Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

2018-03-25
Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

Tunel dla kota – po co?

Tunel dla kota jest jedną z najciekawszych opcji, jeśli chodzi o kocią rozrywkę i zabawę w świecie przedmiotów wytworzonych przez człowieka. Nawet jeśli tunel dla kota wydaje nam się fanaberią, nie lekceważmy tej propozycji zabawy. Ba – w ogóle nie lekceważmy roli zabawy w życiu kota. Zabawa, jest oprócz jedzenia i wydalania, trzecią najważniejszą czynnością życiową kota domowego.

Zabawa nie tylko pomaga przezwyciężyć kotu destrukcyjną nudę, z którą zwierzę zmaga się w czterech ścianach, ale też pozwala zaspokoić naturalne popędy, w tym tak ważny w życiu każdego drapieżnika instynkt łowiecki. Część zabawek pełni też rolę edukacyjno-wychowawczą, część – zapewnia relaks lub azyl i schronienie. Tunel dla kota spełnia wiele z tych funkcji równocześnie. 

Zobacz też: Zabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Tunele dla kota – jak się bawić?

Tunele dla kota są prostymi urządzeniami o tubalnym kształcie. Pozwalają zwierzęciu skryć się przed ciekawskim okiem człowieka i niepokojącymi bodźcami płynącymi ze świata zewnętrznego. Tunele dla kotów pomagają też zaspokajać naturalną potrzebę eksploracji. Atrakcją dla kota będzie zarówno tunel modelowo napięty, jak i taki, który się zepsuł, czy złożył - przeciskanie się przez zalegające fałdy materiału także stanowi dla mruczka wspaniałą zabawę.

W tunelu dla kota można ukryć przysmak, albo hałaśliwą piłeczkę – eksploracja połączona wówczas zostanie z motywem polowania. Jeśli tunel dla kota wykonany jest z szeleszczącego materiału, kot sam sobie będzie dostarczać bodźców i rozrywki, każdym swoim ruchem uruchamiając nowe bodźce dźwiękowe – w ten sposób szeleszczący tunel dla kota stanie się swoistym rozrywkowym perpetuum mobile.

Powinniśmy doradzić, by tunel dla kota montować w sposób stabilny, niekiedy jednak dla rozbawionego kota dodatkową atrakcją będzie możliwość ślizgania się wraz z całym urządzeniem po podłodze. Jeśli zwierzęciu nie grozi w związku z tym żaden uraz, nie ma sensu pozbawiać go tej formy rozrywki. Nie zapominajmy o mało rzucających się w oczy i z pozoru nieistotnych szczegółach. Może się okazać, że tunel dla kota skusi zwierzę nie swym bezkresnym owalem, lecz na przykład zwisającymi z jego brzegu troczkami.  

Czytaj także: Legowisko dla kota - na kaloryfer, okno, parapet

Szeleszczący tunel dla kota

Dostępne w sklepach tunele dla kota mają różną budowę i wielkość. Większość zbudowana jest z cienkiego, szeleszczącego materiału rozpiętego na plastikowym lub aluminiowym stelażu. Kilkuczłonowe konstrukcje są niezwykle elastyczne. Tego typu tunele dla kota można rozstawiać w linii prostej, półokręgu, albo w dowolny inny sposób. Kot nie obrazi się też, gdy część tunelu zalegnie zmiętoszona na podłodze – będzie się przez co przekopywać.

Dostępne są też tunele dla kota o bardziej sztywnej konstrukcji, za to obite miękkim pluszem. Tak skonstruowane tunele dla kota często są elementami większej całości – można je na przykład podpiąć do budki albo drapaka. Bardzo wiele modeli tuneli dla kota posiada okrągłe otwory w ścianach, stanowiące dodatkową atrakcję dla zwierzęcia.  

Czytaj też: Drapaki dla dużych kotów - jaki dla maine coona? 

Jak zrobić tunel dla kota?

Jak zrobić tunel dla kota samodzielnie? Nie ma nic prostszego. Wystarczy duży kawałek kartonu i zszywacz biurowy albo taśma klejąca. Karton (brystol) zawijamy w kształt walca, brzegi łączymy lub sklejamy i tunel dla kota gotowy. Zabawkę dla kota można udoskonalić, wycinając w kartonie otwory, przez które kot będzie wyglądać i wychodzić. Jeszcze więcej atrakcji zapewni wyściełanie tunelu bibułą lub sreberkiem, które szeleszcząc będą zapewniać dodatkową atrakcję.

Oczywiście, tego typu tunel dla kota jest zabawką niezwykle prymitywną i jednorazową, nie mniej wielokrotnie zapewne mieliśmy okazję się przekonać, że podążający własnymi ścieżkami (także myślowymi) kot, zamiast drogich gadżetów, może preferować zwykłą kulkę zmiętego papieru. Inną prostą opcją budowy tunelu dla kota, jest zrolowanie i sklejenie brzegów maty lub karimaty. Jeśli chcemy, by nasz tunel dla kota był bardziej trwały i w większym stopniu przypominał produkty dostępne w sklepach, użyjmy do jego konstrukcji tkaniny. Wykonamy z niej ściany tunelu.

Dobrym rozwiązaniem będzie materiał, który sam w sobie jest szeleszczący. Jako stelaż mogą posłużyć formowane w kształt obręczy druty. Możemy też gotowe obręcze kupić lub wykonać z innych materiałów – inspiracji z pewnością dostarczy wizyta w markecie budowlanym.

Zobacz: Miska dla kota - ceramiczna, automatyczna, na wodę
pixel