Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jakie są najczęstsze choroby psów?

Jakie są najczęstsze choroby psów?

Borelioza u psa – objawy

Borelioza u psa to groźna choroba wywoływana przez krętki Borrelia. Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza, który przenosi bakterie tego typu. Borelioza u psa ma nieco inny przebieg, niż u człowieka. Pierwszym z objawów boreliozy u psa jest lokalne zaczerwienie w miejscu, gdzie doszło do ukąszenia, ale tylko sporadycznie zdarzają się przypadki wędrowania rumienia. Następnie bakteria przedostaje się do układu krwionośnego i stąd – do narządów wewnętrznych. Najczęściej borelioza u psa przyjmuje postać zapalenia stawów. Zewnętrznym tego objawem są problemy z poruszaniem się, chory pies w widoczny sposób zaczyna kuleć. Inne objawy boreliozy u psa to apatyczność, senność, utrata apetytu, gorączka. W szczególnych przypadkach borelioza atakuje inne organy wewnętrzne i może prowadzić do zapalenia mózgu, mięśnia sercowego, nerek, wątroby.


Borelioza u psa – diagnoza i leczenie

Choroby psów bywają trudne do zdiagnozowania, nie inaczej jest w przypadku boreliozy u psa. Objawy nie są bowiem charakterystyczne tylko dla tego jednego schorzenia. Niezbędne jest wykonanie badań krwi chorego psa, pobiera się też wymaz ze stawów. Borelioza u psa leczona jest za pomocą antybiotyków, pod ścisłym nadzorem weterynarza. Leczenie chorego psa może trwać wiele tygodni.


Borelioza u psa – zapobieganie

Jak zapobiec boreliozie u psa? Szacuje się, że nosicielem borreli jest około 30-40% kleszczy. Te zaś występują w lasach liściastych, na łąkach, w parkach, na trawnikach, w przydomowych ogrodach, czyli wszędzie tam, gdzie zwyczajowo nasz pupil zażywa spacerów czy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać skórę zwierzęcia i w razie potrzeby natychmiast usunąć kleszcza – czas, który upłynie od wkłucia się w skórę ma znaczenie. Na szczęście, nasz pies w ogóle nie musi być narażony na tę chorobę. Jakim sposobem?


Borelioza u psa – szczepienie

W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia boreliozy u psa zaleca się podanie zwierzęciu szczepionki. Mogą ją przyjąć psy które ukończyły 12 tygodni życia. 3 do 5 tygodni później, podaje się drugą dawkę szczepionki przeciw boreliozie u psa. Można też podać trzecią dawkę, około 6 miesięcy później. Natomiast po upływie roku, pies otrzymuje tzw. szczepienie przypominające, które następnie powtarzane jest co 12 miesięcy. Podstawową odporność pies nabierze po około 2 tygodniach od podania drugiej dawki szczepionki. Szczepienie przeciw boreliozie u psa dobrze jest wykonać przed „sezonem na kleszcze”, pamiętając, że pajęczaki te okres największej aktywności notują od marca do października.


Choroby skóry u psa

Choroby psów często objawiają się utratą sierści, zmianami skórnymi, uporczywym świądem. W niektórych przypadkach mogą to być objawy groźniejszych chorób wewnętrznych, zazwyczaj jednak możemy podejrzewać, że problem dotyczy samej skóry. Trudniej jest z dokładniejszym rozpoznaniem. Choroby skóry u psa mogą mieć różnorakie podłoże – bakteryjne, alergiczne, genetyczne. Niestety, nie zawsze objawy są charakterystyczne, dlatego choroby skóry psa bywają trudne do zdiagnozowania i wdrożenia adekwatnego leczenia.


Choroby skóry u psa – atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest efektem reakcji organizmu psa na alergeny, takie jak roztocza, które znajdują się w kurzu, pyłki roślin czy odchody pcheł. Co ważne – tego typu choroby skóry psa występują u zwierząt predestynowanych do tego genetycznie – tylko wówczas mówimy o atopii. Najbardziej widocznym z perspektywy człowieka objawem atopowego zapalenia skóry u chorego psa jest uporczywe drapanie się przez zwierzę. Pies odczuwa silny świąd. Choroba dotyka w szczególności okolice głowy, brzucha i łap. Atopowe zapalenie skóry, ze względu na małą charakterystyczność objawów diagnozuje się drogą eliminacji podejrzeń innych chorób psów. W leczeniu, oprócz specyfików, które zapisze weterynarz, ważne jest też usunięcie z otoczenia zwierzęcia alergenów, na które pies źle reaguje.


Choroby skóry u psa – alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)

Tzw. APZS objawia się silnym świądem w okolicach grzbietu i ogona chorego psa. Zwierzę traci w tych miejscach sierść, często samo ją sobie wydrapuje sobie lub wygryza skórę. Powodem świądu jest uczulenie na białka znajdujące się w ślinie pcheł.


Choroby skóry u psa – grzybica

Tego typu choroby skóry u psa wywołują dermatofity Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton. Odpowiadają one za uszkodzenia włosów, skóry i pazurów. Chory pies w pierwszej kolejności traci sierść. Rozpoznanie grzybicy u psa odbywa się za pomocą lampy ultrafioletowej oraz mikroskopu. W łagodniejszych postaciach grzybic wystarcza zazwyczaj zastosowanie miejscowego preparatu antygrzybicznego.


Nosówka u psa – objawy postaci nieżytowej, płucnej i ocznej objawy

Nosówka u psa to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CDV z rodziny paramyskowirusów. Nosówka u psa charakteryzuje się wysoką zaraźliwością oraz śmiertelnością, a jednym z poważniejszych niebezpieczeństw, które ze sobą niesie, jest ryzyko groźnych powikłań bakteryjnych. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzieliną chorego psa (z nosa, oczu), a także jego śliną i moczem. Jak przebiega nosówka u psa? Objawy są bardzo zróżnicowane w zależności od postaci, którą przybiera choroba – od bardzo lekkich, praktycznie niezauważalnych, po ciężkie, rodzące śmiertelne konsekwencje. Poszczególne postaci mogą następować po sobie lub występować jednocześnie.

Nosówka nieżytowa to najłagodniejsza postać tej choroby, której widocznym objawem będzie lekki wyciek z nosa lub spojówek, może się też wystąpić okresowo gorączka. Wydzielinę z nosa chorego psa ujrzymy również w przypadku nosówki płucnej, jednak w tym przypadku pozostałe objawy będą dużo poważniejsze – zapalenie płuc i wysoka, utrzymująca się gorączka. Pozornie podobnie może początkowo wyglądać oczna nosówka u psa – objawy to wyciek ze spojówek, a także owrzodzenie i uszkodzenie rogówki.

Nosówka u psa – objawy postaci skórnej, żołądkowej i nerwowej

Kolejną postacią jest skórna nosówka u psa. Objawy widoczne są na brzuchu chorego psa, a także na pysku zwierzęcia, gdzie dochodzi do powstania ropnych pęcherzy zmieniających się następnie w suche strupy. Nosówka żołądkowa przynosi zapalenie żołądka i jelit, których zewnętrznymi objawami są odwadniające wymioty i biegunka. I w końcu bardzo niebezpieczna nerwowa nosówka u psa. Objawy tej choroby są zróżnicowane i wiążą się zarówno ze sprawnością ruchową zwierzęcia (niedowłady, drgawki), jak i jego percepcją (otępienie, halucynacje, padaczka, światłowstręt).


Nosówka należy do tak groźnych chorób psów, że lepiej w ogóle nie dopuścić do jej wystąpienia. Dlatego przeciw nosówce powinno się szczepić. Narażone na nosówkę są zwłaszcza młode psy – szczególnie wysoka zachorowalność i śmiertelność notowana jest wśród szczeniaków, które nie ukończyły 6 miesięcy. Dlatego szczepienie powinno być wykonane między 6. a 8. tygodniem życia.



W razie zachorowania na nosówkę leczenie dostosowane jest ściśle do tego, jaką postać przybrała choroba. Chory pies musi trafić pod opiekę weterynarza i otrzymać leki przeciwgorączkowe, zapobiegające odwodnieniu oraz przywracające właściwą przemianę materii. W razie potrzeby stosowane są też antybiotyki. Bardzo istotny i żmudny zarazem jest proces odbudowy i wzmocnienia organizmu psa po chorobie – w tym przypadku ogromne znaczenie będzie mieć jego dieta.



fot. pixabay.com

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość