Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Zabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Zabawa dla kota

Zabawa dla kota to coś więcej niż tylko zabawa. Umówmy się – kot domowy zazwyczaj nie ma żadnych obowiązków, poza tymi kotami, które mają łapać myszy. Nie stawia się przed kotem domowym większych wyzwań, no bo co można byłoby kotu nakazać. I jeść też dostaje kot do miski, więc codzienna walka o przetrwanie tym bardziej odpada. Co zostaje? Nuda oraz nieznajdujące ujścia pierwotne instynkty, z instynktem łowieckim na czele.

Antidotum na oba problemy jest zabawa. Dla kota domowego zabawa jest jedną z podstawowych czynności życiowych, oprócz jedzenia i wypróżniania się. Aby jednak zabawa dla kota spełniała swoją rolę, musi być przez nas zaplanowana z uwzględnieniem realnych potrzeb zwierzęcia. Pamiętajmy też o wykorzystaniu adekwatnych do tych potrzeb zabawek dla kota.

Czytaj też: Fontanna dla kota - czy warto kupić poidełko?

Zabawki dla kota

Sklepy zoologiczne pełne są zabawek dla kota. Zwłaszcza osoby biorące mruczka pod swój dach po raz pierwszy, rzucają się na sklepowe półki, z większym bądź mniejszym wyczuciem starając się nabyć wszystko, co może – ich zdaniem – zaspokoić potrzebę zabawy dla kota. Dopiero w domu okazuje się, że nie tak łatwo odgadnąć bardzo zindywidualizowane kocie potrzeby - przykładowy tunel interaktywny dla kota może zostać przez zwierzę kompletnie zignorowany, choćby był tunelem z górnej półki cenowej.

Znacznie ciekawszą zabawką dla kota okazuje się kawałek gazety zwinięty w kulkę. Świetna jest też zabawka dla kota:
  • z rolek po papierze toaletowym, 
  • sreberko po czekoladzie, 
  • kawałek nitki z pętelką, 
  • kłębek włóczki. 
Co oczywiście nie znaczy, że w sklepie nie można dostać ciekawych i przydatnych zabawek dla kota. Mieć jednak należy cały czas na uwadze, że zabawki dla kota muszą rozwiązywać problem nudy oraz zaspokajać instynkty, zwłaszcza łowiecki. A jeśli do tego przy okazji kot się jeszcze czegoś nauczy – tym lepiej. Zobacz: Piłki dla kota

Zabawki interaktywne dla kota

Jest kilka rodzajów zabawek dla kota, jednak wydaje się, że najchętniej kupowane są zabawki interaktywne. Dla kota stanowią one niewyczerpane źródło zabawy nawet w sytuacji, gdy w pobliżu nie ma ludzi ani innych zwierząt. Zabawki interaktywne dla kota, jak sama nazwa wskazuje, to zabawki, które w jakiś sposób reagują na to, co zrobi zwierzę i nie wymagają obsługi przez człowieka.

Interakcją może być wydawany dźwięk, może być wystrzelenie piłeczki po naciśnięciu guzika. Często spotyka się zabawki dla kota, które zmuszają zwierzę do poszukiwania i zdobywana pożywienia (np. tunele i labirynty z ukrytą karmą). Dlatego też często zabawki interaktywne nazywane są też edukacyjnymi. Bardzo często kupowaną zabawką interaktywną dla kota jest tzw. szyna do zabawy ze świecącymi piłkami. Wykorzystując nierówności podłoża, trącona przez kota piłka wykonuje pewne ruchy, dodatkowo się świecąc, zwierzę zaś usiłuje się do niej dobrać przez znajdujące się na szczycie szyny otwory.

Zobacz: Zabawki edukacyjne (interaktywne) dla kota

Zabawki dla kota i jego właściciela

W sklepach dostępne są też zabawki dla kota, które w rozrywkę angażują czynnik ludzki. Najlepszym przykładem są rozmaite wędki, z zawieszonymi na sznurku myszkami, kółkami, kulkami i innymi przynętami. Umiejętnie prowadzona wędka potrafi wyzwolić w kocie istne szaleństwo. Na podobnej zasadzie działają wszelkie lasery i urządzenia emitujące światełko. Można je znaleźć na stoiskach z zabawkami dla kota, może też do tego celu używać zwykłych wskaźników laserowych, stosowanych przez prelegentów w czasie prezentacji i przemówień. Kot będzie światłem zafascynowany nawet przez kilka minut.

Nawet? A tak – zapomnieliśmy dodać, że koty szybko się nudzą. A więc… trzeba im więcej zabawek. Na szczęście niektóre zabawki dla kota możemy zrobić sami i to niemal za darmo.

Zobacz: Wędki dla kota

Jak zrobić zabawkę dla kota?

Jeśli okaże się, że nasz zwierzak nie chce się bawić tunelem ani labiryntem, ani nie chce mu się już biegać za światłem lasera, nie będziemy mieć wyjścia. Prezenty będą musiały wylądować w kącie, my zaś, po zakasaniu rękawów będziemy zmuszeni wykonać kilka zabawek dla kota własnoręcznie. Choć może z tym zakasywaniem rękawów to za dużo powiedziane.

Jak zrobić zabawkę dla kota? Czasem wystarczy zmiąć kawałek gazety w ręku. Rzucony po podłodze uruchomi instynkt łowiecki w naszym kocie. Pamiętajmy, że dla zwierzęcia nie ma znaczenia wyszukany design. Dla kota liczy się, że kulka jest okrągła, że turla się po podłodze i że szeleści. Na podobnej zasadzie, zamiast kupować wędkę z przytroczoną myszką, możemy do kawałka patyka przywiązać na nitce kulę z papieru lub sreberka po czekoladzie. Ba – za samym patykiem, umiejętnie prowadzonym po podłodze, kot też będzie biegać z szaleństwem w oczach.

Czytaj także: Laser dla kota - gdzie kupić laser do zabawy z kotem?

Zabawki dla kota własnej roboty

Zabawki dla kota własnej roboty to także wszelkiego rodzaju tunele i domki budowane z kartonów i kartonowych pudełek. Mogą służyć choćby do poszukiwań karmy dla kotato zabawa dla kota, która będzie mieć walor edukacyjny, zaspokoi też instynkt łowiecki.

Ciekawym rozwiązaniem jest wycięcie w kartonowych pudłach dziurek, przez które kot będzie wsadzał łapy, usiłując wykonać zadanie, które przed nim postawimy (np. przeturlać znajdującą się w środku piłkę). Można w to wierzyć lub nie, ale jedną z najwspanialszych zabawek, jakie można podarować kotu, jest zwykła duża papierowa torba, na przykład ze sklepu odzieżowego. Zwierzę może do niej wejść, schować się, a na koniec ją zmasakrować. Nie sposób oczywiście nie wspomnieć na koniec o zabawce dla kota najbardziej klasycznej z klasycznych. Bo czy jest coś w stanie rozbudzić to słodkie zwierzę bardziej, niż kłębek włóczki?

Zobacz: Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

Fot. 123RF