Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Karmienie szczeniaka

Karmienie szczeniaka to bardzo ważny aspekt w jego prawidłowym rozwoju. Przed przybyciem pupila do domu warto zapoznać się z zasadami, które należy wprowadzić w życie już od pierwszych dni. Nabywanie nawyków żywieniowych to istotna kwestia, odpowiedzialna za zdrowie szczeniaka. 

Karma dla szczeniaka

Karma dla szczeniąt może być sucha lub mokra, a dodatkowo wprowadzić można żywienie łączone polegające na podawaniu zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju. Należy wiedzieć, iż dobór rodzaju, a także ilości karmy zależeć będzie przede wszystkim od takich czynników jak:
 • rasa, 
 • wzrost,
 • aktywność ruchowa, 
 • alergie, 
 • płeć, 
 • choroby przebyte lub trwające,
 • upodobania smakowe. 
Często w czasie wyboru karmy właściciel psa kieruje się również ceną, jakością pokarmu oraz czasem potrzebnym do jego przygotowania.

Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Czym karmić szczeniaka?

Prawidłowe karmienie szczeniaka jest bardzo ważne, gdyż jest to czas, kiedy kształtuje się cały układ odpornościowy, a także właśnie układ trawienny. Dodatkowo, gdy pupil dorasta zwiększa się jego masa i wzrost oraz wyrasta nowe uzębienie. Zatem, jaka jest najlepsza karma dla szczeniaka? Przede wszystkim ta, która jest odpowiednia dla danej rasy oraz masy szczeniaka. Zwykle tego typu karmy nazywane są junior.

Zawsze przed zakupem produktu warto czytać jego skład. Należy wybierać jakościowe karmy, które zawierają wszelkie właściwości odżywcze. Warto wiedzieć, iż szczeniak potrzebuje dwa razy tyle kalorii na jeden kilogram masy ciała, co pies dorosły. Należy również pamiętać o stopniowym wprowadzaniu nowych pokarmów i smaków, gdyż układ pokarmowy jest dopiero na etapie kształtowania się, a częste zmiany pożywienia mogą prowadzić do zaburzeń w jego funkcjonowaniu i objawiać się m.in. biegunkami

Zamów: Miski na karmę dla psa

Sucha karma dla szczeniaka

Zdecydowanie się na rodzaj pokarmu to niełatwe zadanie. Podawanie suchej karmy szczeniakowi ma swoje plusy i minusy. Do zalet suchej karmy zaliczyć można przede wszystkim:
 • dbanie o zęby szczeniaka – sucha karma usuwa zbędny osad, tym samym chroniąc jamę ustną i zęby przed chorobami, 
 • jej długi okres przydatności – mokre karmy cechują się krótkim terminem ważności, natomiast suche są łatwiejsze w przechowywaniu, a także mogą być kupowane w większych ilościach ze względu na długą datę przydatności,
 • łatwość podania – nie trzeba dodatkowo przygotowywać posiłku, a wystarczy jedynie wsypać karmę do miski,
 • jej kaloryczność – niewielka porcja karmy szybko zaspokaja głód szczeniaka.

Sucha karma dla szczeniąt – wady

Żywienie szczeniaka wyłącznie suchą karmą niesie też za sobą kilka wad takich jak:
 • twardość pokarmu – twarda konsystencja suchej karmy może być trudna do pogryzienia przez szczeniaka. W takich przypadkach można przed podaniem namoczyć ją w ciepłej wodzie,
 • traktowanie jako zabawkę – przez jej wygląd i twardość część pupili może bawić się karmą, zamiast ją zjadać, 
 • jjej kaloryczność – z jednej strony to zaleta, a z drugiej wada, gdyż bardzo łatwo doprowadzić do nadwagi u szczeniaka,
 • zawartość wody – podając suchą karmę należy pamiętać o częstym podawaniu wody, by nie doprowadzić do problemów z trawieniem. Karmienie szczeniaka najlepiej ustalić po wcześniejszej kontroli u weterynarza i stosować się do jego zaleceń.

Mokra karma dla szczeniaka

Szczeniakowi najlepiej podawać mokrą karmę, gdyż jest ona dla niego łatwiejsza w zjedzeniu oraz bardziej aromatyczna, a do tego mniej kaloryczna, przez co prościej ją strawić. Jeśli karmienie szczeniaka polega jedynie na podawaniu mokrej karmy, to ważne jest, by 1-2 razy w tygodniu podawać gryzak, który pomoże w pozbyciu się osadu z zębów oraz zadba o ich prawidłowy rozwój. Proporcje podawanej karmy powinny zmieniać się wraz ze wzrostem pupila.

Sprawdź: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Jak karmić szczeniaka?

W momencie gdy szczeniak zostaje odstawiony od mleka matki, ma zwykle ok. 3 tygodni. Pierwsze pokarmy powinny być przede wszystkim miękkie, by pupil mógł je bez problemu pogryźć, a dodatkowo wcześniej skonsultowane z weterynarzem. Szczeniak początkowo powinien jeść niewielkie porcje, 5 razy dziennie, z czego 75% to mięso, a pozostałe 25% to warzywa. Po upływie kilku tygodni należy karmić go 3 razy dziennie.

Jeśli karma zostaje zmieniana na inną, należy to robić stopniowo, by nie doprowadzić do problemów z trawieniem. Dodatkowo należy pamiętać o częstym podawaniu wody. Unikać należy karmienia resztkami ze stołu oraz czekoladą. Część osób tuż po odstawieniu od mleka matki, zaczyna psu podawać krowie mleko, które często może okazać się przyczyną problemów trawiennych i biegunek, dlatego po konsultacji z weterynarzem warto sięgnąć po mleko bez laktozy lub rozcieńczać je z wodą.

Zobacz też: Karma dla psa alergika - jaką wybrać?

Autor: Katarzyna Pawlik

Fot. 123RF