Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Gryzonie domowe – rodzaje. Jakiego wybrać?

2018-03-07
Gryzonie domowe – rodzaje. Jakiego wybrać?

Gryzonie domowe bywają pierwszym wyborem, gdy decydujemy się na posiadanie zwierząt w domu. Wybór pada właśnie na nie, bo panuje powszechne przekonanie, że są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż pies czy kot. Nie zapominajmy jednak, że gryzoniowi hodowanemu w domu również należy poświęcić dużo czasu i opieki. Wymagają nie tylko odpowiedniej klatki dla gryzoni, ale także diety, regularnych wizyt u weterynarza. Które gryzonie domowe wybrać na początek przygody hodowcy?

Gryzonie domowe - jakiego wybrać?

W sklepie zoologicznym gryzonie łatwo przyciągają wzrok, szczególnie dzieci – nic dziwnego, skoro te małe, słodkie zwierzęta, pokryte puszystym futrem wywołują jedynie pozytywne skojarzenia. Pamiętajmy jednak, żeby zwrócić uwagę na to, czy gryzoń, na którego się zdecydowaliśmy, będzie pasował do naszego stylu życia. Oto kilka rad, które mogą pomóc w wyborze:

 • Niektóre zwierzęta, takie jak szczury czy świnki morskie, jako gatunek są trzymane w domu już od dawna i przystosowały się do takiego życia – są więc dobrym wyborem, jeśli szukamy spokojnych pupili. 
 • Myszoskoczki i świnki morskie są zwierzętami aktywnymi w ciągu dnia, ale możemy się też spotkać z prowadzącymi nocny tryb życia gryzoniami. Pamiętajmy o tym, jeśli mamy lekki sen i przeszkadzałoby nam hałasowanie w nocy. 
 • Niektóre gryzonie to naturalni samotnicy (przykładem może być chomik syryjski), ale większość gatunków przejawia tendencje do życia w grupach. Jeśli więc mamy do czynienia ze stadnymi zwierzętami, warto kupić przynajmniej parę – pamiętajmy tylko, by była z jednego gatunku, inaczej może dojść do walk między zwierzętami.

Czytaj też: Klatka dla gryzoni - drewniana czy plastikowa?

Gryzonie domowe - rodzaje

Gryzonie domowe - myszoskoczki

 • Osobowość myszoskoczka - Myszoskoczki są bardzo dobrymi zwierzętami domowymi, ale nie powinny być wybierane dla małych dzieci. Nie są przyzwyczajone do trzymania na rękach i mogą mieć przez to tendencję do gryzienia. Rozwiązaniem może być tylko trenowanie myszoskoczka od małego. Poza tym myszoskoczki są bardzo ruchliwymi gryzoniami, dzięki czemu będziemy mogli zaobserwować ich aktywność w ciągu dnia, przeciwnie niż u chomików, które są zwierzętami nocnymi. Myszoskoczki uwielbiają zakopywać się w piasku i będą wspinały się na wszystko, co mają w swoim otoczeniu. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze klatki – najlepiej umieścić w niej koło do biegania i drabinki. 
 • Ciekawostki - myszoskoczek żyje w stadzie - myszoskoczki są zwierzętami stadnymi i powinno się kupić przynajmniej parę gryzoni - średnia długość życia wynosi od dwóch do czterech lat. Nie należy podnosić myszoskoczka za ogon, bo może to doprowadzić do poważnych urazów.

Gryzonie domowe - świnki morskie 

 • Wygląd i umaszczenie świnek morskich - Świnki morskie, a właściwie kawie domowe to małe gryzonie bez ogonów, które ważą około kilograma. Charakteryzują się krótkim nosem, okrągłymi oczami i uszami przypominającymi płatki róż. Te gryzonie mogą być zarówno długo- jaki i krótkowłose, w zależności od rasy. U większości z nich włosy porastają całe ciało, chociaż zdarzają się takie rasy jak Skinny, które są właściwie łyse. Umaszczenie świnek morskich jest bardzo różnorodne, zwierzęta mogą różnić się nie tylko kolorem, ale też wzorami sierści. 
 • Osobowość świnki morskiej - przyjacielska i ciekawska. Świnki morskie są idealnymi domowymi zwierzętami, rzadko kiedy zdarza im się ugryźć opiekuna. Są bardzo przyjacielsko nastawione, lubią się bawić i mogą nawet czerpać przyjemność z głaskania, pod warunkiem, że są pewnie trzymane i leżą na plecach. Świnki uczą się też rozpoznawać swojego opiekuna i po pewnym czasie zaczną gwizdać, kiedy ten się zbliży. To bardzo ruchliwe zwierzęta, które kochają przestrzeń i wymagają dużych, dobrze wentylowanych klatek. Żeby urozmaicić zajęcia w ciągu dnia, możemy zapewnić śwince morskiej kulę do biegania, żeby pod czujnym okiem właściciela mogła pobiegać po mieszkaniu.
 • Ciekawostki - czy świnka morska to gryzoń? - świnki morskie mogą żyć razem z innymi gatunkami, ale trzeba pamiętać, żeby były tej samej płci. Świnki morskie żyją średnio od pięciu do ośmiu lat. Wciąż nie jest ustalone, czy świnki morskie powinny być zaliczone do gryzoni.
Zdjęcie produktowe

Miska-Mieszanka ziołowa Korona Natury- Świnka morska 70g

Mieszanka uzupełniająca codzienną dietę świnek morskich to doskonały dodatek do karmy gryzonia. Obecne w niej zioła ułatwiają trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, pomagają oczyszczać organizm oraz zwiększyć jego odporność.

Sprawdź produkt

Gryzonie domowe - szczury 

 • Wygląd - szczur. Chociaż szczury są całkiem podobne do myszy, pierwszą zauważalną różnicą jest wielkość. Typowy szczur mierzy około 25 centymetrów od nosa do podstawy ogona, a gruby, długi ogon dodaje zwykle około 17 centymetrów. Futro szczura może mieć różnorakie barwy – najczęściej występujące są szarości, brązy i beże, sierść powinna być połyskliwa. Można się też spotkać z oznaczeniami wzorów na sierści gryzonia, bardzo częste są marmurkowe, himalajskie, syjamskie i birmańskie. 
 • Osobowość szczura - najinteligentniejszy z gryzoni. Udomowione szczury będą cudownymi gryzoniami, jeśli tylko włożymy dużo czasu w zajmowanie się nimi. To niesamowicie inteligentne, ciekawe i aktywne gryzonie, które chętnie się uczą i łatwo je wytrenować. Nie ma tu rozróżnienia, jeżeli chodzi o płeć, ale zauważono, że męskie osobniki stają się bardziej spokojne, kiedy dorosną. Chociaż z natury są zwierzętami aktywnymi w nocy, szczury mogą dostosować swój rytm dobowy do właściciela – będą aktywne wtedy, kiedy będziemy mogli poświęcić im trochę czasu. Należy tylko pamiętać, żeby miały odpowiednie zabawki do gryzienia i ćwiczeń, a doskonale poradzą sobie w chwilach, kiedy nie będzie nas w domu. 
 • Ciekawostki - dlaczego szczur zgrzyta zębami? Zgrzytanie zębami jest u szczurów oznaką przywiązania. Szczury żyją od 2 do 3 lat.
Zdjęcie produktowe

ZOLUX Klatka RODY3 SOLO kol. niebieski

Nowoczesny i modny design klatek Rody urzeka prostotą, funkcjonalnością i nowoczesnym wzorem. Praktyczna klatka Rody została wykonana z wysokiej jakości plastiku, co dało doskonały efekt wizualny. Nowoczesny design wpasuje się w każde wnętrze!

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

ZOLUX Klatka RODY3 SOLO kol. czerwony

Efektowna klatka przeznaczona dla chomików, myszoskoczków i myszy. Klatka RODY3 SOLO to nowoczeny design z czerwonymi elementami wyposażenia.

Sprawdź produkt

Gryzonie domowe - szynszyle

 • Jak wygląda szynszyla? Szynszyle to niezwykle ładne gryzonie – mają gęste, połyskliwe futro i puszysty ogon. Charakteryzują się dużymi, okrągłymi oczami i sporymi uszami, które pełnią funkcję termoregulatora. Mają podobny rozmiar do świnki morskiej – dorastają do 25 centymetrów plus 12 centymetrów ogona. Są najczęściej szare lub beżowe, z ciemniejszym futrem na grzbiecie i jaśniejszym od spodu. 
 • Szynszyla lubi spokój i ciszę. Jako zwierzęta domowe szynszyle będą skierowane przede wszystkim do osób dorosłych i starszych dzieci, które będą wiedziały, jak się z nimi obchodzić. Te gryzonie bardzo łatwo popadają w stres, kiedy w ich otoczeniu jest za dużo hałasu. Szynszylom trudno jest wytrzymać głośne dźwięki, więc miejsce, w którym stoi klatka powinno zostać możliwie wyciszone – trzeba unikać krzyczenia i głośnego korzystania z TV lub muzyki. Szynszyle to zwierzęta aktywne głównie nocą, z tendencją do największej ruchliwości w okolicach zmierzchu i świtu. Potrzebują też dużo czasu poza klatką, ale tylko pod uważną obserwacją – uwielbiają przegryzać na przykład kable. Wyszkolenie szynszyli w dużej mierze zależy od zdobycia zaufania zwierzęcia i dużego wkładu czasu oraz cierpliwości. Wytrenowane szynszyle będą bardzo wdzięczne i kontaktowe – przy każdym otwarciu do klatki będą witać się z właścicielem. 
 • Ciekawostki - szynszyle mogą żyć nawet 20 lat. U szynszyli samice są płcią dominującą. Szynszyle potrzebują kontaktu i najlepiej, żeby żyły z innym przedstawicielem gatunku. Średnia długość życia to około 10 lat, ale przy szczególnie dobrej opiece szynszyle mogą żyć nawet ponad 20 lat.

Zobacz też: Klatka dla szynszyla - jak zrobić? Wyposażenie

Małe gryzonie domowe - chomiki

 • Wygląd - chomik. Najczęściej wybieranymi domowymi chomikami są chomiki syryjskie. Te małe gryzonie domowe mierzą około 12 centymetrów. Charakteryzują się wyjątkowo dużymi oczami w stosunku do głowy, odstającymi uszami i krótkimi ogonami. Chomiki syryjskie występują zarówno w odmianie długo- jak i krótkowłosej. Najczęściej spotykane umaszczenia to: złoty, biały, kremowy, cynamonowy, czarny i szary. 
 • Osobowość chomika - ciekawski i aktywny. Chomiki syryjskie są często wybierane jako zwierzęta domowe, ale jeśli nie są szkolone od małego, nie lubią być trzymane na rękach. Te gryzonie są aktywne przede wszystkim nocą, więc nie będzie można się z nimi bawić w ciągu dnia. Uwielbiają bieganie w specjalnie do tego przeznaczonych kołach i sieciach tuneli, które przypominają ich naturalne warunki życiowe. Mają też tendencję do częstego gryzienia i żucia, warto więc przygotować im dużo zabawek, na których będą mogły ćwiczyć swoje zęby. 
 • Ciekawostki - chomiki żyją samotnie. Większość chomików syryjskich prowadzi życie samotnicze, średnia długość życia waha się między dwoma a trzema latami.

Pamiętajmy, że każdy zwierzak domowy powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki do życia.

Wyposażenie dla gryzoni domowych:

W przypadku klatki należy dostosować jej rozmiar odpowiednio do wymagań gryzonia.

Małe gryzonie domowe - myszy

 • Wygląd myszy - jednego z najmniejszych gryzoni. Myszy to jedne z najmniejszych gryzoni domowych, ale ich rozmiar waha się w zależności od rasy. Mniejsze okazy mają około 10 centymetrów od nosa do ogona, ale są też takie, które dorastają do 15 centymetrów. Te gryzonie charakteryzują duże, okrągłe oczy i długie ogony, choć nie tak masywne jak szczurze. Mają ciemne kolory oczu, takie jak czarny i czerwony, co ciekawe, kolor ich oczu zależy od koloru futra. 
 • Osobowość myszy - aktywne głównie w nocy. Ze względu na dużą aktywność, myszy są świetnymi zwierzętami domowymi do obserwowania. Nie lubią być jednak trzymane na rękach i dopiero długi trening może sprawić, że mysz przyzwyczai się do kontaktu z człowiekiem. Podobnie jak chomiki, myszy są zwierzętami nocnymi – najlepiej jest więc obserwować je po zmroku. Są bardzo aktywne i uwielbiają korzystać ze wspinaczki i zabawek do gryzienia. 
 • Ciekawostki - dlaczego samce myszy z sobą walczą? Samice mogą bez problemu żyć razem w zamknięciu, tymczasem samce przejawiają tendencję do walki ze sobą (jeśli nie znały się przed 5. tygodniem życia). Samice mogą się rozmnażać już w wieku 6 tygodni. Średnia długość życia myszy to 1-2 lata. Bez względu na to, jakiego domowego gryzonia zdecydujemy się kupić, pamiętajmy o jednej żelaznej zasadzie - każde zwierzę domowe to żywa istota. Bądźmy więc odpowiedzialnymi opiekunami i dbajmy o nasze zwierzęta, bez względu na ich wielkość. 

Sprawdź: Co jedzą chomiki? Jaki wybrać pokarm dla chomika?

Fot. 123RF

pixel