój. Należy wiedzieć, iż kupując karmę dla szczeniaków, trzeba zwracać uwagę na ich rasę, gdyż zupełnie inny skład i wielkość pojedynczych kawałków będzie miała karma dla Yorka i przykładowo dla Dobermana.Zobacz też: Karma dla psa alergika - jaką wybrać?Autor: Katarzyna PawlikFot. 123RF