Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Choroby psów – choroby skóry, nosówka, borelioza u psa

Borelioza u psa – objawy


Borelioza u psa to groźna choroba wywoływana przez krętki Borrelia. Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie kleszcza, który przenosi bakterie tego typu. Borelioza u psa ma nieco inny przebieg, niż u człowieka. Pierwszym z objawów boreliozy u psa jest lokalne zaczerwienie w miejscu, gdzie doszło do ukąszenia, ale tylko sporadycznie zdarzają się przypadki wędrowania rumienia. Następnie bakteria przedostaje się do układu krwionośnego i stąd – do narządów wewnętrznych. Najczęściej borelioza u psa przyjmuje postać zapalenia stawów. Zewnętrznym tego objawem są problemy z poruszaniem się, chory pies w widoczny sposób zaczyna kuleć. Inne objawy boreliozy u psa to apatyczność, senność, utrata apetytu, gorączka. W szczególnych przypadkach borelioza atakuje inne organy wewnętrzne i może prowadzić do zapalenia mózgu, mięśnia sercowego, nerek, wątroby.

Borelioza u psa – diagnoza i leczenie


Choroby psów bywają trudne do zdiagnozowania, nie inaczej jest w przypadku boreliozy u psa. Objawy nie są bowiem charakterystyczne tylko dla tego jednego schorzenia. Niezbędne jest wykonanie badań krwi chorego psa, pobiera się też wymaz ze stawów. Borelioza u psa leczona jest za pomocą antybiotyków, pod ścisłym nadzorem weterynarza. Leczenie chorego psa może trwać wiele tygodni.

Borelioza u psa – zapobieganie

Jak zapobiec boreliozie u psa? Szacuje się, że nosicielem borreli jest około 30-40% kleszczy. Te zaś występują w lasach liściastych, na łąkach, w parkach, na trawnikach, w przydomowych ogrodach, czyli wszędzie tam, gdzie zwyczajowo nasz pupil zażywa spacerów czy załatwia swoje potrzeby fizjologiczne. Dlatego tak ważne jest, by regularnie sprawdzać skórę zwierzęcia i w razie potrzeby natychmiast usunąć kleszcza – czas, który upłynie od wkłucia się w skórę ma znaczenie. Na szczęście, nasz pies w ogóle nie musi być narażony na tę chorobę. Jakim sposobem?

Borelioza u psa – szczepienie

W związku z wysokim ryzykiem wystąpienia boreliozy u psa zaleca się podanie zwierzęciu szczepionki. Mogą ją przyjąć psy które ukończyły 12 tygodni życia. 3 do 5 tygodni później, podaje się drugą dawkę szczepionki przeciw boreliozie u psa. Można też podać trzecią dawkę, około 6 miesięcy później. Natomiast po upływie roku, pies otrzymuje tzw. szczepienie przypominające, które następnie powtarzane jest co 12 miesięcy. Podstawową odporność pies nabierze po około 2 tygodniach od podania drugiej dawki szczepionki. Szczepienie przeciw boreliozie u psa dobrze jest wykonać przed „sezonem na kleszcze”, pamiętając, że pajęczaki te okres największej aktywności notują od marca do października.

Choroby skóry u psa

Choroby psów często objawiają się utratą sierści, zmianami skórnymi, uporczywym świądem. W niektórych przypadkach mogą to być objawy groźniejszych chorób wewnętrznych, zazwyczaj jednak możemy podejrzewać, że problem dotyczy samej skóry. Trudniej jest z dokładniejszym rozpoznaniem. Choroby skóry u psa mogą mieć różnorakie podłoże – bakteryjne, alergiczne, genetyczne. Niestety, nie zawsze objawy są charakterystyczne, dlatego choroby skóry psa bywają trudne do zdiagnozowania i wdrożenia adekwatnego leczenia.

Choroby skóry u psa – atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry jest efektem reakcji organizmu psa na alergeny, takie jak roztocza, które znajdują się w kurzu, pyłki roślin czy odchody pcheł. Co ważne – tego typu choroby skóry psa występują u zwierząt predestynowanych do tego genetycznie – tylko wówczas mówimy o atopii. Najbardziej widocznym z perspektywy człowieka objawem atopowego zapalenia skóry u chorego psa jest uporczywe drapanie się przez zwierzę. Pies odczuwa silny świąd. Choroba dotyka w szczególności okolice głowy, brzucha i łap. Atopowe zapalenie skóry, ze względu na małą charakterystyczność objawów diagnozuje się drogą eliminacji podejrzeń innych chorób psów. W leczeniu, oprócz specyfików, które zapisze weterynarz, ważne jest też usunięcie z otoczenia zwierzęcia alergenów, na które pies źle reaguje.

Choroby skóry u psa – alergiczne pchle zapalenie skóry (APZS)

Tzw. APZS objawia się silnym świądem w okolicach grzbietu i ogona chorego psa. Zwierzę traci w tych miejscach sierść, często samo ją sobie wydrapuje sobie lub wygryza skórę. Powodem świądu jest uczulenie na białka znajdujące się w ślinie pcheł.

Choroby skóry u psa – grzybica

Tego typu choroby skóry u psa wywołują dermatofity Microsporum, Trichophyton i Epidermophyton. Odpowiadają one za uszkodzenia włosów, skóry i pazurów. Chory pies w pierwszej kolejności traci sierść. Rozpoznanie grzybicy u psa odbywa się za pomocą lampy ultrafioletowej oraz mikroskopu. W łagodniejszych postaciach grzybic wystarcza zazwyczaj zastosowanie miejscowego preparatu antygrzybicznego.

Nosówka u psa – objawy

Nosówka u psa to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa CDV z rodziny paramyskowirusów. Nosówka u psa charakteryzuje się wysoką zaraźliwością oraz śmiertelnością, a jednym z poważniejszych niebezpieczeństw, które ze sobą niesie, jest ryzyko groźnych powikłań bakteryjnych. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzieliną chorego psa (z nosa, oczu), a także jego śliną i moczem. Jak przebiega nosówka u psa? Objawy są bardzo zróżnicowane w zależności od postaci, którą przybiera choroba – od bardzo lekkich, praktycznie niezauważalnych, po ciężkie, rodzące śmiertelne konsekwencje. Poszczególne postaci mogą następować po sobie lub występować jednocześnie.

Nosówka u psa – objawy postaci nieżytowej, płucnej i ocznej

Nosówka nieżytowa to najłagodniejsza postać tej choroby, której widocznym objawem będzie lekki wyciek z nosa lub spojówek, może się też wystąpić okresowo gorączka. Wydzielinę z nosa chorego psa ujrzymy również w przypadku nosówki płucnej, jednak w tym przypadku pozostałe objawy będą dużo poważniejsze – zapalenie płuc i wysoka, utrzymująca się gorączka. Pozornie podobnie może początkowo wyglądać oczna nosówka u psa – objawy to wyciek ze spojówek, a także owrzodzenie i uszkodzenie rogówki.

Nosówka u psa – objawy postaci skórnej, żołądkowej i nerwowej

Kolejną postacią jest skórna nosówka u psa. Objawy widoczne są na brzuchu chorego psa, a także na pysku zwierzęcia, gdzie dochodzi do powstania ropnych pęcherzy zmieniających się następnie w suche strupy. Nosówka żołądkowa przynosi zapalenie żołądka i jelit, których zewnętrznymi objawami są odwadniające wymioty i biegunka. I w końcu bardzo niebezpieczna nerwowa nosówka u psa. Objawy tej choroby są zróżnicowane i wiążą się zarówno ze sprawnością ruchową zwierzęcia (niedowłady, drgawki), jak i jego percepcją (otępienie, halucynacje, padaczka, światłowstręt).

Dbaj o zdrowie psa - sprawdź pakiety medyczne!

Choroby psów – zapobieganie i leczenie nosówki

Nosówka należy do tak groźnych chorób psów, że lepiej w ogóle nie dopuścić do jej wystąpienia. Dlatego przeciw nosówce powinno się szczepić. Narażone na nosówkę są zwłaszcza młode psy – szczególnie wysoka zachorowalność i śmiertelność notowana jest wśród szczeniaków, które nie ukończyły 6 miesięcy. Dlatego szczepienie powinno być wykonane między 6. a 8. tygodniem życia.

W razie zachorowania na nosówkę leczenie dostosowane jest ściśle do tego, jaką postać przybrała choroba. Chory pies musi trafić pod opiekę weterynarza i otrzymać leki przeciwgorączkowe, zapobiegające odwodnieniu oraz przywracające właściwą przemianę materii. W razie potrzeby stosowane są też antybiotyki. Bardzo istotny i żmudny zarazem jest proces odbudowy i wzmocnienia organizmu psa po chorobie – w tym przypadku ogromne znaczenie będzie mieć jego dieta.

fot. pixabay.com