Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

2017-11-24

Karma dla psa

Wbrew pozorom odpowiedni wybór karmy dla psów to niełatwe zadanie. Przede wszystkim rodzaj i ilość podawanego jedzenia zależeć będą od:
 • rasy psa, 
 • jego wieku,
 • wagi pupila,
 • ewentualnych alergii,
 • płci, 
 • aktywności w ciągu dnia,
 • upodobań smakowych. 
Dobra karma dla psa powinna zaspokajać zapotrzebowanie kaloryczne i dostarczać wszelkich, niezbędnych właściwości odżywczych, które są niezwykle ważne na każdym etapie życia pupila. Czytaj: Jak uchronić zwierzę przed kleszczami?

Zamów: Miski na karmę dla psa

Sucha karma dla psa

Karma sucha dla psa przede wszystkim jest bardziej kaloryczna, niż mokra, dlatego często jest wybierana dla dużego pupila. Należy jednak pamiętać, że jeśli pies jest niewielki, a dodatkowo większość dnia spędza na kanapie, to bardzo łatwo można doprowadzić w ten sposób do otyłości zwierzaka. Minusem suchej karmy jest jej twarda konsystencja, przez co starsze psy mogą mieć problem z jej pogryzieniem, a szczeniaki mogą traktować ją, jako zabawkę, zamiast pożywienie.

Plusem jest z pewnością jej cena i wydajność, a także zmniejszenie ryzyka problemów z płytką nazębną i powstawania na niej kamienia, gdyż jedzenie suchej karmy zmusza psa do gryzienia. Ponadto ma długą datę ważności oraz łatwo się ją podaje. Jeśli dzienne zapotrzebowanie kaloryczne psa jest wysokie, to zdecydowanie łatwiej można je zaspokoić, podając właśnie suchą karmę, ale wtedy należy pamiętać o podawaniu pupilowi dużej ilości wody.

Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Mokra karma dla psa

Jedzenie dla psa powinno być przede wszystkim smaczne. Mokra karma ma miękką konsystencję i jest łatwa do zjedzenia, nawet dla starszych zwierzaków. Dodatkowo charakteryzuje się intensywnym zapachem, co również zachęca do jej spożycia. Karma mokra dla psa jest mniej kaloryczna, przez co częściej podawana w przypadku niewielkiego, dziennego zapotrzebowania na ilość kalorii, a więc: juniorom, zwierzakom prowadzący mało aktywny tryb życia, psom mającym problem z pogryzieniem karmy twardej, pupilom, które zwracają uwagę na walory zapachowe karmy mokrej.

Minusem podawania mokrej karmy dobrej jakości jest jej wysoka cena w porównaniu z jakościową, suchą karmą oraz często występujące luźne stolce. Tania karma dla psa może w swoim składzie zawierać wiele sztucznych aromatów, od których pupil szybko się uzależni, a także niezdrowych ulepszaczy.

Najlepsza karma dla psa – czyli która?

Czym karmić psa? Jakie są najlepsze karmy dla psów? Niestety nie ma złotej reguły, która mówiłaby, jaki rodzaj karmy podawać pupilowi. Prawidłowe żywienie psa uzależnione jest m.in. od:
 • wieku, 
 • wzrostu,
 • przebytych chorób, 
 • aktualnych schorzeń,
 • rasy, 
 • upodobań smakowych pupila. 
Niektórzy decydują się na samodzielne przygotowywanie posiłków, jednak należy pamiętać, iż nie jest to łatwe zadanie, gdyż dieta powinna być zbilansowana i dostarczać wszelkich składników odżywczych. Przy kupowaniu gotowej karmy należy uważnie czytać skład, gdyż wiele produktów jest niskiej jakości i zawiera niepotrzebne ulepszacze. Przed podjęciem decyzji o karmieniu psa warto skontaktować się z weterynarzem, który po przebadaniu pupila zaleci właściwą formę żywienia, a także dobierze zapotrzebowanie kaloryczne, które jest niezwykle ważne w prawidłowym rozwoju psa.

Sprawdź: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Jak karmić psa?

Karmienie psa nie musi polegać jedynie na kupowaniu jednego rodzaju karmy i można wybrać tzw. żywienie łączone. To nic innego jak podawanie pupilowi zarówno karmy mokrej, jak i karmy suchej. Jednak przed przystąpieniem do tej techniki warto zapoznać się z kilkoma zasadami.
 1. Należy pamiętać o proporcjach. Karma sucha jest bardziej kaloryczna, dlatego nie należy jej podawać w takich samych ilościach, jak karmę mokrą. 
 2. Nowy rodzaj karmy trzeba wprowadzać stopniowo i pamiętać o regularności, gdyż naprzemienne podawanie dwóch typów pożywienia może doprowadzić do problemów z trawieniem.
 3. Przy wprowadzaniu każdej zmiany należy uważnie obserwować psa, a w przypadku nietolerancji któregoś z pokarmów należy od odstawić karmę i skontaktować się z weterynarzem, gdyż niektóre składniki mogą wywoływać alergię. Żywienie mieszane jest bardzo dobrym urozmaiceniem dla psa i sprawia, że jedzenie nie jest monotonne, a przez to jest chętniej i ze smakiem zjadane.

Ile karmy dla psa?

Ilość podawanej karmy to sprawa indywidualna, która uzależniona jest od tych samych czynników, co dobór rodzaju jedzenia. Najważniejszy jest wiek i waga pupila. Dodatkowo pod uwagę powinny być brane takie czynniki jak:
 • klimat, w którym żyje,
 • alergie
 • wzrost i waga, 
 • aktywność ruchowa,
 • preferencje smakowe,
 • przebyte choroby. 
Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki, dopiero można przejść do ustalania odpowiednich proporcji karmy, zarówno mokrej, jak i suchej.

Zobacz też: Karma dla psa alergika - jaką wybrać?

Autor: Katarzyna Pawlik

Fot. 123RF

Polecane

pixel