Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Jaki drapak dla kota wybrać?

Drapanie jest naturalną czynnością dla kota. Drapiąc fotel, kanapę, dywan czy inne meble, kot nie tylko tępi nieco swoje pazury i złuszcza ich starą osłonę, ale przede wszystkim rozciąga się i pozostawia ślady zapachowe. W ten sposób znaczy własne terytorium, co jest jego wrodzoną potrzebą. Dlaczego robi to właśnie w trakcie drapania? Bo gruczoły zapachowe znajdują się u kota w opuszkach jego łapek. Tak więc drapanie różnych domowych przedmiotów nie wynika ze złośliwości zwierzęcia, a z jego naturalnej potrzeby. Dlatego im szybciej małemu kotkowi pokażemy odpowiednie miejsce do drapania, tym szybciej unikniemy sytuacji, w których niszczy on nasze rzeczy. I właśnie do tego celu służy drapak dla kota.

Kupowanie idealnego drapaka

Wybranie najlepszego drapaka dla naszego kota wcale nie jest jednak prostą sprawą, bywa, że właściciel kupuje kilka drapaków, z których żaden nie pasuje kotu i nie jest wykorzystywany. Czasem właściciel myśli, że jego kot po prostu nie lubi drapaków i woli kanapę lub fotel. Bardzo jednak rzadko się zdarza, żeby koty nie tolerowały drapaka, problem tkwi zazwyczaj w odpowiednim wyborze drapaka.

Dlatego przy zakupach potrzebna jest podstawowa wiedza na ten temat. Nie chodzi o to, żeby kupić do domu designerski drapak. Wybierając się do sklepu zoologicznego, trzeba bowiem spojrzeć na drapak z kociego punktu widzenia. Oto, na co przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze drapaka dla kota.

Sprawdź: Jak przygotować mieszkanie dla kota?

Jakie wymogi powinien spełniać drapak dla kota?

wysoki

Drapak powinien być wystarczająco wysoki, by kot mógł w pełni rozciągnąć się podczas drapania. Koty muszą czasem rozciągać całe ciało, cofając mięśnie przednich łap, co jest bardzo ważne dla ich zdrowia i elastyczności. Jeśli kot będzie się musiał schylać, zwierzę nie będzie mogło w pełni skorzystać z funkcji drapaka. Czasami koty rozciągają się, kucając – nie oznacza to jednak, że nie potrzebują klasycznego ćwiczenia na drapaku, po prostu trenują wtedy inne mięśnie.

Warto pamiętać, że kot musi mieć możliwość do rozciągania w dowolnej pozycji. Dobrym pomysłem jest kupno drapaka dla dużych kotów, który będzie miał przynajmniej 80 cm wysokości. Oprócz wysokości ważna jest także stabilność drapaka dla kota. Jeśli drapak ma tendencję do kiwania się, kot po prostu nie będzie go używał. Jedną z przyczyn, dla których koty tak uwielbiają drapać krzesła i kanapy jest właśnie ich stabilność. W dziczy jako obiekty do drapania koty wybierają zwykle drzewa, więc stabilny, wysoki drapak będzie dla nich rozwiązaniem naturalnym.

Czytaj też: Transporter dla kota (klatka, kontener i torba transportowa dla kota)

dopasowany do rozmiaru kota

Kot wyczuwa, że niestabilny drapak może stanowić dla niego zagrożenie. Gdy kupimy niestabilny drapak, może on przewrócić się na kota, co spowoduje u niego uraz psychiczny – kot zrazi się do drapaków i nie tknie ich przez dłuższy czas. A w skrajnych wypadkach ciężki drapak nawet może zabić kota. Pamiętajmy, że im wyższy drapak, tym większą stabilność musimy zapewnić. Dlatego warto poszukać drapaków z podstawą, która będzie podwójnie gruba i ciężka. Wysoki drapak z cieniutką podstawką, to gotowy przepis na katastrofę.


Jaki drapak dla kota?

Trzeba unikać drapaków, które są pokryte podobnym do dywanu materiałem, bo nie jest on wystarczająco szorstki, a koty często zahaczają pazurami o pętelki z nitek. Dobrze też, jeśli drapak pokryty jest materiałem, który nie występuje normalnie w domu – kot łatwiej wtedy zrozumie, dlaczego może drapać drapak, a dywanu już nie. Bardzo dobrym materiałem do drapania jest sizal.

Sizalowe drapaki są grube, miłe dla kotów i przyjemnie szarpią się pod pazurami. Często spotykamy drapaki pokryte zakręconym wokół słupa sizalowym sznurkiem. Koty wolą jednak, gdy na drapaku znajduje się sam czysty materiał, a nie sznurek. Łatwiej wtedy zatopić w nim pazury, a oprócz tego faktura i opór są idealne dla kocich łapek. Sznurek sizalowy nie pozwala też na drapanie pionowe, bo kot będzie się zatrzymywał na uskokach między sznurkiem, co może być dla niego bardzo frustrujące.

Bardzo dobrym pomysłem są też drapaki z mocno pomarszczonej tektury. Tak samo jak sizal, materiał ten jest przyjemny dla kocich łap, a dodatkowo wydaje głośne dźwięki, tak uwielbiane przez koty podczas drapania. Takie drapaki są najczęściej leżące i płaskie, czasami przechylone pod niewielkim kątem, co ułatwia drapanie. Drapaki dla kota wykonane z pustych, kartonowych pudeł zdają się być dużo lepsze i bezpieczniejsze niż ciężkie drewniane drapaki. Są stabilne, sztywne, a gdy się przewrócą nie zrobią kotu krzywdy.

Sprawdź też: Produkty do ochrony mebli przed kotami


Jak nauczyć kota korzystać z drapaka?

Kiedy już wybierzemy najlepszy drapak dla kota, potrzeba trochę cierpliwości, żeby zwierzę oswoiło się z nowym meblem i go zaakceptowało. Jest na to kilka sposobów. W pierwszej kolejności warto ustawić w miejscu mebla, który kot najczęściej drapał. Kucnijmy przy drapaku, trzymając w ręku smakołyk, i zawołajmy kota. Gdy kot podejdzie, powoli przesuńmy rękę na drapak, tak, żeby musiał dotknąć go łapkami, sięgając po smakołyk.

Stopniowo trzeba zwiększać odległość i wymuszać wejście całego kota na drapak. Na drapak można też przenieść ulubione zabawki kota. Codziennie systematyczne ćwiczenia przyniosą w końcu oczekiwany efekt. A gdy kot zaakceptuje drapak, można zacząć przesuwać go powoli w inne wybrane miejsce. Jeżeli tylko będziemy pamiętać o podstawowych potrzebach pupila i postaramy się znaleźć odpowiedni drapak dla kota, na pewno uda nam się odciągnąć go od niszczenia domowych mebli.

Fot. 123RF

Zobacz też: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Komentarze

Nie znaleziono opinii

Nowa wiadomość