Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Karma dla psa alergika - jaką wybrać?

Alergia u psów występuje coraz częściej bez względu na wiek i rasę psa. Najczęściej objawia się świądem skóry, a także dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. W przypadku wystąpienia tych dolegliwości należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Alergia u psów

Alergia to reakcja układu immunologicznego na składnik pokarmu, który traktowany jest jak substancja szkodliwa. Może być to spowodowane uszkodzeniem błony przewodu pokarmowego przez częste infekcje wirusowe i bakteryjne, które przyczyniają się do łatwiejszego wnikania antygenów do krwioobiegu. Pies może uczulić się w każdym momencie, nawet na pokarm, który wcześniej nie wywoływał u niego żadnych reakcji. Najczęściej alergenami stają się białka pochodzenia zwierzęcego, jednak zdarza się, że uczulają również produkty pochodzenia roślinnego.

Poznaj najpopularniejsze: Choroby psów – choroby skóry, nosówka, borelioza u psa

Objawy alergii u psów

Pierwszym i najczęściej występującym objawem alergii u psów jest świąd oraz zaczerwienienie skóry, które pojawia się po kilku godzinach po posiłku. Kolejnymi objawami są:
  • bąble na głowie, powiekach, uszach lub całym ciele;
  • owrzodzenia wywołane uporczywym drapaniem;
  • reakcja układu pokarmowego – biegunki, częste oddawanie kału, wymioty.
Wszystkie te objawy powinny skłonić właściciela do wizyty u weterynarza. Jeśli specjalista wykluczy schorzenia m.in. takie jak pchle zapalenie skóry, infekcje bakteryjne czy wirusowe, może to wskazywać na alergię pokarmową.

Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Jaka karma dla psa alergika?

Co najczęściej uczula naszych pupili? Składniki karmy mogę wywołać reakcję alergiczną w każdym momencie życia psa, nawet jeśli wcześniej przez długi czas spożywania danego pokarmu nic nie wskazywało na nietolerancję. Diagnostyka alergii u psa opiera się na testowaniu poszczególnych produktów – wprowadzeniu na pewien czas tylko jednego składnika jedzenia np. mięsa wołowego. Jeśli nie wywołało alergii można wprowadzić kolejny – np. mięso drobiowe itd.

Najczęściej uczulające składniki karmy dla psów: nabiał (mleko), wołowina, drób, zboże – najczęściej pszenica, jęczmień i żyto, soja, ryby – przede wszystkim dorsz i tuńczyk, jaja – częściej białko niż żółtko. W przypadku alergii warto przede wszystkim wyeliminować powyższe składniki i stopniowo przywracać je do jadłospisu. Na rynku dostępne są specjalne karmy dla psa alergika pozbawione określonych alergenów.

Sprawdź: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Karma hypoalergiczna dla psa

Niestety nie ma obecnie lekarstwa na alergię pokarmową u psów. Jedynym sposobem zapobiegania objawów jest kontrolowanie tego, co czworonogi jedzą. Należy ściśle przestrzegać zaleceń dietetycznych weterynarza.

Karma dla psa alergika to karma hypoalergiczna. Najczęściej składa się z jednego rodzaju białka zwierzęcego lub białka hydrolizowanego, które ma zmienioną strukturę cząsteczkową, przez co nie jest odbierane jako zagrożenie przez układ odpornościowy. Należy dokładnie sprawdzić jej skład, aby wybrać odpowiednią dla schorzenia pupila. Karmiąc czworonoga karmą hypoalergiczną dla psa ,nie wolno podawać mu żadnych dodatkowych pokarmów czy smakołyków, ponieważ mogą one zawierać alergeny.

Zamów: Miski na karmę dla psa

Karma bezzbożowa dla psa

Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszy się karma bezzbożowa dla psa. Wiąże się to z ogólnoświatowym trendem żywności bezglutenowej. Niskiej jakości karmy zawierają bardzo dużą ilość zbóż, które są po prostu wypełniaczami. Dzięki niej można wyprodukować więcej karmy niskim kosztem. Dla psa jednak nie są one zbyt pożywne. Dobra karma dla psa bez zbóż składa się z: min. 40% białka zwierzęcego, surowego tłuszczu – około 18%, popiołu surowego – około 8%, włókien surowych – około 5%, mikro- i makroelementów – wapnia, glukozaminy, fosforu oraz kwasów tłuszczowych Omega 3 i 6.

Należy jednak zaznaczyć, iż psy w procesie udomowienia przystosowały się do trawienia białek roślinnych. Są one dla nich ważnym źródłem witamin i minerałów dla psa. Dieta nie powinna opierać się tylko na samym mięsie, gdyż mogłoby to znacznie obciążyć nerki i wątrobę oraz doprowadzić do niedoborów. Mimo zdolności trawienia białek roślinnych lepiej wybierać karmy, które zawierają ryż lub kukurydzę. Są one znacznie lepiej trawione i rzadziej wywołują alergię. Ponadto należy zwracać uwagę na ilość zawartego zboża – powinno dominować białko zwierzęce. Psy, tak jak ludzie, mogę cierpieć na chorobę trzewną (celiakię) – w tym przypadku niezbędne jest wyeliminowanie zbożowych produktów i utrzymywać dietę wskazaną przez weterynarza.

Autor: Dominika Rusek

Fot. 123RF