Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Fontanna dla kota - czy warto kupić poidełko?

2018-02-23
Fontanna dla kota - czy warto kupić poidełko?

Fontana dla kota

Fontanna dla kota – czy to aby nie fanaberia? Niekoniecznie. Fontanna dla kota nie jest ani dziełem sztuki, ani zbytecznym gadżetem. Fontanna dla kota jest urządzeniem mającym na celu zachęcić zwierzę do picia, zapewnić mu stały dostęp do czystej i dobrze natlenionej wody. Mechanizm działania fontanny dla kota zapewnia stałą cyrkulację wody i jest na tyle atrakcyjny, absorbujący uwagę zwierzęcia, że przyciągnie nawet te stworzenia, które na co dzień nie przejawiają wielkiej ochoty do picia.

Kocia fontanna

Właściciele wielu kotów borykają się ze stałym problem – ich pupile nie chcą pić. Niekiedy prowadzi to do małych dramatów, bowiem utrwalona niechęć do wody może prowadzić do problemów z funkcjonowaniem kocich nerek. Koty nie chcą pić z kilku powodów. Po pierwsze, w naturze nie występuje coś takiego jak miska dla kota z wodą. Bardzo dużą część zapotrzebowania na wodę koty w naturalnych warunkach pozyskują ze spożywanych pokarmów. Jeśli zaś piją wodę – od tej stojącej wolą bieżący nurt, choćby małego strumyczka. I to właśnie tłumaczy, dlaczego tak dobrym i skutecznym rozwiązaniem problemu jest fontanna dla kota. Czy nazwiemy ją fontanną, czy strumykiem, istotne jest to, że mam do czynienia z wodą w ruchu.

Czytaj także: Laser dla kota - gdzie kupić laser do zabawy z kotem?

Poidełko – fontanna dla kota

Fontanna dla kota jest poidełkiem, które przybiera zazwyczaj jedną z dwóch form – typowej fontanny oraz czegoś na kształt wodospadu. Kocia fontanna często wykonana jest z ceramiki, ale są też urządzenia z plastiku i innych materiałów, co oczywiści przekłada się na ceny. Ale mniejsza o design. Istotniejsza jest budowa. Fontanna dla kota wyposażona musi być w misę, do której spływa woda, i z której kot może pić.

Każda tego typu fontanna dla kota wyposażona jest też w swego rodzaju kranik, tudzież źródełko, z którego wybija woda – notabene: wiele kotów woli pić wodę bezpośrednio właśnie z tego miejsca. Aby woda w fontannie dla kota mogła wybijać, urządzenie musi być wyposażone w pompę, która tłoczy ciecz do góry. W celu ochrony przed przedostawaniem się resztek karmy czy sierści, kocia fontanna powinna też mieć filtr ochrony.

Fontanna dla kota na baterie

Fontana na kota na baterie? Być może są takie, jednak zdecydowana większość tego typu urządzeń podłączana jest do gniazdka. Nie stanowi to wielkiego problemu, bowiem generują one minimalne zużycie prądu. Poza tym nie ma sensu emocjonować się brakiem ewentualnej mobilności fontanny dla kota „uwięzionej” na kablu elektrycznym z jednego powodu. Koty są zwierzętami o wyjątkowym zmyśle „terytorialnym” i lubą mieć wszystko na swoim miejscu. Zatem poidełko – nie ważne czy jest to kocia fontanna czy zwykła miska, i tak zazwyczaj musi stać w jednym miejscu.

Sprawdź: Trawa dla kota - jak sadzić? Dlaczego koty jedzą trawę?

Poidełko – fontanna dla kota – o czym pamiętać?

Kupując poidełko – fontannę dla kota, zwróćmy uwagę na kilka istotnych detali, od których będzie zależało bezproblemowe użytkowanie. Jak szybko się przekonamy, duże znaczenie ma stabilność naszej fontanny. Choć koty większość czynności wykonują z gracją i dużą precyzją, zdarza im się potrącić poidełko, rozlewając przy tym wodę.

Dlatego ważne, że fontanna dla kota dobrze trzymała się podłoża. W większości modeli problem ten rozwiązany jest poprzez zastosowanie antypoślizgowych nóżek albo wręcz przyssawek z gumy lub podobnego materiału. Istotny w przypadku fontanny dla kota jest też kształt brzegów i głębokość misy, do której spływa woda. Jeśli jest ona zbyt płytka albo źle wyprofilowana, wyrzucona z fontanny woda może rozbryzgiwać w kontakcie z taflą. Nie mówiąc o tym, że ze źle skonstruowanej misy wodę będzie wychlapywać nasz kot.

Sprawdź też: Zabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Fontanna dla kota – ceny

Jeżeli chodzi o fontannę dla kota, ceny są mocno zróżnicowane, w zależności od tego, z jakiego materiału jest wykonane poidełko, a także od wielkości urządzenia, klasy zastosowanej pompy oraz filtra. Istotne są też rozmaite dodatkowe funkcje i usprawnienia, na przykład możliwość regulacji strumienia wody. Najprostsze plastikowe urządzenia tego typu kosztują około 20-30 złotych, niekiedy można je kupić nawet za kilkanaście złotych. Najdroższe, wykonane z ceramiki, z kompletem zapasowych filtrów wysokiej klasy, mogą kosztować nawet ponad 200 złotych.

Zobacz: Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

Fot. 123RF

Polecane

pixel