Choroby skóry u psa – co oznaczają zmiany skórne?

Choroby skóry u psa często wymagają długiego leczenia dermatologicznego, które jest niezwykle ważne w powrocie do maksymalnie możliwej kondycji fizycznej. Zmiany skórne u psa mogą świadczyć o atopii, alergii, ale i nowotworze, dlatego szybkie podjęcie kuracji ma duże znaczenie w okresie rekonwalescencji. Niestety pupile bez względu na rasę są podatne na różnorakie schorzenia. Oczywiście każda z nich cechuje się większym ryzykiem wystąpienia innych dolegliwości. Wpływ na choroby skóry psa ma również wiek zwierzęcia, dieta, higiena, ilość aktywności fizycznej czy przestrzeń, w której przebywa. Najczęstsze choroby skóry u czworonogów:
- świerzb u psa,
- wypadanie sierści,
- alergia skórna u psa,
- atopowe zapalenie skóry u psa,
- ropne zapalenie skóry u psa,
- grzybica skóry u psa,
- rak skóry u psa/nowotwór skóry u psa,
- nużyca.
Po zauważeniu u psa jakichkolwiek niepokojących objawów, należy jak najszybciej udać się do weterynarza, który przeprowadzi badanie oraz w razie potrzeby zaleci odpowiednią formę leczenia.
Poznaj: Wyprawka dla szczeniaka - kompletna lista zakupów

FRANCODEX Spray antyseptyczny antybakteryjny dla psów i kotów 100 ml
Bezwonny, niezawierający alkoholu, bezbarwny spray zapewnia higienę oraz zdrowie psiej i kociej skóry. Formuła została skomponowana w przemyślany sposób tak, by można był stosować ją również w przypadku kociąt i szczeniąt. Preparat wykazuje działanie bakteriobójcze i pozwala łagodnie oczyścić skórę zwierzaka, a format sprayu sprawia, że jest on praktyczny i wygodny w użyciu.
Sprawdź produktChoroby skóry u psa – objawy
Zmiany skórne u psa mogą dawać różne symptomy w zależności od rodzaju schorzenia, stopnia zaawansowania choroby czy wieku pupila. Do najczęściej występujących objawów chorób skóry u psa zaliczyć należy:
- krosty u psa na skórze – mogą świadczyć o ropnym zapaleniu skóry, a także zakażeniu przeniesionym przez pasożyty, zwykle objawem towarzyszącym jest świąd,
- strupki na skórze psa – również mzogą występować na tle chorób pasożytniczych, dlatego nie warto samodzielnie stawiać diagnozy, tylko skonsultować się ze specjalistą,
- czarne plamy na skórze psa lub ciemne plamy na skórze psa– mogą oznaczać niegroźne plamy pigmentacyjne,
- zaczerwieniona skóra u psa – to objaw towarzyszący wielu schorzeniom, począwszy od atopowego zapalenia skóry, poprzez grzybicę i świąd.
Niestety, jak widać te same objawy pokrywają się w wielu schorzeniach, dlatego poprawnej diagnozy może dokonać jedynie specjalista.
W przypadku wystąpienia objawów skórnych warto również zasięgnąć po preparaty na sierść i skórę dla psa, mające na celu zmniejszenie symptomów dermatologicznych.
Warto wiedzieć: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?
Zapalenie skóry u psa – rodzaje
Zapalenie skóry u psa to częsta dolegliwość, która w zależności od przyczyny, może dawać różne objawy. W przypadku alergicznego zapalenia symptomy nasilają się głównie sezonowo – w czasie pylenia, ale mogą także trwać cały rok, np. podczas alergii na roztocza. Zapalenie skóry u psa podzielić należy na:
- atopowe zapalenie skóry psa – to choroba genetyczna, której przyczyna niestety nie jest do końca poznana, uznaje się, że głównie są to alergeny pyłków roślin, kurzu lub pleśni. Także właściwe zdiagnozowanie i sama kuracja nie należą do łatwych zadań. Pierwsze objawy mogą występować już u szczeniąt od 3 miesiąca życia, jednak najczęściej są one zauważalne w 1-2 roku życia. Objawy mogą mieć różny stopień nasilenia i nie zawsze te same są obecne u każdego psa, jednak wymienić warto: świąd, potliwość, zapalenie spojówek, zapalenie warg oraz widoczny rumień na skórze;
- ropne zapalenie skóry u psa – to odmiana, która charakteryzuje się przede wszystkim podłożem bakteryjnym. Głównymi przyczynami schorzenia są: pasożyty, alergie, wahania gospodarki hormonalnej oraz schorzenia wewnętrzne. Leczenie najczęściej polega na podawaniu pupilowi antybiotyków, po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Ważne jest, iż nawet po ustąpieniu objawów nie wolno samodzielnie przerywać kuracji, którą nakazał specjalista, by nie doprowadzić do nasilenia się symptomów. Najczęstsze objawy to: pęcherze, nadżerki, rumienie, strupy oraz ropna wydzielina, a także wzrost wagi.
Grzybica skóry u psa – objawy
Kolejną z dolegliwości, która często występuje u psów jest grzybica skóry. Objawami, które od razu powinny zostać skonsultowane ze specjalistą są: nadmierne wypadanie sierści oraz zauważalne przerzedzenie jej. Przyczyną wystąpienia choroby są dermatofity, czyli grzyby. Do niepokojących objawów grzybicy u psów zaliczyć należy również:
- plackowate, łyse miejsca na skórze,
- złuszczający się naskórek,
- zaczerwieniona obwódka wokół zmiany,
- grudki.
Dodatkowo na skórze czworonoga zauważalny może być popielaty nalot lub łupież. Świąd zwykle nie jest objawem grzybicy.
Dowiedz się: Jak dbać o zęby psa i kota?
Rak skóry u psa - objawy
Jedną z najniebezpieczniejszych chorób występujących u psów jest rak skóry. Najczęściej rozpoznawalnym rodzajem jest mastocytoma, która ukazuje się w konsekwencji niewłaściwego podziału komórek tucznych. Ich zadaniem jest budowanie nowych naczyń krwionośnych, a także ochrona organizmu przed pasożytami. Objawy raka skóry u psa to:
- krostki,
- guzki podskórne,
- grudki,
- powiększenie węzłów chłonnych,
- niedokrwistość,
- spadek wagi.
Mastocytoma występuje głównie u psów w średnim lub starszym wieku, a objawy są zależne przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby.
Czytaj: Kleszcze – pasożyty groźne nie tylko dla kotów

FRANCODEX Spray regenerujący skórę z miodem akacjowym dla psów i kotów100 ml
Spray regenerujący skórę z miodem akacjowym przeznaczony jest do stosowania na zmienione chorobowo miejsca i wokół nich. Formuła zawiera tworzący barierę ochronną i środowisko odpowiednie dla delikatnej skóry miód akacjowy, łagodzące podrażnienia naturalne antyoksydanty, nawilżającą betainę, olejki eteryczne i Aloe Vera.
Sprawdź produkt
VETEXPERT VetoSkin 90 kaps. - preparat dla psów i kotów z problemami dermatologicznymi
Preparat wspomagający dla psów i kotów z zaburzeniami dermatologicznymi, objawiającymi się suchą, matową, wypadającą sierścią oraz łuszczącą się skórą.
Sprawdź produktChoroby skóry u psów- nużyca
Kolejnym schorzeniem jest nużyca, czyli inaczej demodekoza. Choroba ta występuje najczęściej u szczeniaków oraz psów w starszym wieku. Jest to pasożyt, który przechodzi na psa w czasie karmienia przez sukę lub wylizywania przez nią. Nużyca jest szczególnie niebezpieczna w czasie spadku odporności u pupila i wyróżnić należy jej kilka rodzajów:
- nużyca palcowa – to widoczny rumień na palcach i pomiędzy nimi, atakuje głównie psy bardzo duże, jak bernardyn,
- nużyca uogólniona – zmiany widoczne są na całym ciele,
- nużyca miejscowa – dolegliwości w postaci rumienia i złuszczeń lokalizują się przede wszystkim w okolicy pyska, głowy, a także oczu.
Nużycę miejscową leczy się głównie środkami roztoczobójczymi przez okres kilku tygodni, natomiast uogólnioną często także medykamentami doustnymi i zastrzykami. Jest ona dużo trudniejsza do wyleczenia od postaci miejscowej.
Sprawdź: Psy, które nie gubią sierści - czy są takie rasy?
Jak złagodzić swędzenie skóry u psa?
Atopowe zapalenie skóry u psa – domowe sposoby leczenia:
- szampon dla psa z atopowym zapaleniem skóry,
- kilkuminutowa kąpiel z wywarem z płatków owsianych,
- kąpiel z zagotowaną mąką ziemniaczaną,
- podawanie karmy dla psa alergika, która w swoim składzie ma dużą zawartość kwasów tłuszczowych,
- zwalczanie pcheł, gdyż ich ślina zwiększa objawy atopii.
Czytaj również: Karmienie szczeniaka rasy miniaturowej lub małej – co warto wiedzieć?
Fot. 123RF