Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Kuweta samoczyszcząca - dla kota, elektroniczna

Kuweta samoczyszcząca

Po co nam właściwie kuweta samoczyszcząca? Odpowiedź jest prosta – kuweta samoczyszcząca jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie radzą z czyszczeniem kuwety tradycyjnej. Tymczasem – czy tego chcemy czy nie – kuwetę tak czy inaczej ktoś wysprzątać musi. Kuweta jest jednym z obligatoryjnych sprzętów, w które musi być wyposażony dom zamieszkały przez kota.

Zaś regularne sprzątanie kuwety to jeden z podstawowych obowiązków właściciela kota. Kuwetę dla kota należy czyścić i opróżniać na bieżąco, i ze względu na kwestie sanitarne oraz doznania zapachowe, i przez wzgląd na potrzeby kota. A kot, jak wiemy, z brudnej toalety korzystać będzie niechętnie albo wcale. Co skończyć się może albo wypróżnianiem w innych miejscach w domu, albo zaburzeniem procesu wypróżniania. Oczywiście, nie każdy lubi się grzebać w kocich odchodach. Na szczęście z pomocą przychodzi technika.

Samoczyszcząca kuweta? Czemu nie. W końcu proces prania, czy zmywania też został kiedyś zautomatyzowany i dziś nikt już nie patrzy na zmywarkę w kategoriach fanaberii.  

Czytaj więcej: Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

Kuweta dla kota samoczyszcząca

Samoczyszczące kuwety wykorzystują rozmaite systemy przesiewania nieczystości za pomocą sitek, kratek, grabek. W ten sposób kuweta samoczyszcząca dla kota pozwala na oddzielenie grudek zbrylonego, zanieczyszczonego żwirku, a także kocich kup bez używania rąk, łopatek i worków na nieczystości. Stopień zaawansowania mechanizmu kuwet samoczyszczących jest zróżnicowany.

Najprostsze urządzenia wymagają od właściciela czworonoga wykonania kilku mechanicznych czynności (wciskanie, przekręcanie, wyciąganie itd.), wprawiających w ruch system sitek, który przecedzi nieczystości. Na koniec oczywiście należy wyjąć i opróżnić pojemnik. Jest to więc de facto model pośredni między kuwetą tradycyjną, a w pełni zautomatyzowaną.  

Zobacz: Miska dla kota - ceramiczna, automatyczna, na wodę

Kuweta samoczyszcząca elektroniczna

Bardziej skomplikowanym urządzeniem jest kuweta samoczyszcząca elektroniczna. Sam mechanizm działania jest podobny do przedstawionego powyżej, jednak konieczne zaangażowanie człowieka sprowadzone zostaje do absolutnego minimum, czyli końcowego usunięcia nieczystości ze zbiornika. Kuwety samoczyszczące elektroniczne dla kota wyposażone są w specjalne grabki do zgarniania grudek zbrylonego żwirku i kup, bądź inny system służący do pozbywania się nieczystości z miejsca, w którym urzędował kot.

Mechanizmy te są uruchamiane automatycznie po ustalonym czasie (na przykład po 5 minutach) od wizyty kota w toalecie. Do identyfikacji wizyty zwierzęcia służy specjalny czujnik. Kuweta samoczyszcząca elektroniczna jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, jeśli musimy zostawić kota na kilka dni lub też oczywiście – jeśli nie pociąga nas obowiązek codziennego grzebania w odchodach.  

Sprawdź: Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

Automatyczna kuweta samoczyszcząca ze spłuczką

Jeszcze bardziej zaawansowana technologicznie jest automatyczna kuweta samoczyszcząca ze spłuczką. To urządzenie, które podłączamy do kanalizacji lub odpływu pralki. Nie do końca działa ono na „ludzkich” zasadach - tak zwane grubsze nieczystości wciąż są „na sucho” usuwane do specjalnego pojemnika, jednak podłączenie kuwety do kanalizacji pozwala na regularne przepłukiwanie jej samej oraz czyszczenie granulek wielokrotnego użytku, zastępujących tradycyjny żwirek. Zwieńczeniem całego procesu jest suszenie kociej toalety – również zautomatyzowane. Tego typu automatyczna kuweta samoczyszcząca także korzysta z czujnika, uruchamiając się samoistnie po określonym czasie od ostatniej wizyty kota.  

Kuweta samoczyszcząca – cena

Jeśli to takie proste, dlaczego kuweta samoczyszcząca nie stoi w każdym domu? Co do tego, czy kuwety samoczyszczące precyzją dorównują ludzkiej ręce, opinie są podzielone. Nie ma natomiast wielkiej dyskusji, jeśli chodzi o kwestię kosztów, które trzeba ponieść w związku z zakupem kuwety. Wadą niemal każdej kuwety dla kota samoczyszczącej jest cena.

Decydując się na zakup tego typu urządzenia, musimy przygotować się na duży wydatek. O ile najprostsze, tradycyjne kuwety otwarte można kupić za kilkanaście złotych, o tyle ceny kuwet samoczyszczących zaczynają się grubo powyżej 100 złotych, a mówimy tu o modelach niezbyt wyrafinowanych technicznie. Kuwety samoczyszczące elektroniczne kosztują kilkaset złotych. Cena najdroższych modeli dochodzi do nawet 3 tysięcy złotych.  

Czytaj też: Drapaki dla dużych kotów - jaki dla maine coona?