Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Miska dla kota - ceramiczna, automatyczna, na wodę 

2018-03-25
Miska dla kota - ceramiczna, automatyczna, na wodę 

Miska ceramiczna dla kota

Miska ceramiczna dla kota posiada szereg zalet i niewiele wad. Miska ceramiczna dla kota przede wszystkim jest łatwa w utrzymaniu. Wyczyszczenie ceramicznego naczynia po posiłku nie przysparza większych problemów. W odróżnieniu od plastikowych, miska ceramiczna dla kota nie jest narażona na tłuste zacieki, których nie sposób domyć. Miska ceramiczna dla kota ma też swoją wagę – w sensie dosłownym.

Koty, choć z natury ostrożne i precyzyjne, w czasie jedzenia manewrują miskami, wylewając bądź wysypując na podłogę ich zawartość. Z miską ceramiczną tak łatwo im nie pójdzie. Dodatkową przewagą miski ceramicznej dla kota jest brak obaw o ewentualną toksyczność naczynia – w przypadku najtańszych misek plastikowych można niekiedy mieć wątpliwości w tej materii, choćby na podstawie samych tylko doznań węchowych.

Ale oczywiście miska ceramiczna dla kota ma też wady. Przede wszystkim jest mało trwała. Jeśli kot je na podłodze, nic misce nie powinno się stać. Jeśli jednak stawiamy naczynie na blacie albo innym podwyższeniu, po strąceniu na ziemię zapewne pozostanie nam zebranie resztek – nie tylko jedzenia, ale i samej miski.  

Miski dla kotów – plastikowe i metalowe

Miski dla kotów wykonane z plastiku z pewnością nie są ideałem. O ich wadach mimochodem wspomnieliśmy już powyżej. Po pierwsze – trudniej je utrzymać w czytości. Po drugie – tani plastik w tanich miskach może być toksyczny, a przynajmniej nie mamy gwarancji, że toksyczny nie jest. Po trzecie – plastikowe miski dla kotów są bardzo lekkie, co przy bardziej temperamentnych mruczkach może skutkować problemami z zachowaniem czystości w domu.

W takiej sytuacji miska powinna być wyposażona przynajmniej w gumowe nóżki utrudniające przesuwanie jej po podłodze. Natomiast cena plastikowych misek dla kotów niewątpliwie należy do ich zalet – zaledwie kilka złotych, czyli 2-3 razy mniej, niż kosztują miski ceramiczne. Są one też odporne na niewielkie uderzenia czy upadki z małej wysokości. Lepszym rozwiązaniem, niż plastikowa miska dla kotów, jest naczynie metalowe.

Metalowe miski dla kotów są łatwe w utrzymaniu, wytrzymałe i nietoksyczne. Nie mają jedynie tej stabilności, którą zapewnia waga naczyń ceramicznych. Ale i tu z pomocą przyjdą gumowe nóżki. Miska metalowa dla kota dobrze nadaje się do podawania w niej wody i suchej karmy dla kota.

Zobacz również: Kuweta samoczyszcząca - dla kota, elektroniczna

Podkładka pod miski dla kota

Urządzając kącik do jedzenia dla naszego mruczka, pamiętajmy, że oprócz misek, dobrze byłoby wyposażyć się w podkładkę pod naczynia. Podkładka pod miski dla kota jest przydatna przynajmniej z dwóch powodów. Przede wszystkim, jeśli wybierzemy model z tworzywa antypoślizgowego, podkładka pod miski dla kota będzie zapobiegać przesuwaniu się naczyń i tym samym – wylewaniu i wysypywaniu jedzenia.

A nawet jeśli pożywienie znajdzie się poza miską, dzięki podkładce łatwiej będzie nam utrzymać porządek w mieszkaniu. Zapewne w takiej sytuacji dojdzie jedynie do zabrudzenie podkładki, którą w prosty sposób można umyć, a w ostateczności wymienić.  

Sprawdź: Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

Automatyczna miska dla kota

Koty są zwierzętami, w których niełatwo jest wyrobić odpowiednie nawyki żywieniowe. Nie chcą jeść tego co trzeba i w porach, w których nam ludziom wydawałoby się, że zjeść powinny. Za to jedzą nieregularnie, podjadają, rzucają się łapczywie na przekąski, które powinny być co najwyżej uzupełnieniem codziennej diety. Producenci akcesoriów dla zwierząt starają się wychodzić naprzeciw tym problemom, produkując miski automatycznie dozujące karmę.

Automatyczna miska dla kota wydzieli jedzenie w takiej ilości, jaką sami zaprogramujemy i o takich godzinach, o których my zdecydujemy ustawiając programator. Daje nam to pewność, że kot nie zje więcej, niż powinien, a jednocześnie – że nie będzie głodny, gdy nikogo nie ma w domu. Automatyczna miska dla kota daje szansę, by wyrobić w naszym pupilu odpowiednie nawyki, jeśli chodzi o częstotliwość i porę jedzenia. Aczkolwiek zawsze istnieje ryzyko, że pomylimy się w ocenie tego, czego kotu naprawdę potrzeba, jeśli chodzi o jedzenie.  

Sprawdź: Żwirek dla kota – silikonowy, drewniany czy betonowy

Miska spowalniająca jedzenie dla kota

Miska spowalniająca jedzenie dla kota jest rozwiązaniem dla zwierząt, które zbyt łapczywie pochłaniają pokarm. Budowa takiej miski dla kota jest dziecinnie prosta. Nie ma tu zastosowanych żadnych dozowników czy elektronicznych czujników. Są za to specjalnie ukształtowane wypustki na dnie naczynia, które sprawiają, że kot musi włożyć nieco wysiłku, by dotrzeć do wszystkich przysmaków. To zabiera nieco czasu i daje szansę na przesłanie impulsów do mózgu, informujących, że zwierzę jest już syte. W ten sposób nie dochodzi do przejadania się.  

Miska fontanna dla kota

Miska – fontanna dla kota jest urządzeniem przeznaczonym, dla zwierząt, które nie lubią pić. Pamiętajmy, że w warunkach naturalnych kot czerpie wodę głównie z pochłanianych pokarmów – na przykład z ciała myszy. Rzadko pije stojącą wodę (np. z kałuży). Jeśli pije - wybiera źródełka, strumienie. Odnieśmy to do sytuacji domowej: zwykła miska dla kota jest wyjątkowo nieatrakcyjna, jeśli chodzi o picie wody. Dlatego stosuje się triki urozmaicające tę czynność i przybliżające jej charakter do tego, z czym zwierzę ma do czynienia w naturze. Możemy im zafundować imitację strumienia czy też źródełka. Taką właśnie imitacją jest wspomniana fontanna, zapewniająca cyrkulację wody, a także dodatkowo – jej oczyszczanie.  

Czytaj także: Legowisko dla kota - na kaloryfer, okno, parapet


Polecane

pixel