Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Trawa dla kota - jak sadzić? Dlaczego koty jedzą trawę?

Dlaczego koty jedzą trawę?

Dlaczego koty jedzą trawę? Dziwić to może zwłaszcza wobec bezsprzecznego faktu, że koty są mięsożerne, a zatem trwa nie służy im do odżywiania. Mimo rozwoju nauki, odpowiedź na pytanie dlaczego koty jedzą trawę wciąż pozostaje jedną z kocich tajemnic. Są oczywiście hipotezy, ale żadna z nich nie uzyskała bezwarunkowego potwierdzenia. Najbardziej rozpowszechniony jest pogląd, że kot je trawę, aby spowodować odruch wymiotny.

W tym kontekście byłby to swoisty mechanizm obronny – w ten bowiem sposób kot oczyszcza jelita i żołądek z sierści. Pamiętajmy, że czułe na punkcie pielęgnacji koty intensywnie wylizują sierść. Ta dostaje się do przewodu pokarmowego, gdzie zbija się w kulki, które zapychając jelita mogą zaburzać proces wydalania. Tak więc, gdy kot je trawę i wymiotuje, nie powinno to być przedmiotem naszego zmartwienia, wręcz przeciwnie. To znaczy, że zwierzę właśnie zadbało o swój układ pokarmowy.

Sprawdź: Przysmaki dla kota

Dlaczego koty jedzą trawę – inne teorie

Istnieją jednak również inne teorie wyjaśniające, dlaczego koty jedzą trawę. Pierwsza z nich sugeruje, że trawa dla kota jest sposobem na dostarczenie do organizmu błonnika poprawiający perystaltykę jelit, a więc w dużej mierze – również jest to mechanizm usprawniający pracę układu pokarmowego. Na pytanie, dlaczego koty jedzą trawę część naukowców odpowie jednak jeszcze inaczej – bo w ten sposób zwierzęta pozyskują niezbędny do zdrowego funkcjonowania kwas foliowy, zwłaszcza jeśli nie otrzymały go w młodości wraz z mlekiem matki.

Teorię tę miałby potwierdzać obserwacje, z których wynika, że większą skłonność do skubania trawy mają koty odebrane wcześnie matkom lub w ogóle wychowujące się bez matek. Ale ta sama obserwacja może prowadzić do innych wniosków – że gdy kot je trawę, rozwiązuje deficyty związane wcale nie z układem trawiennym, lecz nerwowym. Pojawiają się hipotezy, że jedzenie trawy jest dla znerwicowanych kotów po prostu odstresowujące.

Zobacz: Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

Trawa dla kota – jak sadzić?

Koty żyjące na wolności same regulują proces zaspokajania swoich potrzeb. Jednak w przypadku kotów domowych, niewychodzących na zewnątrz, jesteśmy zmuszeni dopomóc naturze. Innymi słowy musimy wyhodować w domu trawę dla kota. Jak sadzić trawę dla kota, jakiej użyć ziemi, skąd wziąć sadzonki? Do zasadzenia trawy dla kota wystarczy zwykła ziemia, aczkolwiek należy pamiętać, że jedząc trawę, kot może bardziej zainteresować się podłożem, niż tym co z niego wyrosło. Ziemi nie zje, ale będzie ją rozkopywać. Dlatego niektórzy polecają sianie trawy na mokrej wacie. Natomiast sklepy zoologiczne często sprzedają tacki z trawą dla kota na sztucznym podłożu.

Jaka trawa dla kota?

Jaka trawa dla kota? Udając się po trawę dla kota do sklepu zoologicznego możemy przeżyć pewne zaskoczenie. Otóż trawa dla kota z przeznaczeniem do uprawy w doniczce czy pojemniku, zazwyczaj nie jest trawą znaną z ogródka czy osiedlowego trawnika, a mieszanką, w skład której wchodzi na przykład owies, pszenica, jęczmień a nawet papirus. Pamiętajmy, że kot domowy ma bardzo wrażliwy żołądek, dlatego nie ryzykujmy i nie nadwyrężajmy do trawą zebraną z trawnika pod domem – trawa dla kota wyhodowana w domu będzie zawierać zdecydowanie mniej zanieczyszczeń.

Czytaj także: Laser dla kota - gdzie kupić laser do zabawy z kotem?

Gdzie kupić trawę dla kota?

Gdzie kupić trawę dla kota? W zasadzie powinna być dostępna w każdym sklepie zoologicznym – stacjonarnym lub internetowym. Lepiej trawę dla kota kupić w specjalistycznych sklepach z artykułami dla zwierząt, niż w sklepach ogrodniczych czy marketach budowlanych. Paczka zawierająca 100 g nasion trawy dla kota kosztuje zazwyczaj około 5 złotych.

Trawa dla kota

Mimo, iż brak niezbitych dowodów wyjaśniających, dlaczego koty jedzą trawę i tym samym brak jest naukowych dowodów, na to że trawa jest faktycznie pożyteczna dla kotów, nie stwierdzono jednocześnie, że trawa może zwierzętom w jakikolwiek sposób szkodzić. Może poza trawą, która nie została wyhodowana w domu, a zerwana z brudnego trawnika, ale to już nie kwestia samej trawy, lecz zanieczyszczenia środowiska. Poza tym obserwuje się niekiedy, że koty które nie mają dostępu do trawy, zaczynają obgryzać inne rośliny domowe, a te – jak wiemy – mogą stanowić nawet śmiertelne zagrożenie dla zwierząt. Dlatego na trawie dla kota nie ma sensu oszczędzać.

Sprawdź też: Zabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Fot. 123RF