Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Żwirek zbrylający - drewniany, silikonowy. Jaki wybrać?

Kuweta dla kota jest niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, w którym mieszka kot. Potrzebujemy jej do utrzymania odpowiedniej higieny pupila i jego otoczenia. Producenci prześcigają się w wymyślaniu różnorodnych materiałów wypełniających kuwetę. Czy są one potrzebne? Jaki materiał wybrać?

Żwirek dla kota – czy jest potrzebny?

Każda kuweta powinna być wypełniona materiałem, który pochłania nie tylko wilgoć, ale także nieprzyjemny zapach. Pojawienie się na rynku żwirków zastąpiło, wcześniej wykorzystywane, trociny, gazety czy piasek, które były niehigieniczne. Dodatkowo wymagały częstego opróżniania kuwety ze względu na wydobywający się z nich zapach. Opieka nad kotem stała się obecnie zdecydowanie przyjemniejsza, ze względu na szeroką dostępność i różnorodność żwirków dla kotów.
W ofercie sklepów zoologicznych najczęściej spotykamy:
  • żwirek bentonitowy, 
  • żwirek drewniany, 
  • żwirek silikonowy. 
Wybierając żwirek, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę i sposób sprzątania, ale także na wiek kota. Kocięta często zjadają żwirek, dlatego lepiej zrezygnować ze żwirku bentonitowego, który może spowodować zatkanie jelit.

Czy wiesz: Jak przygotować mieszkanie dla kota?

Żwirek zbrylający i żwirek niezbrylający – czym się różnią?

Na sklepowych półkach można odnaleźć różne rodzaje żwirków. Jednym z kryteriów wyboru jest ich struktura: żwirek zbrylający bądź żwirek niezbrylający. Czym się właściwie różnią? Żwirek dla kota zbrylający, jak sama nazwa wskazuje, zbryla się pod wpływem wilgoci. Ułatwia to znacząco sprzątanie, gdyż usuwana jest jedynie zbrylona grudka. Pozostały żwirek jest czysty i można zostawić go w kuwecie. Dzięki temu nie trzeba wymieniać całej zawartości kuwety, a jedynie zabrudzoną bryłę. Żwirek niezbrylający mimo kontaktu z płynami nie tworzy grudek. Jest to uciążliwe, gdyż wymaga częstej wymiany całej zawartości kuwety. Są jednak koty, które preferują ten rodzaj żwirku ze względu na potrzebę kopania dołków i zasypywanie fekaliów.

Czy masz już: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Żwirek drewniany zbrylający

Żwirek dla kota drewniany zbrylający ma postać grubszych granulek lub trocin. Wykonany jest z ekologicznych produktów roślinnych i drewna. Jest całkowicie biodegradowalny, więc można rozsypać go na podwórku lub zutylizować przez wyrzucenie do toalety. Należy jednak pamiętać, aby wyrzucać tylko pojedyncze grudki, a nie całą zawartość kuwety. Tworzące się grudki znacznie ułatwiają utrzymanie higieny pupila, zwłaszcza, który korzysta z kuwety kilka razy dziennie. 

Zobacz: Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

Żwirek drewniany niezbrylający

Dostępny jest również żwirek drewniany niezbrylający. Nie tworzy on grudek, lecz po wchłonięciu wilgoci, po pewnym czasie, rozpada się w pył. To utrudnia sprzątanie kuwety. Jest też mniej higieniczne od żwirku zbrylającego. Na rynku można znaleźć żwirek o naturalnym zapachu pochłaniającym zapach moczu lub specjalne wersje zapachowe, które dodatkowo odświeżają powietrze.

Żwirek silikonowy zbrylający

Żwirek silikonowy wykonany jest z uwodnionej krzemionki. Ma postać przezroczystych kuleczek podobnych w dotyku do plastiku. Wizualnie przypomina potłuczone szkło. Żwirek silikonowy zbrylający jest powszechnie używanym, choć niewłaściwym, określeniem tego produktu. Ten rodzaj żwirku nie zbryla się, a jedynie zwiększa swoją objętość przez doskonałe wchłanianie płynów i zapachów. Ułatwia to pozbycie się zabrudzeń, podobnie jak w przypadku żwirków zbrylających.

Całkowita wymiana zawartości kuwety jest niezbędna co około 3-4 tygodnie, gdy żwirek zżółknie (przy jednym kocie). Przy większej liczbie kotów wymiana powinna być częstsza. Mimo dość wysokiej ceny żwirek silikonowy jest wydajny. Jak usuwać żwirek silikonowy? Pojedyncze grudki można wyrzucać do toalety, co dodatkowo ułatwia sprzątanie. Wymieniając całe wypełnienie kuwety, należy wyrzucić je do kosza, gdyż taka ilość żwirku mogłaby zatkać odpływ. Żwirek silikonowy nie pyli się, dlatego jest odpowiedni dla kocich alergików. Jego specyficzny szelest może być jednak nieprzyjemny dla małych kociąt.

Przetestuj: Żwirek silikonowy Dr. Huggy

PoznajZabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Piasek dla kota zbrylający

Piasek dla kota zbrylający jest odpowiedni dla kotów, które mają potrzebę kopania i zagrzebywania. Dzięki właściwościom zbrylającym pochłania wilgoć i umożliwia usuwanie nieczystości w postaci bryłek. Nie wolno wyrzucać ich do toalety, gdyż grozi to awarią odpływu. Drobnoziarnista forma jest atrakcyjna dla wielu kotów. Może być jednak uciążliwa dla właścicieli, ponieważ zwierzęta mogą roznosić piasek po mieszkaniu. Piasek dla kota zbrylający najczęściej posiada właściwości hamujące rozwój bakterii i zapachów.  

Czytaj także: Transporter dla kota (klatka, kontener i torba transportowa dla kota)

Fot. 123RF