Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
40 dni na zwrot
Darmowa dostawa od 99 zł

Kategorie

Buty dla psa - na zimę, ochronne, antypoślizgowe - jak wybrać?

Buty dla psa

Czy buty dla psa to konieczność, czy wyłącznie fanaberia jego właściciela? Wciąż toczy się dyskusja na temat tego, czy na pewno psie łapy potrzebują zimą dodatkowej ochrony, skoro przez wieki zwierzęta radziły sobie bez dodatkowej ochrony. Sprawa nie jest jednak taka jednoznaczna. Dzięki japońskim naukowcom z Uniwersytetu Yamazaki Gakuen w Tokio wiemy, że psie łapy są odporne na zimno.

Zgodnie z wynikami badań opublikowanymi przez nich w magazynie ,,Veterinary Dermatology” w psich łapach znajduje się bowiem sieć gęsto ułożonych żył i tętnic, które, działając jak centralne ogrzewanie: 
 • zapobiegają odmrożeniu, 
 • chronią przed niskimi temperaturami. 

Należy jednak wziąć poprawkę na to, że psy domowe bardzo oddaliły się od swoich dzikich protoplastów, są przyzwyczajone do temperatur pokojowych i przy dłuższych zimowych spacerach mogą marznąć bardziej niż zwierzęta żyjące na wolności czy psy mieszkające na podwórkach. Poza tym zima przysparza wielu innych problemów niezwiązanych bezpośrednio z wpływem niskich temperatur na psie łapy.

Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać? 

Buciki dla psa – ochrona

W czasie zimy łapy psów są narażone częściej na urazy niż w innych porach roku. Ostry lód i piach mogą zranić delikatne psie opuszki. Bardzo źle działa na nie także sól drogowa, którą posypywane są jezdnie i chodniki. Sól powoduje, że opuszki się wysuszają i pękają, prowadząc do krwawień. Dodatkowo mało kto wie o tym, że psy pocą się między opuszkami, dlatego zimą w trakcie spaceru przyczepiają się do ich łap i futra śnieżne lub lodowe kulki, które utrudniają chodzenie.

W takich warunkach buty zimowe dla psa mogą pełnić rolę ochraniacza. Dobrym rozwiązaniem zapobiegającym wysuszaniu delikatnych opuszków, oprócz butów dla psa, jest natłuszczanie łapek przed spacerem (wazeliną, gliceryną, lanoliną). Po spacerze trzeba natomiast pamiętać o dokładnym wymyciu psich łap – pozwoli to nie tylko spłukać szkodliwą sól, ale również zachować porządek w domu. Warto także co pewien czas wycinać sierść między opuszkami, żeby śnieżne kulki nie miały się do czego przyczepiać.  

Sprawdź: Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?

Buty zimowe dla psa

Buty dla psa nie są czymś naturalnym dla naszego pupila, dlatego zawsze trzeba dobrze ocenić sytuacje, kiedy pies rzeczywiście potrzebuje ochrony na łapy, a kiedy jego właściciel chce podążać za trendami psiej mody. Warto rozważyć kupno psich butów, kiedy:
 • pies często ślizga się na lodzie, 
 • jesteśmy właścicielami mniejszych ras psów, które gorzej znoszą niskie temperatury (warto kupić buty dla yorka, buty dla chihuahua, buty dla shih tzu, buty dla maltańczyka, buty dla jamnika czy ratlerka), 
 • pies jest długo narażony na działanie ujemnych temperatur (pracuje na mrozie, jest wyprowadzany na długie spacery), warto kupić buty dla psów zaprzęgowych, buty dla psa husky, buty dla sznaucera, który uwielbia długie spacery), 
 • pies ma problemy z równowagą na przykład z powodu chorych stawów (tu pomocne będą buty dla labradora i buty dla owczarka niemieckiego, bo rasa ta często zwyrodnienia stawów).  

Buty dla Yorka

Przy doborze butów dla psa należy pamiętać o tym, że mają być one przede wszystkim funkcjonalne. Nie skupiamy się tu na wyglądzie, a na wygodzie psa. U właścicieli mniejszych ras psów, szczególnie rasy Yorkshire, często spotyka się zamiłowanie do ubierania pupili w modne ciuszki, co nie zawsze kończy się dobrze dla naszych podopiecznych. Przede wszystkim nie należy decydować się na buty dla Yorka imitujące ludzkie obuwie – nie nadają się one do noszenia przez psy i będzie im bardzo niewygodnie w trakcie spacerów.

Psie buty muszą przede wszystkim dobrze trzymać się na łapie i być wygodne – ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Nie jest to proste, bo nie ma uniwersalnej rozmiarówki psich butów (inne wymiary obowiązują do butów ochronnych dla psa profilowanych, inny do psich butów z zamkiem) – najlepszym pomysłem będzie więc odwiedzenie sklepu zoologicznego z pupilem i przymierzenie butów. Można też zmierzyć szerokość i długość łapy lub zrobić jej obrys.  

Buty dla psa – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje butów, m.in.:
 • gumowe buty dla psa, 
 • buty antypoślizgowe dla psa,
 • ocieplane buty dla psa, 
 • ze wzmocnioną podeszwą (buty trekkingowe dla psa), 
 • uszczelnione do spacerów po podmokłych terenach,
 • ze ściągaczami, 
 • na suwak, 
 • na rzepy.   
Buty różnią się znacząco ceną i nie należy dać się zwariować – jeżeli nie planujemy trekkingu po górskim podłożu z naszym pupilem, nie będziemy potrzebować specjalistycznego obuwia. Dla mniejszych psów warto wybrać ocieplane buty, tymczasem starsze psy, które mają problemy ze stawami powinny dostać buty z antypoślizgowe dla psa – łatwiej będzie im utrzymać równowagę.  

Można też zastanowić się nad butami gumowymi dla psa – pozwalają najbardziej wyczuć podłoże, przez co pies łatwiej przyzwyczaja się do nowego rozwiązania. Jeżeli chodzi o względy estetyczne, to wszystkie dodatki kolorystyczne możemy dobrać według naszego uznania, jeżeli tylko nie wpływa to na wygodę chodzenia psa. Tym samym należy zrezygnować z wszelkich odstających, doczepianych akcesoriów, które mogłyby przeszkadzać zwierzęciu w czasie spaceru.  

Przeczytaj: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Buty ochronne dla psa

Co zrobić, jeżeli pies podczas spaceru skaleczy się w łapę? Sól wysypywana na chodniki będzie powodować nieznośny ból, trzeba więc zadbać o odpowiednią ochronę łap. W takiej sytuacji musimy sięgnąć po specjalne obuwie ochronne – będzie się ono różniło od zwykłych butów dla psów. Takie połączenie butów i opatrunku zabezpieczy łapę przed wilgocią i dalszymi mechanicznymi uszkodzeniami. Buty ochronne dla psa będą pomocne także wtedy, gdy stosujemy na ranę maść, bo pies nie pozbędzie się jej tak łatwo. Należy jednak pamiętać, że taki rodzaj obuwia stosujemy jedynie na chore łapki.  

Psie buty – jak przyzwyczaić psa do butów?

Musimy pamiętać, że decyzja o kupnie butów dla psa musi być podjęta dużo wcześniej niż w okresie zimowym. Chociaż buty mogą się okazać niezwykle przydatne, nie są dla psa czymś naturalnym i nasz pupil potrzebuje czasu, żeby się do nich przyzwyczaić. Trening najlepiej zacząć już pod koniec lata. Eksperci polecają trzy sposoby oswajania psów z butami:
 • trening skarpetkowy, 
 • trening stopniowy, 
 • trening całkowity.   
Pierwszy sposób jest najprostszy i stosunkowo szybki. Polega na zakładaniu psu skarpetek na krótkie, schodowe przechadzki. Pupil szybko przyzwyczai się do miękkiego substytutu obuwia i w niedługim czasie zacznie nosić normalne obuwie bez większych problemów. Trening stopniowy jest przeznaczony dla bardziej bojaźliwych piesków. W tym wariancie stopniowo przyzwyczajamy psa do butów w trakcie codziennych czynności, jak jedzenie czy czesanie. Należy jednak pamiętać, żeby nie zakładać wszystkich butów naraz, tylko pojedynczo. Po kilku tygodniach pies będzie gotowy na spacer w butach.

Ostatni trening będzie idealny dla psów, które są pewne siebie i ciekawe nowych wyzwań. Polega na założeniu wszystkich butów naraz i wyprowadzeniu psa na coraz dłuższe spacery, ale po domu. Można odwracać uwagę pupila smakołykami, aż zupełnie przestanie zwracać uwagę na buty. Gdy się oswoi z butami można wyjść na zewnątrz.

Jeżeli pies będzie szczególnie niechętny do zakładania psich butów w każdym wariancie, można zacząć od przyzwyczajenia psa do samego przedmiotu – dawać mu obuwie do powąchania, nagradzać go smakołykami i dopiero po czasie spróbować zakładania. Pamiętajmy o wygodzie naszego pupila i decydujmy się na buty tylko wtedy, kiedy jest to konieczne – na pewno uda się znaleźć kompromis, przy którym i my, i pies będziemy szczęśliwi.

Przeczytaj: Kuweta dla psa - dla Yorka, dla dorosłego psa czy szczeniaka?