Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

2018-02-23
Jaka kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?Kuweta dla kota jest miejscem nie mniej ważnym, niż sedes dla człowieka. O tym, że kuweta dla kota musi się znaleźć w każdym kocim domu, nie trzeba nikogo przekonywać. Kwestią do rozwagi jest natomiast wybór odpowiedniej kuwety dla kota. Postęp technologiczny sprawia, że kupić już można nawet kuwetę dla kota samoczyszczącą. Tyle, że jest ona bardzo droga. Tańszym, choć wcale nie tanim rozwiązaniem są różnego rodzaju kryte kuwety dla kota – zamykane lub nie. Najtańsze są kuwety otwarte, niestety najsłabiej sprawdzają się one w kwestii utrzymania porządku i rozprzestrzeniania przykrych zapachów.

Kuweta dla kota - rodzaje kuwet - jaką wybrać?

Kuweta dla kota jest jednym z podstawowych akcesoriów, które muszą się znaleźć w domu po tym, jak przyjmiemy zwierzę pod nasz dach. Dla samego zaś kota umiejętność korzystania z kuwety jest jedną z pierwszych, które muszą nabyć, mieszkając z ludźmi. Jeśli nie mamy doświadczenia ze zwierzętami, wybór kuwety dla kota może sprawić pewien problem ze względu na bogactwo oferty.

Kuwety dla kota są niezwykle zróżnicowane pod względem budowy (otwarte, zamknięte i inne), zaawansowania technologicznego (zwykłe oraz samoczyszczące) i oczywiście wykorzystanych materiałów, a także estetyki. Zwłaszcza kuweta zamykana dla kota potrafi zaskoczyć, jeśli chodzi o wzornictwo. Designerzy w ostatnich latach zrobili wiele, by kuwety dla kota w jak najlepszy sposób wkomponowały się w pejzaż łazienki, nie powodując estetycznego zgrzytu.

Zobacz: Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

Kuweta dla kota zamykana

W sprzedaży dostępnych jest kilka podstawowych typów kuwet dla kota. Jednym z najpopularniejszych jest kuweta dla kota kryta. Z wyglądu oraz gabarytów bardzo podobna jest do transportera dla zwierząt. Wyróżniamy dwa rodzaje krytych kuwet dla kota – posiadające zamykanie (klapka, drzwiczki) lub też zamykania nie posiadające . To pierwsze rozwiązanie teoretycznie jest najlepsze, najskuteczniej bowiem chroni przed rozsypywaniem żwirku i nieczystości na zewnątrz kuwet, a także przed rozprzestrzenianiem się przykrych zapachów.

Jednak kuweta dla kota zamykana nie zawsze jest akceptowana przez zwierzęta – niektóre koty nie chcą do niej wchodzić, być może obawiając się zamknięcia (koty wolą mieć pod kontrolą najbliższe otoczenie). Podstawowe zalety krytej kuwety dla kota to:
  • estetyczny wygląd, 
  • zabezpieczenie przez rozsypującym się kocim żwirkiem,
  • filtry pochłaniające brzydkie zapachy, 
  • większa intymność dla kota (co jest ważne zwłaszcza w przypadku zwierząt mających blokady psychiczne). 
Kryta kuweta dla kota ma jednak także wady. Należą do nich:
  • wysoka cena (od kilkudziesięciu do kilkuset złotych), 
  • wielkość – optycznie kryta kuweta dla kota zajmuje w łazience bardzo dużo miejsca,
  • nieco utrudnione sprzątanie (przed wymianą żwirku lub uprzątnięciem nieczystości, dobrze jest odczepić budkę od podstawy, co zajmuje kilka sekund więcej). 
Zobacz: Pochłaniacze zapachów do kuwety dla kota

Kuwety dla kotów - otwarta i przesiewowa

Otwarta kuweta dla kota jest rozwiązaniem najbardziej klasycznym, wychodzącym jednak po woli z użycia ze względu na oczywiste wady. Z tego typu kuwety dla kota żwirek rozsypuje się na wszystkie strony, a odchody (nawet jeśli się zbrylą) znajdują się na widoku. I nie o samą estetykę tu wyłącznie chodzi, ale przede wszystkim o zapach, który bez przeszkód rozchodzi się po łazience. Fakt, że tego typu kuwety dla kota są nieco mniejsze, ma znaczenie drugorzędne, bo są one mniejsze głównie na wysokość, a tym, czego zazwyczaj brakuje w łazienkach, jest miejsce w poziomie, nie w pionie. Aczkolwiek producenci wykazali się w tej materii pewną inwencją – kilka centymetrów kwadratowych łazienki można skraść decydując się na zakup otwartej kuwety narożnej dla kota.

Jak sama nazwa wskazuje, ustawiana ona jest w rogu pomieszczenia i ma kształt trójkątny. Niewątpliwie dużą zaletą otwartych kuwet dla kota są ich ceny – zazwyczaj w granicach 15-25 złotych. Bywa też, że z tego typu kuwety woli korzystać sam kot. Zwłaszcza dotyczy to zwierząt dużych, które nie mieszczą się w budkach kuwet zamkniętych (aczkolwiek pojawiły się w ofercie zakrywane kuwety dla kota XXL). Bardziej skomplikowaną odmianą otwartej kuwety dla kota jest kuweta z podwójnym dnem, tak zwana przesiewowa. W tym przypadku górna część kuwety jest de facto sitem, przez które odchody spływają na znajdującą się pod spodem tackę. Tego typu kuwety dla kota występują w dwóch odmianach – do używania ze żwirkiem i bez żwirku.

Kuweta dla kota samoczyszcząca

Kuweta dla kota samoczyszcząca to zapewne najwygodniejsze z rozwiązanie, zarówno z punktu widzenia właściciela, jak i samego zwierzęcia, które nie zawsze może liczyć na sumienność swojego pana w sprzątaniu odchodów (a jak wiemy koty to czyściochy i z brudnej kuwety korzystać nie chcą).

Kuweta dla kota samoczyszcząca niewiele ma wspólnego z tradycyjnymi konstrukcjami, nawet w kwestii designu. Jeśli zaś chodzi o rozwiązania technologiczne, stosowane są różne. Jedna z dostępnych na rynku samoczyszczących kuwet dla kota wyposażona jest w czujnik ruchu, który kilkanaście sekund po wizycie zwierzęcia uruchamia specjalne grabki, zgarniające odchody do pojemnika z filtrem. Ale to nie wszystko, co jest nam w stanie zaproponować technika.

Na rynku pojawiają się już bowiem kuwety dla kota, które działają na podobnych zasadach jak toalety dla ludzi - są spłukiwane i to automatycznie. Wadą niemal każdej kuwety dla kota samoczyszczącej jest cena. Decydując się na zakup tego typu urządzenia, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset do nawet 3 tysięcy złotych.

Zobacz: Akcesoria do kuwety

Fot. 123RF

Polecane

pixel