Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

5 najczęściej zadawanych pytań o świnkę morską


Zastanawiasz się nad adopcją świnki morskiej? Zanim to zrobisz, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Odpowiadamy w nim na 5 najczęściej zadawanych pytań o kawie domowe. Czy świnka może być sama? Dlaczego kawia piszczy i jak okazuje radość? Sprawdź!

Świnki morskie – informacje ogólne

Świnka morska to potoczna nazwa kawii domowej – gryzonia, który przywędrował do Europy z Ameryki Południowej. Świnki ważą przeciętnie około kilograma, choć samce z reguły są nieco większe od samic i mogą ważyć więcej. W świecie świnek morskich znajdziesz zwierzaki w rozmaitych wariantach kolorystycznych (mogą mieć białe, czarne, rude, jednobarwne lub wielobarwne umaszczenie). Kawie różnią się także pod względem długości sierści – bywają takie o długiej, połyskującej sierści, krótkowłose, jak i bezwłose. Kawie żyją średnio około 6-8 lat, są roślinożerne, a w ich codziennym menu nie powinno zabraknąć dobrej jakości karmy dla świnki morskiej. Warto zadbać również o odpowiednie podłoże do klatki. Sięgnij więc po żwirek dla świnki morskiej, który dobrze absorbuje wilgoć i ma neutralny zapach. Taki żwirek jest twardy i może ranić delikatne łapki zwierząt, dlatego powinien stanowić jedynie dolną warstwę ściółki. Na wierzch wysyp grubszą warstwę trocin, które są miękkie i ekologiczne, a do tego zapewniają gryzoniom optymalny komfort. Zęby kawii domowych rosną przez całe życie, dlatego aby nie przerastały, w ich diecie nie może zabraknąć np. siana, dzięki któremu mogą je ścierać.

Czy świnka morska może być sama?

Świnki morskie to zwierzęta stadne co oznacza, że powinieneś mieć w domu przynajmniej dwie kawie. To ważne, ponieważ, gdy Ciebie nie będzie w domu, one będą dla siebie towarzystwem. Samotna świnka może stać się apatyczna, zacznie chorować, nudzić się i więcej jeść. Co więcej, może dojść do tego, że Twój pupil wpadnie w depresję. Dla jego dobra należy więc pomyśleć o odpowiednim towarzystwie dla niego (najlepiej tej samej płci). W Polsce nadal nie jest to praktykowane, ale np. w Niemczech czy Szwajcarii nie da się kupić tylko jednej świnki – klienci mogą zatem kupić co najmniej dwie sztuki.

Dlaczego świnka morska piszczy?

Piszczenie, zgrzytanie, gruchanie, chrumkanie – świnki morskie wydają całe spectrum odgłosów, dzięki czemu są w stanie komunikować się zarówno z innymi osobnikami swojego gatunku, jak i z właścicielem. „Mowa” świnek to przede wszystkim głośne kwiki, wśród których można z czasem nauczyć się rozpoznawać pozytywne gwizdnięcia, oznaczające radość pupila np. z podawanego jedzenia czy przysmaków dla świnki morskiej. Charakterystycznym odgłosem jest także zgrzytanie zębami co oznacza, że świnka jest zła, zniecierpliwiona lub bojowo nastawiona do swoich towarzyszek. Zgrzytanie można najczęściej usłyszeć podczas kłótni kawii.

Jak świnki morskie okazują radość?

Doświadczeni właściciele świnek morskich bez trudu radzą sobie z rozpoznawaniem radości u swoich pupili. Gdy świnka się cieszy, najczęściej głośno gwiżdże. Zwykle dzieje się tak przy podawaniu posiłków i przysmaków, ale może zareagować w ten sam sposób np. gdy właściciel wróci do domu. Innym sposobem na okazywanie swojej radości jest tzw. popcorning, czyli charakterystyczne podskakiwanie. Nazwa tego zjawiska pochodzi od popcornu strzelającego na rozgrzanym oleju. Podobnie zachowują się szczęśliwe świnki morskie – popcornująca kawia to znak, że zwierzak jest radosny. Najczęściej można to zauważyć przy wypuszczaniu świnek na wybieg (np. po pokoju), przy dawaniu smakołyków czy wpuszczaniu do posprzątanej klatki.

Czy świnka morska śmierdzi?

Zdecydowanie nie! Przeciwnie, świnki morskie mają przyjemny, delikatny zapach. To także bardzo czyste zwierzęta – regularnie dbają o swoje futerko i „myją się” po jedzeniu. Pamiętaj też o tym, że nie należy ich kąpać bez wyraźnego zalecenia weterynarza. Nie zapominaj także o codziennym sprzątaniu klatki – należy wybrać mokrą ściółkę i wymienić ją na nowe podłoże. W przeciwnym razie świnki będą czuły się niekomfortowo, a w mieszkaniu może zacząć roztaczać się nieprzyjemna woń.

Jakie kolory widzi świnka morska?

Świnki morskie mają doskonale rozwinięty węch i słuch. Całkiem dobrze radzą sobie także dzięki oczom – te urocze zwierzęta rozróżniają cztery kolory: czerwony, żółty, niebieski oraz brązowy. Pole widzenia kawii jest stosunkowo szerokie, co wynika m.in. z ich budowy – oczy są bowiem osadzone po bokach czaszki. Świnki są zatem w stanie szybko i skutecznie przeanalizować sytuację i w razie potrzeby uciec – potrafią bowiem dostrzec ruch przed, z boku, a niekiedy również za sobą.