Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Drapaki dla dużych kotów - jaki dla Maine coona?

Drapaki dla dużego kota – czy są niezbędne?

Drapaki dla dużego kota, podobnie jak i tego samego typu urządzenia dla kotów małych, posiadają określoną funkcję, której istota zawarta jest w samej nazwie. Kot jest zwierzęciem udomowionym, który jednak – mimo zamknięcia w czterech ścianach – zachowuje większość naturalnych instynktów. 

Nie wszyscy wiedzą, dlaczego kot drapie i czy drapać bezwzględnie musi. Odpowiadając od końca: tak, zwierzę drapać musi i będzie to robić, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie; czy kot jest mały, czy duży. Drapak dla kota pozwoli skanalizować ten popęd, dając mu ujście w miejscu wyznaczonym przez nas i na naszych warunkach. Pozwoli to zaoszczędzić frustracji związanej ze zniszczeniami podłogi, mebli, ubrań, zasłon itd.  

Czytaj więcej: Drapak dla kota – na ścianę, tekturowy, z domkiem – jak wybrać?

Drapaki dla dużego kota – do czego służą?

Kot drapie z kilku powodów. Po pierwsze – w ten sposób ostrzy pazury, dba też o ich higienę, ścierając ich złuszczone resztki. W ten sposób kot zachowuje pierwotną, naturalną zdolność do bycia zwierzęciem łownym, a jednocześnie zaspokaja swoje potrzeby związane z utrzymaniem ciała w czystości. Ale jest też bardziej wyrafinowana potrzeba, która skłania kota do drapania.

To chęć zaznaczenia swojego terytorium. Zwierzęta te najsilniej ze wszystkiego przywiązują się właśnie do terytorium, dlatego obrona jego granic przed innymi osobnikami tego samego gatunku jest dla kotów tak ważna. Popęd ten zaspokajany jest poprzez znaczenie ziemi, podłogi i przedmiotów moczem, a także za pomocą drapania. Drapiąc kot zostawia ślady wizualne w postaci zadrapań, a także ślady zapachowe. W czasie drapania jego woń wcierana jest w dane podłoże czy przedmiot. I wreszcie – drzewko dla kota, czy innego rodzaju drapak, służą też rozciąganiu ciała zwierzęcia. Obserwując koty widzimy, że naturalną potrzebę wyciągania się realizują, wbijając się pazurami w odpowiednie podłoże.

Sprawdź: Tunel dla kota - jak zrobić? Szeleszczący tunel

Drapaki dla dużego kota – wymiary, budowa

Drapaki dla dużego kota muszą w swojej budowie uwzględniać długość oraz masę zwierząt, którym mają służyć. Tak jak mówiliśmy, drzewko dla kota nie służy wyłącznie do ostrzenia pazurów, ale też do wyciągania się. A zatem jego wysokość nie może być mniejsza, niż rozstaw wyciągniętych do maksimum łap zwierzęca. W przypadku małych kotów kolumna drapaka powinna mieć około 60 centymetrów wysokości.

Drapaki dla dużego kota, na przykład Maine coona powinny osiągać wysokość przynajmniej 100 centymetrów. Niezwykle istotna jest też budowa, zapewniająca nie tylko wieloletnie użytkowanie, ale również stabilność. Zbyt lekkie, chwiejne urządzenia nie wytrzymają pod naporem bardziej okazałych zwierząt.

Drapaki dla dużego kota muszą być ciężkie i dobrze wyważone, ze środkiem ciężkości zlokalizowanym blisko podłoża. Jeśli możemy sobie na to pozwolić i jeśli producent przewidział takie rozwiązanie, duże drapaki dla kotów montujmy do ścian. Zazwyczaj drapak dla dużego kota przyjmuje formę drzewka, z jedną lub dwoma kolumnami. To właśnie owe kolumny, imitujące pień, obłożone są materiałem do wczepiania pazurów. Często do drapania służy lina sizalowa, szczelnie owinięta wokół pnia. 

Czytaj także: Legowisko dla kota - na kaloryfer, okno, parapet

Jak zrobić duży drapak dla kota?

Ceny dużych drapaków dla kota potrafią niekiedy solidnie wydrenować kieszeń nabywcy – niektóre modele kosztują nawet powyżej 500-600 złotych. Dlatego warto zastanowić się nad samodzielnym wykonaniem drzewka dla kota. Potrzebny do tego będzie kawałek ciężkiej deski lub drewnianej tablicy, drewniany słupek, fragment dywanu lub grubego i miękkiego obicia postawy, a także kilka metrów sznurka z sizalu. Do tego oczywiście narzędzia i elementy montażowe (śruby, klej). Drewnianą podstawę należy obić przygotowanym do tego celu materiałem.

W jej centralnym punkcie nawiercamy 4 otwory, przez które przejdą śruby mocujące kolumnę. Pamiętajmy, że przygotowując drapak dla dużego kota Maine coon, musimy zapewnić zwierzęciu słupek o wysokości około 100 cm. Następnie „pień drzewa” owijamy szczelnie liną sizalową. Pole do drapania nie powinno wypełniać całej wysokości słupka, wystarczy, że kot będzie miał co drapać w wyższych partiach. Taka budowa zachęci zwierzę do wyciągania się. Dół słupka obijamy tym samym materiałem, który został wykorzystany do zamaskowania podstawy.

Zobacz: Miska dla kota - ceramiczna, automatyczna, na wodę