Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klatka dla świnki morskiej - koszt, wymiary i wyposażenie - jak wybrać?

2017-11-29
Klatka dla świnki morskiej - koszt, wymiary i wyposażenie - jak wybrać?

Dobra klatka dla świnki morskiej jest podstawą długiego życia gryzonia, ważna jest jej wielkość i dobra wentylacja. Klatka dla świnki morskiej nie musi być natomiast bardzo wysoka ani wielopoziomowa, jak u chomika, bo świnki to gryzonie, które nie lubią się wspinać. Zobacz, jak wybrać klatkę dla świnki morskiej, na co prócz wymiarów i wyposażenia zwrócić uwagę i jaki jest koszt dobrej klatki dla gryzonia.

Świnka morska - jakie są jej potrzeby?

Świnki morskie to małe, ale bardzo wymagające zwierzęta, dlatego zakup bezpiecznej i odpowiedniej klatki dla świnki morskiej powinno być jedną z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć, planując posiadanie zwierzęcia. Przede wszystkim pamiętajmy, że świnka morska to nie chomik, to naziemne zwierzę (gatunek udomowionego gryzonia z rodziny kawiowatych), które nie potrafi wspinać się po ścianach klatki, biegać po kołowrotku, wchodzić na strome schodki i huśtawki.

Świnki morskie lubią stąpać twardo po ziemi, dlatego najlepiej, kiedy ich klatka nie będzie wysoka, ale za to będzie miała sporą powierzchnię. Pamiętajmy, że w nieodpowiednich warunkach świnka morska może czuć się niekomfortowo, a nawet popaść w apatię, o czym wielu niedoświadczonych hodowców amatorów nie wie. Przed zakupem warto więc poznać podstawy bezpieczeństwa i wymagania świnek dotyczące klatek. Trzeba także dobrze rozeznać się na rynku, bo ceny klatek wahają się od 30 do 300 zł w zależności od wybranego wyposażenia i jakości materiałów.  

Zobacz: Produkty dla świnki morskiej

Klatki dla świnki morskiej

Wybierając klatkę dla świnki morskiej musimy pamiętać, że jest ona zwierzęciem stadnym, silnie terytorialnym i społecznym, które wykazuje aktywność zarówno w nocy, jak i w dzień. Standardowo przyjmuje się, że dla jednej świnki morskiej powinna wystarczyć klatka o wymiarach co najmniej 80×50 cm. Klatka musi być większa, gdy świnek jest więcej. W klatce nie powinno być żadnych ram, ścian, przeszkód ani połączeń, świnka potrzebuje po prostu przestrzeni do swobodnego wybiegania się.  

Klatki dla świnek morskich – rozmiar

Dobranie odpowiednich rozmiarów klatki dla świnki ma wiele plusów. Dobrze wymierzona klatka nie będzie brudziła się aż tak szybko, co ograniczy ilość amoniaku, który negatywnie wpływa na zdrowie świnek. Świnki morskie w większych klatkach będą chętniej samodzielnie ćwiczyły, co pomoże wydłużyć im życie i zmniejszyć ryzyko chorób stawów i otyłości. Świnki morskie, które lubią towarzystwo będą dużo lepiej czuć się z innymi, jeśli będą miały miejsce do zabawy i dodatkowo zyskają przestrzeń do samotnego odpoczynku. Okazuje się też, że świnki morskie wykazują mniejsze skłonności do depresji i większą chęć do zabawy, jeśli mają dużo miejsca do życia.  

Klatka dla świnki – bezpieczeństwo

Na rynku jest ogromny wybór klatek dla świnek, ale niestety większość z nich jest zbyt ciasna, żeby nasze zwierzątko czuło się w nich dobrze. Warto, żeby przy wyborze trzymać się minimalnych wymagań, jeżeli chodzi o rozmiar klatki. Odpowiednia przestrzeń odgrywa ogromną rolę w życiu świnek. Pozbawione dostępu do niej stają się osowiałe, znudzone i śpiące. W ostatecznym rozrachunku przestają się ruszać i podupadają na zdrowiu. Nie rozważajmy zakupu klatki składającej się z kuwety i plastikowej pokrywy, bo zbyt bardzo ograniczona jest tam cyrkulacja powietrza. Nieodpowiednia wentylacja dyskwalifikuje także akwaria jako domki dla świnek morskich.  

Świnka morska klatka

Inną ważną kwestią bezpieczeństwa w klatce dla świnek morskich będzie także zachowanie otwartej przestrzeni do biegania – jeżeli byłaby ograniczona jakimiś elementami wystroju klatki, dominująca w stadzie świnka mogłaby blokować dostęp do przestrzeni innym świnkom.  

Podstawa dużej klatki dla świnki morskiej powinna być także pozbawiona krat do pewnej wysokości. Głównie po to, żeby zwierzę nie wyrzucało odchodów na zewnątrz. I nie chodzi tu tylko o porządek wokół klatki, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo świnki, która ma bardzo delikatne łapki. Napierając nimi ciągle na cienkie pręty może podrażniać nóżki, co prowadzi do wystąpienia poważnej opuchlizny, a często nawet do zakażenia. Pamiętajmy jednocześnie, że maleńkie łapki świnek są bardzo obciążone, bo przenoszą codziennie stosunkowo duży ciężar ciała.  

Klatka dla świnek musi być także wykonana z bezpiecznych materiałów, które łatwo będzie wyczyścić. Jeśli zainwestujemy w dobrej jakości klatkę, wystarczy na całe życie świnki, a nawet, przy dbaniu o klatkę, na życie kolejnych pokoleń świnek. Przy wyborze szukajmy klatki z grubego plastiku, który nie pęknie podczas częstego czyszczenia. Jeżeli w klatce muszą znajdować się metalowe elementy, powinny być pokryte PVC, żeby chronić materiał przed korozją.  

Niektóre klatki są przykryte materiałem podobnym do tego, z którego robi się namioty – przy zakupie takiej klatki musimy się jednak liczyć z częstszą wymianą materiałowych elementów, które szybko się zużywają. Należy też uważać, by świnki nie pogryzły takiej klatki.

Warto pamiętać, aby w klatce znalazły również odpowiednie akcesoria dla świnki morskiej, jak np. zabawki.


Sprawdź:Klatka dla chomika dżungarskiego i syryjskiego – jak wybrać?

Klatka dla świnki morskiej – gdzie ustawić?

Kiedy wybieramy klatkę dla świnki, trzeba zwrócić szczególną uwagę na wszystkie wejścia i wyjścia. Po przeanalizowaniu pod kątem organizacji takich elementów będziemy wiedzieli, czy świnki zmieszczą się do wszystkich drzwi i okien i nie utkną przy próbie wyjęcia. Musimy mieć także swobodę przestrzeni, by włożyć obie ręce do klatki i wyjąć świnkę. Sprawdźmy też jakość zamknięć w klatce.

Najlepiej, żeby klatka była możliwa do demontażu, co ułatwia czyszczenie. Ważne jednak, żeby żaden z elementów nie mógł być samodzielnie wyjęty przez świnkę. W innym wypadku możemy pewnego dnia znaleźć naszego pupila poza klatką. Odległość między prętami musi być dopasowana do świnki. Generalnie, taka przestrzeń ma około 2,5 cm. Młode świnki morskie (do dwóch miesięcy) mogą być wystarczająco małe, by przecisnąć się między kratami, więc warto wtedy wybrać klatkę z głębszą podstawą – młode świnki nie dosięgną kratek, a kiedy dorosną nie będzie już obaw związanych z ucieczką.  

Duża klatka dla świnki morskiej

Nawet jeśli dopiero zaczynamy przygodę z młodymi świnkami, pamiętajmy, że rosną one bardzo szybko i będą potrzebowały tyle przestrzeni, co dorosły osobnik. Dlatego najlepiej od razu zainwestować w docelową dużą klatkę dla świnek morskich. Oprócz tego młode świnki morskie są bardzo żywiołowe i chętne do zabawy, spora przestrzeń będzie więc dodatkowym atutem.  

Świnki morskie nie należą do skaczących zwierząt, więc klatka nie musi być przykryta (jeżeli nie mamy innego zwierzęcia, które mogłoby wynieść świnkę). Metalowa ścianka o wysokości 30-35 cm powinna wystarczyć do zabezpieczenia świnek. W otwartej od góry klatce panuje lepszy klimat, mamy też nieograniczoną możliwość głaskania zwierzęcia. Gdy w domu są jednak małe dzieci, inne zwierzęta, zwłaszcza koty i psy lub nasza świnka jest bardzo zadziorna, warto pomyśleć nad zamykaną od góry klatką.  

Sprawdź: Karma dla świnki morskiej

Klatka dla dwóch świnek morskich

W przeciwieństwie do innych gryzoni, świnki morskie nie wspinają się i nie potrzebują specjalnego dodatkowego wyposażenia klatki. Co więcej, znając małą stabilność łapek i ciężar samej świnki, musimy uważać z montowaniem dodatkowych poziomów w klatce, bo może się to skończyć upadkiem świnki. Taki upadek, chociaż może się wydawać błahostką, w rzeczywistości stanowi poważne zagrożenie dla życia zwierzęcia.  

Jeżeli decydujemy się jednak na wprowadzenie dodatkowych poziomów w naszej klatce, co jest dobrym rozwiązaniem w przypadku posiadania więcej niż jednej świnki, zabezpieczmy je zwykłymi ściankami, które uniemożliwią świnkom spadek z wysokości powyżej 12 cm (przy takiej wysokości upadek zaczyna być niebezpieczny).

Jeżeli montujemy rampy, powinny być one długie, by maksymalnie zmniejszyć kąt nachylenia. Dobrze, kiedy rampy mają chropowatą powierzchnię, dzięki czemu nie zmienią się w niebezpieczną zjeżdżalnię. Ostateczny wybór klatki dla świnki morskiej należy do nas, ale pamiętajmy, by zapewnić naszemu zwierzęciu jak najlepsze warunki do funkcjonowania – dobra klatka jest podstawą długiego życia świnki morskiej.

Zobacz też: 5 najczęściej zadawanych pytań o świnkę morską


Polecane

pixel