Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jak się opiekować chomikiem dżungarskim?

Chomik dżungarski, znany również jako chomik syberyjski, jest jednym z popularniejszych małych gryzoni trzymanych jako zwierzę domowe. Jest również najmniejszym chomikiem domowym. Ten mały przyjaciel wymaga stosunkowo niewiele przestrzeni i może dostarczać dużo radości, jeśli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki życia.

Charakter chomika dżungarskiego

Chomiki dżungarskie są znane z ich łagodnego i spokojnego charakteru. Są mniej skłonne do gryzienia niż inne rodzaje chomików, co czyni je dobrym wyborem dla młodszych dzieci. Są to jednak zwierzęta nocne, co oznacza, że najbardziej aktywne są wieczorami i w nocy. Chociaż mogą być nieco nieśmiałe na początku, z czasem potrafią przyzwyczaić się do swoich opiekunów i cieszyć się ich towarzystwem. Jeśli wybieramy chomika dla dziecka, należy zawsze kontrolować ich interakcje. Chomik to gryzoń i może podrapać lub ugryźć dziecko. Nie są zbyt ufne względem człowieka, dlatego raczej to zwierzęta do podziwiania. Można oczywiście zbudować z nim relację, jednak chomiki dżungarskie zawsze będą płochliwe. Wolą samotność niż interakcje z ludźmi czy innymi chomikami.


Chomiczek dżungarski.


Jak wygląda chomik dżungarski?

Chomiki dżungarskie osiągają długość zaledwie 7-10 cm. Ich futro jest gęste i miękkie, z typowym dla tego gatunku rozjaśnieniem wzdłuż grzbietu, zwanym "ryjówką". Barwa ich sierści waha się od szarego, poprzez niebieskie, do białego i beżowego, z zimową zmianą koloru na niemal całkowicie białą. Jest to adaptacja do śnieżnych warunków ich naturalnego habitatu. Sierść chomika dżungarskiego jest gęsta i miękka, co zapewniało mu ochronę w chłodniejszym klimacie Syberii.


Jaka klatka i warunki w niej dla chomika dżungarskiego?

Chomik dżungarski wymaga klatki o minimalnych wymiarach 50x30 cm, chociaż większa przestrzeń jest zawsze lepsza. Ważne jest, aby klatka miała bezpieczne, solidne zamknięcie, ponieważ te małe gryzonie są zwinne i mogą łatwo znaleźć sposób na ucieczkę. W klatce powinny znaleźć się różnorodne zabawki, tuneliki i kołowrotki, które pomogą chomikowi pozostać aktywnym i zdrowym. Ważne jest również, aby zapewnić odpowiednią warstwę podłoża, najlepiej trocin, aby chomik mógł kopać i budować norki. W klatce można umieścić hamak, na którym chomiczek będzie mógł odpoczywać. Chomiki lubią się chować, a zatem powinny mieć miejsca do ukrycia.

Czytaj też: Jak wybrać najlepszą klatkę dla chomika?


Dżungarski chomik na ręce.


Co je chomik dżungarski?

Dieta chomika dżungarskiego powinna składać się z mieszanki specjalnej karmy dla chomików, która dostarczy wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Można uzupełniać jej dietę świeżymi warzywami i niewielkimi ilościami owoców. Należy unikać nadmiaru słodkich lub tłustych pokarmów. Świeża woda powinna być dostępna w klatce cały czas, najlepiej w miseczce lub poidełku. Chomiki lubią też świeże trawy i zioła, na przykład rumianek, krwawnik, mniszek lekarski, ostropest oraz siano. Jeśli chcemy pogłębić relację z chomikiem lub uczyć go sztuczek, świetnie sprawdzą się przysmaki. O dziwo chomiki dżungarskie mogą jeść też mięso. W jego diecie mogą znaleźć się świerszcze, szarańcze lub kawałki mięsa, na przykład kurczaka lub indyka. Dobrym źródłem białka są też jajka, jednak należy je pokroić w małe kawałki.

Chomik dżungarski i inne chomiki - czy można je łączyć?

Chomiki dżungarskie czasami tolerują życie z innymi chomikami tego samego gatunku, zwłaszcza jeśli zostały razem wychowane od młodych. Jednak wprowadzanie nowych chomików do już istniejącej grupy może być trudne i ryzykowne. Chomiki lubią samotnicze życie i najlepiej właśnie w taki sposób je hodować. Jeśli decydujemy się na łączenie chomików, warto zadbać o większą liczbę kryjówek. Nie powinno się też łączyć samców i samiczek, jeśli nie chcemy potomstwa.

Ile żyje chomik dżungarski?

Chomiki dżungarskie zazwyczaj żyją od 1,5 do 2 lat, chociaż z odpowiednią opieką mogą dożyć do 3 lat. Na wolności nie żyją dłużej niż rok. Mogą cierpieć na chorobę mokrego ogona, co bez opieki weterynaryjnej kończy się śmiercią. Ich krótki okres życia jest typowy dla małych gryzoni, jednak odpowiednia dieta, dobre warunki i regularne wizyty u weterynarza mogą zapewnić mu szczęśliwe życie.


Autor: Aleksandra Drzewińska

Źródło zdjęć: Canva.comKomentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość