Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Legowisko dla kota - na kaloryfer, okno, parapet

Legowisko dla kota

Kot to drapieżnik z gatunku leniwych, dziennie potrafi przespać nawet 15 godzin, ale nie lubi tego robić byle gdzie (nawet jeśli tak nam się wydaje). Zatem legowisko dla kota będzie jednym z najważniejszych miejsc w jego życiu. Pod warunkiem, że sam je sobie wybierze. Bowiem nawet najbardziej designerskie legowisko dla kota nie spełni swojej roli, jeśli zwierzę będzie przymuszane do korzystania z niego.

Takie legowisko kot po prostu zignoruje, moszcząc się w kartonowym pudełku, na dnie szafy, czy na parapecie. Oczywiście nie jesteśmy w takiej sytuacji bezradni – zawsze kotu można pomóc w wyborze – odpowiednio ustawiając i przede wszystkim dobierając dla kota legowisko. Jakby zapewne powiedział niejeden sprzedawca - nie ma legowisk złych, są tylko takie, które zostały źle dobrane do naszego kota. W ostateczności zostają zabiegi behawioralne i drobne sztuczki, na przykład z wykorzystaniem kocich przysmaków, albo feromonów.  

Legowisko dla kota – na podłogę

Legowisko dla kota to w rzeczywistości szeroka kategoria produktów. Pod tym pojęciem kryją się typowe, miękkie, pluszowe leżanki, wiklinowe kosze, ale też półki na okno i na ścianę oraz leżaki do montażu na kaloryferze.

Legowisko dla kota to także wyściełane miejsce w budce pod drapakiem... Ba, legowiskiem dla kota może być dowolna przestrzeń, którą kot wybierze i oswoi jako swoje własne miejsce wypoczynku. Najbardziej klasyczne legowisko dla kota to swego rodzaju poduszka z podwyższonymi brzegami, o średnicy około 40-50 centymetrów, pozwalająca kotu w komfortowych warunkach wyspać się i wypocząć. Zwierzę leży w tego typu legowisku zwinięte w kłębek, czyli w naturalnej kociej pozycji do snu.

Często dostępne w sklepach legowiska dla kota obite są miękkim pluszem, ale do konstrukcji mogą być wykorzystywane też inne materiały. Częstym rozwiązaniem jest też legowisko wiklinowe dla kota. To nic innego, jak wyściełany na miękko kosz z wikliny. Oczywiście podobne legowisko dla kota można wykonać samodzielnie, chociażby z kartonowego pudełka czy drewnianej skrzynki. Dla kota kwestie estetyczne nie będą miały żadnego znaczenia. Typowe legowisko dla kota służy do postawienia na podłodze.  

Zobacz: Miska dla kota - ceramiczna, automatyczna, na wodę

Legowisko dla kota na kaloryfer

Kot ma naturalną potrzebę wylegiwania, ale też obserwacji i kontroli otoczenia, w dodatku jest zwierzęciem ciepłolubnym. Dlatego, jeśli tylko mamy możliwość zamontowania takiego urządzenia, idealnym rozwiązaniem wydaje się legowisko dla kota na kaloryfer. Jest to swego rodzaju leżak (materiał jest rozpięty na stelażu), który montuje się na grzejniku w taki sposób, że zwierzę leży na wysokości około 50 centymetrów nad ziemią, w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła, a jednocześnie – bez ryzyka oparzenia. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie również dla właściciela, bowiem po zakończeniu sezonu grzewczego, legowisko dla kota można zdemontować.

Sprawdź: Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

Legowisko dla kota na okno

A propos sezonu grzewczego… głównym mankamentem legowiska dla kota na kaloryfer jest osłabienie jego walorów użytkowych po zakręceniu kaloryferów. Od wiosny do jesieni (zimą oczywiście też, jeśli ktoś ma ochotę) można więc stosować legowisko dla kota na parapet. To kawałek prostej deski lub tworzywa, obity miękkim materiałem. Do parapetu przytwierdzamy tego typu legowisko dla kota za pomocą specjalnych uchwytów załączonych do zestawu – pod warunkiem, że dysponujemy parapetem wystającym ze ściany.

Legowisko dla kota na parapet spełnia funkcje podobne, jak legowisko na kaloryfer. Zapewnia miejsce do wypoczynku, pozwala się ogrzać (w naturalnym cieple słońca wpadającego przez szyby) a także stanowi doskonały punkt obserwacyjny – wszak z parapetu obserwować można nie tylko mieszkanie, ale też otoczenie zewnętrzne.  

Zobacz też: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Legowisko dla kota – półka

Legowisko dla kota będące swego rodzaju półką, jest połączeniem walorów tradycyjnego legowiska z zaletami legowisk wieszanych na kaloryferze czy parapecie. Tak zwana półka dla kota jest legowiskiem zawieszanym na ścianie, na dowolnej wybranej przez nas wysokości i w dowolnym miejscu, aczkolwiek dokonując wyboru, należy przede wszystkim mieć na uwadze preferencje zwierzęcia. O ile w przypadku legowiska dla kota na kaloryfer czy parapet niemal pewne jest, że zwierzę doceni lokalizację, o tyle z półkami różnie w praktyce bywa.

Czytaj też: Drapaki dla dużych kotów - jaki dla maine coona?