Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klatka dla szynszyla - jak zrobić?

2018-03-07
Klatka dla szynszyla - jak zrobić?

Klatka dla szynszyla

Klatki dla szynszyli przybierają coraz bardziej imponujące rozmiary i kształty. Właściciele tych zwierzątek są coraz bardziej świadomi, że starannie zaprojektowana klatka może stać się nie tylko ulubionym miejscem do życia gryzonia, ale również piękną ozdobą mieszkania. Jak więc prawidłowo zbudować i wyposażyć klatkę dla szynszyla?

Sprawdź: Produkty dla szynszyli

Duża klatka dla szynszyla

Szynszyla to bardzo ruchliwe zwierzę, które ponad wszystko uwielbia zabawy i prowadzi aktywny tryb życia. Na co dzień potrzebuje swobodnej przestrzeni, nie tylko podczas wybiegów, ale także przebywając w zamknięciu, we własnej klatce. Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy wziąć pod uwagę, decydując się na daną klatkę, jest więc jej rozmiar. Duża klatka dla szynszyla to podstawa dobrej opieki nad tym zwierzątkiem. W pierwszej kolejności zwróćmy uwagę na wysokość – minimalna to 70 cm. Pamiętajmy, że im wyższa klatka, tym większe możliwości skakania, wspinaczki i zabawy, dlatego nie bójmy się postawić nawet na wysokość dużo większą niż wspomniane 70 cm. Zalecana szerokość kuwety to natomiast 40 cm, a długość 60 cm.

Klatka dla szynszyli – wyposażenie

Klatka dla szynszyla powinna być nie tylko duża, ale też odpowiednio i ciekawie urządzona. Jakie wyposażenie klatki dla szynszyli sprawi, że jej codzienne życie będzie jeszcze ciekawsze?
 • Półki – wszystkie szynszyle to wyśmienite skoczki, które uwielbiają się wspinać. Umieszczone wewnątrz klatki drewniane półki do klatki dla szynszyli to proste elementy, które im to umożliwią. 
 • Poidełko i miseczka – to akcesoria do kupienia w każdym sklepie zoologicznym. Szczególną uwagę zwróćmy na miseczkę – powinna być porcelanowa lub metalowa. Plastikowa będzie zbyt mało stabilna, łatwa do wywrócenia, a w rezultacie – będzie robić większy hałas.
 • Domek – zaspokoi potrzebę chowania się i będzie stanowić dla szynszyli bezpieczne miejsce odpoczynku. 
 • Karuzela - zapewni naszemu pupilowi masę zabawy i poprawi jego kondycję fizyczną. 
 • Hamak – poświęćmy trochę czasu i przygotujmy hamak z dobrej jakości polaru. Szynszyle uwielbiają relaksować się w nich lub spać. 
 • Tunele i mostki – to dodatkowe zabawki, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią mieszkanko Twojej szynszyli. 
 • Gałązki do gryzienia – pozwolą na ścieranie siekaczy. Pamiętajmy, by nie były pryskane!  

Szynszyla – klatka domowej roboty

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby klatkę dla szynszyla wykonać samodzielnie. Często jest to nie tylko tańsza alternatywa, ale także szansa, by podarować swojemu zwierzątku naprawdę dużą i dopasowaną do jego potrzeb przestrzeń. Jak zrobić klatkę dla szynszyla? Wystarczy odrobina wyobraźni i podstawowe zdolności majsterkowania.

Klatka dla szynszyli – zrób to sam

Klatka dla szynszyla może być wykonana z konstrukcji metalowej, drewnianej lub z płyt. Dość popularne są klatki wykonane na przykład na bazie starego regału. Rodzaj materiału ma jednak znaczenie drugorzędne. Najważniejsze jest to, by w jak największym stopniu dopasować klatkę do wymagań pupila. Projekt klatki można sporządzić, bazując na kilku zasadach:
 • Ustal wymiary klatki - długość, szerokość i wysokość; 
 • Zaplanuj rozmieszczenie półek tak, aby szynszyla mogła się swobodnie między nimi poruszać; 
 • Planując umieszczenie tuneli i rur, weź pod uwagę ich średnicę i porównaj z rozmiarem szynszyli;
 • Hamaki, domki, gałązki i inne tego typu, mniejsze dodatki dodaj do projektu na samym końcu. 

Czytaj też: Klatka dla świnki morskiej – koszt, wymiary i wyposażenie – jak wybrać?

Fot. 123RF

Polecane

pixel