Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

FILTRUJ PRODUKTY

Karmy dla psa alergika

Karma dla psa alergika

Karmienie psa alergika może być prawdziwym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli po raz pierwszy spotykamy się z takim zaburzeniem u pupila. Sprawdź, jak rozpoznać alergię u psa i w jaki sposób sobie z nią radzić. W artykule polecamy też konkretne produkty dla czworonożnych alergików.

Co to jest i czym objawia się alergia u psa

Alergia u psa to zaburzenie immunologiczne, które stanowi negatywną reakcję na dany składnik pokarmowy. Mowa oczywiście o alergii pokarmowej. Warto przy okazji wspomnieć o nietolerancji pokarmowej u psa, którą definiuje się podobnie jak powyższą anomalię, jednak zwykle ma ona łagodniejszy przebieg.

Co uczula psa? Najczęściej jest to białko, czyli np. mięso wołowe, drobiowe, soja, mleko, ryby oraz jaja, ale też naszego pupila mogą alergizować m.in. zboża, warzywa kapustne, przyprawy. Niestety, czworonogów, podobnie jak ludzi, nie omijają alergie krzyżowe, co oznacza, że u psów uczulonych na mięso kury, może wystąpić reakcja alergiczna po zjedzeniu kaczki, czy indyka.

Najczęstsze objawy alergii u psa to świąd skóry, biegunki, luźne stolce, stany zapalne uszu, ropienie oczu, mlaskanie, częste przełykanie śliny oraz wymioty. Drapanie to najbardziej charakterystyczny symptom alergii u psa. Jednak występują też oznaki alergii, które bardziej kierują właściciela w stronę przeziębienia, takie jak kichanie, tymczasem okazują się zwiastunem psiej alergii. Najbezpieczniej będzie udać się z pupilem do lekarza weterynarii, który z pewnością pomoże zdiagnozować problem zdrowotny u czworonoga.

Jak karmić psa z alergią?

Podstawą postępowania w takim przypadku jest właściwe karmienie psa z alergią. Na czym powinno opierać się żywienie psa z alergią? Przede wszystkim powinniśmy decydować się na karmy monobiałkowe, czyli takie, które w swoim składzie mają tylko jedno źródło białka. Poza tym warto zastanowić się nad karmami hipoalergicznymi, czyli takimi, które nie uczulają, ponieważ zawierają hydrolizowane białko, czyli rozbite na tak drobne cząsteczki, że układ immunologiczny zwierzęcia nie jest w stanie ich zarejestrować.

W miarę możliwości, o ile udało się znaleźć komponent, który alergizuje, należy go wyeliminować z diety zwierzaka. Jednak nie jest to takie proste, ponieważ reakcja alergiczna u psa może się pojawić nawet po 14 dniach od spożycia danego produktu.

Kolejną ważną kwestią w przypadku uczulenia u psa jest stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii, bądź specjalisty ds. żywienia czworonogów. Właściciele szczekających pupili nierzadko decydują się na podjęcie leczenia alergii u psa, które polega na eliminacji poszczególnych składników pokarmowych. Przykładowo przez kilka tygodni karmi się pupila jednym rodzajem białka i obserwuje, czy zachodzą jakieś niepokojące objawy. Jeśli zwierzak zachowuje i czuje się normalnie, uważa się, że podawane dotychczas białko jest dla niego bezpieczne.

Jaka karma dla psiego alergika?

Alergie rozwijają się u psów już nawet około 4. miesiąca życia, jednak najczęściej objawiają się w pełnej krasie około 4.-5. roku życia pupila. Jaka karma dla psa alergika, który ukończył 12. miesiąc życia, będzie najbardziej bezpieczna? Poniżej prezentujemy kilka naszych propozycji:

  1. Taste of the Wild Sierra Mountain – to pełnoporcjowa, sucha karma dla psów dorosłych z pieczoną jagnięciną, która nie zawiera ziaren zbóż.
  2. Eukanuba Dog Dry Dermatosis Adult All Breeds Chicken – czyli karma sucha dla psa z alergiami, w której składzie znajdziemy kurczaka, a nie doszukamy się konserwantów, barwników i aromatów; jest to wysokospecjalistyczny produkt, opracowany dla pupili ze stanami zapalnymi skóry.
  3. Country & Nature Lamb and Turkey Recipe – stanowi bezzbożową karmę dla psów dorosłych małych i średnich ras; jest bogata m.in. w białko z jagnięciny, prebiotyki, przeciwutleniacze i zdrowe kwasy tłuszczowe.
  4. Fitmin dog konserwa lamb – to pełnoporcjowa, bezzbożowa karma mokra dla psa dorosłego z jagnięciną, witaminami, biotyną i kwasem foliowym, natomiast bez cukru, glutenu i zbóż.
  5. Dolina Noteci Superfood jagnięcina z cielęciną – jest mokrą karmą dla psów dorosłych, opracowaną przez specjalistów w zakresie żywienia zwierząt, której trzon stanowi cielęcina i jagnięcina.

Karma dla szczeniaka z alergią

Jak już pisaliśmy wcześniej, uczulenie może dawać o sobie znać na bardzo wczesnym etapie życia czworonoga, bo już nawet w 4. miesiącu życia. Jaka karma dla szczeniaka alergika będzie najodpowiedniejsza? Polecamy sprawdzić poniższe produkty:

  1. Eukanuba Grain Free – jest to suche pożywienie dla szczeniąt małych i średnich ras, bez zawartości powszechnych alergenów oraz bez kurczaka, za to z witaminami i minerałami, cennymi dla dorastających pupili.
  2. Taste of the Wild High Prairie Puppy – to pełnoporcjowa, sucha, bezzbożowa karma dla szczeniąt z pieczoną dziczyzną oraz bizonem.
  3. Dolina Noteci Superfood Junior – suszona, bytowa karma dla szczeniaków z królikiem, wolna od glutenu.
  4. Dr Huggy Supreme Dog Nutrition – stanowi wysokiej jakości, bezzbożową karmę suchą dla szczeniąt ras małych z indykiem, kaczką oraz batatami.
  5. Wiejska Zagroda dla szczeniąt Mięsna Uczta – to pełnowartościowa, mokra karma dla szczeniąt bez dodatku zbóż, soi, bądź polepszaczy smaku.

Karma dla psa z alergią nie powinna być przypadkowa, a precyzyjnie dopasowana pod kątem indywidualnego zapotrzebowania danego pupila. Wprowadzając zwierzęciu konkretne danie, obserwujmy reakcje jego organizmu. Pamiętajmy, że u psa mogą być one widoczne nawet 2 tygodnie po podaniu jakiegoś produktu. W razie wątpliwości, skontaktujmy się z poradnią weterynaryjną.