Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Półki dla kota - na ścianę, na kaloryfer. Jakie wybrać?

Półki dla kota

Komu i po co potrzebne są półki dla kota? Wbrew mylącej nazwie, bynajmniej nie chodzi o przechowywanie zabawek czy karmy dla kota. A o co chodzi? Kot domowy, mimo iż żyje bezpiecznie w czterech ścianach, pozostaje zwierzęciem stosunkowo bliskim charakterologicznie swoim żyjącym na wolności kuzynom i co bardziej drapieżnym przodkom. Kot, nawet jeśli domowy, wciąż jest więc drapieżnikiem. A jak wiadomo, życie drapieżnika nie polega wyłącznie na polowaniu, ale również na kontroli otoczenia – do czego potrzebny jest wygodny punkt obserwacyjny.

Dodatkowo trzeba pamiętać, że koty są zwierzętami łatwo się stresującymi, potrzebującymi stabilizacji i bezpieczeństwa. Stąd im wyżej, im więcej kontroli nad terytorium, tym dla kota lepiej. Ale też jest kot leniuchem, którego życie w dużej mierze upływa na wylegiwaniu się w maksymalnie komfortowych warunkach, najlepiej blisko źródła ciepła – bo są z reguły ciepłolubne. To dużo różnych potrzeb, ale wszystkie można zaspokoić za pomocą jednego prostego i taniego urządzenia - półki dla kota.

Czytaj też: Fontanna dla kota - czy warto kupić poidełko?

Półki dla kota na ścianę

Wiemy już zatem, że pod hasłem półki dla kota na ścianę nie będzie się kryć półka w rozumieniu człowieczym. Półki dla kota na ścianę są swego rodzaju leżankami do wypoczynku, zamontowanymi jednak na ścianie, odpowiednio wysoko, by pełnić rolę punktu obserwacyjnego. Ponieważ półki dla kota na ścianę spełniają obie te funkcje, można założyć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że zwierzę chętniej będzie się wylegiwać na większej wysokości, niż w koszyku ustawionym na ziemi. Choć oczywiście kot może nas w tej materii zaskoczyć, jak to kot.

Sprawdź też: Zabawki dla kota - interaktywne, kartonowe. Jak zrobić?

Półki ścienne dla kotów – jak dobrać?

Wybór półek ściennych dla kotów jest bardzo duży. Musimy się kierować wielkością zwierzęcia – z oczywistych względów półka ścienna dla kotów musi mruczka pomieścić w całości. Ponieważ kot na swojej półce może spędzać dużą część dnia, ważne by była ona stabilna i wygodna. Producenci prześcigają się w pomysłach, półki dla kota na ścianę obijane są mięciutkim pluszem, „misiem” i innymi materiałami, a wiele z nich w ogóle nie ma sztywnej formy – konstrukcyjnie przypominają raczej hamaki, rozpięte na stelażu.

Inna kwestia to design, wygląd, kolor. Na szczęście to akurat kotu jest obojętne – kierujmy się zatem w tych względach własnym gustem. W większości przypadków półki dla kota utrzymane są w typowej stylistyce znanej ze sklepów zoologicznych. Jeśli zapragnęlibyśmy czegoś bardziej oryginalnego, półkę dla kota zawsze możemy wykonać samodzielnie.

Sprawdź: Trawa dla kota - jak sadzić? Dlaczego koty jedzą trawę?

Półka dla kota na kaloryfer

Szczególnym rodzajem legowiska jest półka dla kota na kaloryfer. Jest to konstrukcja bardzo lubiana przez koty ze względu na to, że pozwala zorganizować wypoczynek oraz punkt obserwacyjny w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła. Można więc powiedzieć, że półka dla kota na kaloryfer to swoiste 3 w 1:
  • wypoczynek, 
  • kontrola,
  • ciepło. 
Dodatkowo o atrakcyjności półki dla kota na kaloryfer stanowi fakt, iż zapewnia ona kotu nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Łatwo sobie wyobrazić, że jest to legowisko znacznie bardziej komfortowe, niż sam kaloryfer, na którym niekiedy usiłują się mościć koty. Co więcej, półka dla kota na kaloryfer jest też bardzo dobrym rozwiązaniem z punktu widzenia właścicieli zwierząt. Mocowana jest bowiem do grzejnika w sposób bezinwazyjny, za pomocą specjalnych uchwytów. Nie wymaga więc nawiercania otworów w ścianie. Półka dla kota na kaloryfer jest też mobilna – można ją przenosić między pomieszczeniami a nawet – między mieszkaniami.

Czytaj także: Laser dla kota - gdzie kupić laser do zabawy z kotem?

Półki dla kota - cena

W większości przypadków zakup półki dla kota nie jest wielką inwestycją (choć po zsumowaniu wszystkich elementów wyprawki łączny koszt może być niemały). Najprostsze, obite materiałem półki dla kota kosztują niecałe 30 złotych. Średnia półka cenowa to 40-50 zł. Za najdroższe modele trzeba zapłacić 80-90 zł.  

Zobacz: Kuweta dla kota - kryta, otwarta czy narożna?

Fot. 123RF