Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Psy, które nie gubią sierści - czy są takie rasy?

Psy, które nie gubią sierści, to zwierzęta przyjazne alergikom. Psy niegubiące sierści będą też oczywiście odpowiadać osobom mającym zamiłowanie do porządku przy jednoczesnym braku zapału do sprzątania. Tylko, czy psy, które nie linieją, w ogóle istnieją?

Psy, które nie gubią sierści

Psy, które nie gubią sierści niestety nie istnieją. Dlatego, choć opowiemy teraz o psach niegubiących sierści, zwrot ten będziemy traktować dość umownie, mając w tyle głowy, że sierść gubią właściwie wszystkie psy, tyle że niektóre w bardzo intensywny sposób, inne - niemal niezauważalnie, sporadycznie, raz w życiu.

Psy niegubiące sierści

Psy, które nie gubią sierści mają pewien zestaw cech wspólnych, aczkolwiek jak zawsze, tak i w tym przypadku należy zachować ostrożność z uogólnieniami. Rasy psów niegubiących sierści często mają skórę okrytą jedynie włosiem okrywowym, nie mają zaś tak zwanego podszerstka, czyli miękkiej, gęstej i bardzo krótkiej warstwy sierści, widocznej tuż przy skórze. A to właśnie podszerstek jest tą warstwą, która ulega intensywnemu linieniu. Ale nie jest to generalną zasadą, wśród ras psów niegubiących sierści są również zwierzęta mające podszerstek. Psy niegubiące sierści często mają też specyficzne, długie włosy porastające zwłaszcza okolice pyska, przypominające fryzury ludzkie, bądź lwie grzywy. Włosy te często rosną przez całe psie życie albo przez wiele lat. Cykl ich wzrostu bardziej przypomina cykl wzrostu włosów człowieka, niż typowej sierści psa.

Należy pamiętać, aby regularnie dbać o włos, sierść i skórę zwierzaka, używając do tego odpowiedniej szczotki dla psa.

Zdjęcie produktowe

8in1 Perfect Coat DeShedder Dog S - grzebień do wyczesywania podszerstka dla psa S

8in1 Perfect Coat to wygodne i odpowiednio dopasowane zgrzebło do wyczesywania podszerstka, które skutecznie usuwa martwy włos okrywowy docierając aż do podszerstka. Narzędzie nie ucina, ani nie wyrywa sierści psa*, pozwala wyczesać liniejący podszerstek.

Sprawdź produkt


Sprawdź: Psy z włosami zamiast sierści - rasy dla alergików?

Rasy psów nie gubiące sierści – teriery

Rasy psów niegubiące sierści, a w każdym razie nietracące jej zbyt mocno, często są ze sobą spokrewnione. Wymienić w tym gronie można przynajmniej kilkanaście ras teriera, niegdyś typowo myśliwskiego psa wywodzącego się z Wysp Brytyjskich, później wyhodowanego w wielu odmianach na całym świecie. Psy, które nie linieją niemal w ogóle, to między innymi West Highland White Terier, czy Airedale Terier. Pozostając przy przykładzie tego drugiego – to pies który nie gubi sierści, nie linieje. Jego włos ulega procesowi obumierania, jednak nawet martwy nie wypada. Z jednej strony to dobrze (dla człowieka), z drugiej źle (dla zwierzęcia). Stare, martwe włosy blokują miejsce do wzrostu dla nowych, dlatego trzeba je często wyczesywać. Ponieważ Airedale Terier posiada dwie warstwy sierści, zarówno włos okrywowy, jak i podszerstek, można go regularnie trymować.

Czytaj także: Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?

Psy nie gubiące sierści – york i maltańczyk

York, czyli Yorkshire Terier, to miniaturowy terier – kolejny pies, który nie gubi sierści. To jeden z tych psów, których pyszczek okalają długie włosy, co – jak wspomnieliśmy – jest ważną wskazówką dla tych, którzy szukają psa nie gubiącego sierści. Charakterystyczne włosy yorka rosną niemal całe życie, nigdy nie wypadając. Co ważne, pod włosami okrywowymi york nie ma podszerstka. Podobnie jak jego domniemany przodek - malatańczyk, pies o długich, prostych, śnieżnobiałych włosach, które nigdy nie wypadają i nie sprawiają tym samym kłopotu właścicielowi. Maltańczyk należy do tak zwanych biszonów. Również inne psy z tej grupy nie tracą włosów – wyróżnić wśród nich można lwiego pieska – urocze zwierzę o długim rodowodzie, wywodzące się z Francji. Wymieniając psy, które nie tracą sierści wspomnieć możemy też o shih tzu – czworonogu, którego nazwa w tłumaczeniu na język polski również oznacza lwiego psa, tyle że w tym przypadku jest to zwierzę wywodzące się z Chin.

Zdjęcie produktowe

Eurowet Sebovet Excellence szampon przeciwłupieżowy 200ml

Sebovet excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu przeciwłupieżowym, przeciwłojotokowym oraz hamującym powstawanie nieprzyjemnego zapachu skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie.

Sprawdź produkt
Zdjęcie produktowe

Eurowet Hexoderm Excellence szampon regulujący mikroflorę 200ml

Hexoderm excellence jest dermokosmetykiem weterynaryjnym o działaniu wspomagającym utrzymanie prawidłowej mikroflory skóry. Fitosfingozyna odbudowuje barierę ochronną skóry oraz utrzymuje jej nawilżenie.

Sprawdź produkt

Duże psy, które nie gubią sierści

Istnieją też duże psy, które nie gubią sierści. Należy do nich między innymi chart afgański, przepiękne zwierzę o charakterystycznych długich włosach, pozbawione podszerstka. Chart afgański sierść zrzuca tylko raz – w czasie wymiany szaty ze szczenięcej na dorosłą, co dzieje się w wieku około 8 miesięcy. Inne duże psy, które nie gubią sierści, to na przykład węgierskie owczarki Komondor. Ich ciało pokrywają charakterystyczne białe włosy, których wygląd przypomina dredy. Rosną one całe życie i praktycznie w ogóle nie wypadają. Kolejny duży pies, który nie gubi sierści, to polski owczarek nizinny – pies pasterski, wywodzący się od pradawnego przodka z Tybetu, który – co ciekawe, był też protoplastą teriera tybetańskiego. Polski owczarek niziny ma gęsty i mocny podszerstek oraz piękne długie włosy okrywowe, skrywające sylwetkę. Włosy te niemal nie wypadają, a nawet jeśli – ze względu na rozmiary są łatwe do uprzątnięcia.

Przeczytaj również: Buty dla psa - na zimę, ochronne, antypoślizgowe - jak wybrać?