Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy bentonitowy

Żwirek dla kota

Koty domowe to niezwykle czyste zwierzęta, każdy kto ma w domu kota, wie doskonale, jak ważne jest zorganizowanie dla niego odpowiedniego miejsca do załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych. Dlatego w domu, w którym pojawia się kot, istotnym zakupem jest kuweta dla kota. A jeszcze ważniejszym żwirek, który stanowi jej wypełnienie. W sklepach zoologicznych znajdziemy tak duży wybór żwirków dla kotów, że często jest to dodatkowym utrudnieniem przy zakupach. Dlatego warto dokładnie przeanalizować oferty producentów żwirku dla kota.

Sprawdź: Jak przygotować mieszkanie dla kota?

Żwirek bentonitowy

Żwirek bentonitowy dla kota pozostaje najpopularniejszym wypełnieniem do kuwet na polskim rynku. Jest tani w użytkowaniu i dość efektywny, co czyni go ulubieńcem wielu kocich właścicieli. Kiedy wyłoży się kuwetę żwirkiem bentonitowym, jest on suchy, a przy kontakcie z płynami zaczyna je pochłaniać. Żwirek bentonitowy ma jednak kilka minusów. Jest cięższy niż inne zamienniki, kurzy się, a kot często roznosi go po domu, zostawiając ślady.

Nie można go spuszczać w toalecie i nie jest najlepszy dla środowiska, jeżeli chodzi o utylizację. Mimo to, ma też znaczne plusy. Tradycyjny żwirek jest niedrogi – worek o pojemności 8 litrów kosztuje w zwykłych sklepach zoologicznych i supermarketach mniej niż 20 zł. Dodatkowo, ułatwia porządkowanie kociej kuwety, jeżeli regularnie się ją czyści i dosypuje co jakiś czas świeżego żwirku.

Żwirek zbrylający

Można też zdecydować się na inny rodzaj żwirku tzw. żwirek zbrylający, który oprócz pochłaniania płynów zbryla się, dzięki czemu nie trzeba wyrzucać całej zawartości kuwety, a jedynie zbrylone fragmenty. Wiele żwirków zbrylających ma też dodatkowe właściwości, takie jak reduktory nieprzyjemnych zapachów lub odświeżacze powietrza.

Żwirek drewniany

W przeciwieństwie do glinianych - roślinne i rozkładalne żwirki są produktami odnawialnymi, które pochodzą z odpadów produkowanych przez człowieka. Do ich produkcji wykorzystuje się biodegradowalne materiały takie jak:

  • wióry drewniane,
  • papier, 
  • kolby kukurydzy. 

Przykładem może tu być drewniany granulat. Producenci tego rodzaju żwirku zbierają cały odpad drewniany powstały w tartakach, suszą go w wysokich temperaturach i kompresują w malutki granulat. Taki żwirek dla kota cechuje się dużymi możliwościami pochłaniania moczu. Na dodatek może służyć jak spulchniacz ziemi w ogrodowym kwietniku i wokół drzew, jeśli oczywiście wcześniej pozbędziemy się kocich odchodów.

Chociaż drewniany żwirek dla kota kosztuje więcej niż tradycyjne odpowiedniki, to jest równie skuteczny w pochłanianiu wilgoci, sam neutralizuje nieprzyjemne zapachy, jest dobry dla środowiska i stosunkowo bezpieczny dla zwierząt i ludzi. Niektóre firmy oferują także naturalne drewniane żwirki o właściwościach zbrylających, które można spuszczać w toaletach, co czyni je jeszcze bardziej wygodnymi dla właścicieli kotów.

Żwirek silikonowy

Można też kupić żwirek absorbujący zapach i wilgoć, którego głównym składnikiem jest żel silikonowy syntetycznie uzyskiwany z ditlenku krzemu. To ten sam typ materiału, z którym często spotykamy się, kupując buty czy torebki (okrągłe kuleczki kryjące się w małych torebkach to właśnie ditlenek krzemu, jego zadaniem jest absorpcja wilgoci). Żwirek silikonowy idealnie pochłania mocz, wysusza odchody i zamyka w swoich kryształkach cały nieprzyjemny zapach.

Śliska powierzchnia silikonowego żwirku sprawia jednak, że niektóre koty nie lubią tego typu wypełnienia kuwety. Minusem jest też to, że nie można takiego żwirku spuścić w toalecie, nie jest on również biodegradowalny. A dodatkowo zapłacimy za niego więcej niż za żwirek drewniany lub bentonitowy. Plusem silikonowego żwirku jest natomiast to, że nie trzeba go wymieniać tak często, bo ma najlepsze właściwości absorpcyjne. Dzięki skutecznemu usuwaniu zapachów, żwirek ten jest często wybierany przez właścicieli małych mieszkań.

Czytaj też: Transporter dla kota (klatka, kontener i torba transportowa dla kota)

Jaki żwirek dla kota?

Znając już podstawowe właściwości różnych żwirków, warto zastanowić się, jak dobrać idealny żwirek dla naszego kota. Ważne, żeby rozważyć następujące czynniki:

  • stan pazurów (koty, które zostały pozbawione pazurów mają zwykle bardziej wyczulone łapy, więc najprawdopodobniej będą potrzebowały miękkiego wypełniacza kuwety, np. żwirku bentonitowego), 
  • liczba kotów w domu (gospodarstwo domowe z wieloma kotami będzie potrzebowało odpornego na zapachy i duże ilości odchodów żwirku. Warto zastanowić się nad silikonem, pamiętając, aby każdy kot miał swoją kuwetę), 
  • problemy ze zdrowiem (Niektóre koty mają tendencję do problemów z oddawaniem moczu i niechętnie korzystają z kuwety. Najlepiej porozmawiać z weterynarzem, który pomoże wybrać w takiej sytuacji odpowiedni żwirek), 
  • faktura żwirku (koty przywiązują się do typu używanego żwirku. Jeśli nasz kot jest adoptowany, zacznijmy od żwirku, który był obecny przed adopcją, dopiero stopniowo go zmieniając, jeśli jest oczywiście taka potrzeba), 
  • cena (nie przesadzajmy ze zbyt drogimi żwirkami, wybór nie powinien nadszarpnąć naszego budżetu), 
  • waga (jeśli dźwiganie worków ze żwirkiem bywa męczące, warto zastanowić się nad lżejszymi zamiennikami).

 

Przy tak wielu możliwościach wyboru czasem ciężko zdecydować na to, jaki żwirek dla kota kupić. Chociaż wiele firm oferuje ułatwienia dla człowieka, pamiętajmy, że najważniejsze jest szczęście i komfort naszego pupila.

Na rynku są również dostępne pochłaniacze zapachów do kuwety, warto je zastosować, aby zneutralizować nieprzyjemne zapachy, dodatkowo tego typu produkty są bezpieczne dla kotów.

Najlepszy żwirek dla kota

Jeżeli musimy zmienić żwirek dla kota, warto zastosować się do rad kocich behawiorystów i wypróbować jedną z metod wymiany żwirku. Pierwszym sposobem jest postawienie drugiej kuwety wypełnionej innym żwirkiem i obserwacja zwierzęcia. Jest prawdopodobne, że nasz pupil wybierze z ciekawości nowy żwirek i sam się do niego przyzwyczai. Jeśli jednak to nie zadziała, trzeba skorzystać z drugiego sposobu i wymieniać żwirek stopniowo.

Pamiętajmy jednak, że koty bardzo poważnie traktują kuwetę. Co powinniśmy zrobić, by nie okazało się, że kot zacznie załatwiać się w innym, przypadkowym miejscu? Najważniejsze to rozważyć wszystkie dostępne opcje, powoli wprowadzać zmiany, dopasować je do preferencji naszego kota. Koniec końców okaże się, że uda się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich.

Przetestuj: Żwirek silikonowy Dr. Huggy

Zobacz też: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Fot. 123RF