Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Jak przygotować mieszkanie dla kota?

Kot w domu - bezpieczne okna i balkony

Wbrew ludowym przekonaniom niestety kot nie spada z wysokości na cztery łapy. Rzadko wychodzi bez szwanku z takiego upadku. Zwierzęta te mają silnie rozwinięty instynkt łowiecki i nawet jeśli są bardzo spokojne, to istnieje zagrożenie, że kiedy wychodzą na balkon lub na parapet okna jeden wyskok za zdobyczą może skończyć się dla nich śmiercią, kalectwem, a w najlepszym przypadku bolesnymi złamaniami. Dlatego niezwykle ważne jest zabezpieczenie wszystkich okien i balkonów. Przydatna będzie zwykła moskitiera na okno, a na balkon specjalistyczna siatka zabezpieczająca o drobnych oczkach.
Równie niebezpieczne jest zostawienie uchylonego okna. Nawet jeśli dzień jest wyjątkowo upalny, lepiej zamknąć okno, niż narażać małego przyjaciela na nieszczęście. Młode, ciekawskie koty lubią wspinać się po framudze okna, a wtedy bardzo łatwo o upadek i zaklinowaniae się w szczelinie. Z reguły kończy się to kalectwem lub śmiercią.

Rośliny toksyczne dla kota

Kolejnym ważnym aspektem z punktu widzenia zdrowia naszego pupila, jest obecność roślin w mieszkaniu i ogródku. Należy zwrócić uwagę, które z nich mogą stanowić zagrożenie. Wiele roślin jest trujących i powoduje silne objawy, które nierzadko prowadzą do śmierci. Lista jest długa, co nie oznacza, że mamy z domu pozbyć się wszystkich roślin. Najlepiej ustawić je w miejscach niedostępnych dla kotów, a jeszcze lepiej jest wybrać te całkowicie nieszkodliwe. Dodatkowo, jeśli zwierzę bardzo lubi podgryzać rośliny, warto zasiać specjalną trawę dla kota. Kot będzie zadowolony, a my spokojni, że nic mu nie zagraża.

Koty i ich kuwety

Podstawą wyposażenia jest kuweta. A raczej kuwety, ponieważ istnieje niepisana zasada, że w mieszkaniu powinno być tyle kuwet ile kotów oraz jedna dodatkowa. Kuwety powinny być w miejscu jak najbardziej odseparowanym od reszty mieszkania, by pupil mógł załatwiać swoje sprawy bezstresowo. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zbyt długie trzymanie moczu prowadzi do niekontrolowanych zachowań, np. w postaci oddawania uryny w niepożądanym miejscu. Dodatkowo prowadzi to do chorób układu moczowego, co w przypadku kotów jest wyjątkowo groźne ze względu na specyficzną budowę nerek. Dlatego najlepiej rozstawić odpowiednią liczbę kuwet w zacisznych kątach. Jeśli dom ma kilka kondygnacji, warto na każdej z nich umieścić po jednej kuwecie dla każdego kota.

Drapaki, tunele, leżanki, półki, kryjówki dla kota

Koty nie czują się zbyt komfortowo w nowoczesnych wnętrzach, otwartych przestrzeniach bez zakamarków. Nie mają wtedy szansy obserwowania otoczenia oraz ukrycia się przed potencjalnych intruzem wchodzącym do mieszkania. Koty uwielbiają kryjówki, zakamarki i polowanie z ukrycia, dlatego należy zapewnić im możliwość ukrycia się, wspinania, wędrowania po mieszkaniu czy obserwowania otoczenia z wysokości. Odpowiednie będą do tego drapaki z miejscem do leżenia. Najlepiej też przygotować budki-kryjówki oraz różne tunele i mostki, które mogą być umieszczone przy półkach lub szafach. Drapaki i półki powinny zapewnić swobodę w poruszaniu się, zwłaszcza jeśli posiadamy więcej niż jednego kota. Właściciele często umieszczają „kocie meble” w kątach, albo gdzieś z boku, żeby nie szpeciły mieszkania. Niestety takie umiejscowienie zniechęca do użycia tych funkcjonalnych zabawek. Na szczęście można teraz znaleźć drapaki, które z powodzeniem stanowią ozdobę domu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto zastanowić się, co w otoczeniu kota może stanowić dla niego zagrożenie. Mogą to być szpilki, igły w miseczce na stole lub inne drobne akcesoria, które ciekawski kot może połknąć. Kominek, piekarnik, lodówka, zmywarka, zamrażalnik, suszarka, toaleta – wszystko to musi być zamknięte. Nie można również zostawiać żelazka bez nadzoru, ponieważ kot może go dotknąć, lub spróbować wspiąć się po kablu i zrzucić na siebie rozgrzane i ciężkie urządzenie. Ogień pod gotującymi się potrawami może podpalić ogon ciekawskich kociaków, zwłaszcza tych długowłosych, dlatego podczas przebywania w kuchni należy zwracać szczególną uwagę na zwierzę. Koty potrafią same otwierać szafki, szuflady oraz drzwi, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie zainstalowanie odpowiednich zawiasów, specjalnych zatrzasków lub zabezpieczeń. Noże i inne niebezpieczne narzędzia, detergenty, przyprawy, śmieci, plastikowe torby – wszystko to powinno być dobrze schowane. Nie należy również zostawiać odkrytego jedzenia na blacie lub stole. Ważne jest też pochowanie wystających kabli i przewodów elektrycznych. Zwłaszcza młode kociaki lubią się nimi bawić. Trzeba też zabezpieczyć wszelkie sznurki (na przykład od rolet), w które mogą się niebezpiecznie wplątać. Przy składaniu lub rozkładaniu foteli, kanap lub innych mebli należy spojrzeć, czy nie znajduje się w środku pupil, aby go niechcący nie przytrzasnąć.Wybierz sprawdzone produkty dla Twojego kota!Powyższe wskazówki stanową długa listę, jednak bezpieczeństwo naszych małych przyjaciół jest najważniejsze. Poniesione wysiłki z pewnością zostaną zrekompensowane za pomocą ciepła i miłości okazywanej przez pupila.

O autorce

Anna Miller to dyplomowany technik weterynarii, obecnie studiuje na kierunku Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich na SGGW/Warsaw University of Life Sciences. Uczestniczyła w Międzynarodowym Kongresie Medycyny Weterynaryjnej Małych Zwierząt PSLWMZ oraz towarzyszących warsztatach, co potwierdzone jest certyfikatami. Brała udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy zwierzętom. W jej życiu pojawiły się już ryby akwariowe, kot, pies oraz dwie świnki morskie. Obecnie jest szczęśliwą właścicielką dachowca o imieniu Borys, którego przygarnęła z ulicy. Karmi go lepiej niż samą siebie.fot. pixabay.com