Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karma dla owczarka niemieckiego – jaką wybrać?

2017-11-24
Karma dla owczarka niemieckiego – jaką wybrać?

Karma dla owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki to duży pies, dlatego jego dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest wysokie. Należy pamiętać o wybieraniu karmy właśnie dla tej kategorii psów, by dostarczyć odpowiednią ilość wszelkich niezbędnych składników odżywczych. W przypadku owczarków niemieckich dobór karmy ma przede wszystkim wpływ na właściwy rozwój stawów, kręgosłupa, a także kończyn. Zaleca się kupowanie karm weterynaryjnych, które są droższe od sklepowych, ale wyróżniają się lepszą jakością.

Jaka karma dla owczarka niemieckiego?

Prawidłowe żywienie owczarka niemieckiego to bardzo ważny aspekt w jego prawidłowym rozwoju, zmniejszający ryzyko zachorowania na różnorakie schorzenia. Tuż po odstawieniu od mleka matki należy dbać o jego właściwą dietę, przede wszystkim uważnie czytając etykiety i dopasowując żywienie do takich czynników, jak:
  • wiek,
  • waga, 
  • ilość aktywności ruchowej, 
  • miejsce, w którym przebywa (mieszkanie, podwórko, itp.),
  • alergie,
  • płeć,
  • stan fizjologiczny (ciąża, karmienie),
  • choroby.
Każdy z tych czynników należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu rodzaju oraz proporcji żywienia
Warto skonsultować się z weterynarzem, który powinien zalecić odpowiedni rodzaj karmy.

Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać?

Karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego

Jaka karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego? Przede wszystkim należy zwracać uwagę na zawartość makro- i mikroelementów w karmie, dlatego niezwykle istotne jest czytanie etykiet. Łączna zawartość tzw. popiołu (soli mineralnych, makro i mikroelementów) powinna oscylować w granicach 8%. Należy zwracać uwagę na proporcję białka, wapnia i fosforu, które są odpowiedzialne za rozwój mięśni i szkieletu.

Ważne, by białko, które znajduje się w karmie pochodziło od zwierząt roślinożernych. Najintensywniejszy wzrost owczarków niemieckich odnotowuje się pomiędzy 3-9 miesiącem życia. Wtedy to kształtuje się system immunologiczny oraz układ pokarmowy. W tym czasie karma powinna być szczególnie bogata właśnie w popiół. Zwykle gotowe karmy zawierają odpowiednie ilości niezbędnych minerałów, dlatego dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna, bo można w ten sposób zaszkodzić psu.

Sprawdź: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Najlepsza karma dla owczarka niemieckiego

Jaka karma dla owczarka niemieckiego? Nie ma jednej reguły mówiącej o najlepszej karmie dla owczarka niemieckiego. Istotne jest, że duże psy mają wysokie zapotrzebowanie kaloryczne, ale powinno być ono dostosowane przede wszystkim do wagi psa oraz jego aktywności. Dodatkowo owczarki niemieckie cechują się delikatnym przewodem pokarmowym oraz dużym ryzykiem wystąpienia problemów ze stawami, dlatego należy kupować karmy wysokiej jakości i unikać karmienia resztkami ze stołu, które mogą zawierać dużo szkodliwych tłuszczów i soli.

Sucha karma dla owczarka niemieckiego

Sucha karma dla szczeniaka owczarka niemieckiego może być problematyczna w rozgryzaniu, ale w takim przypadku można przed podaniem namoczyć ją w wodzie lub wybrać karmę mokrą, która ma miękką konsystencję i jest bardziej aromatyczna. Podając karmę suchą, należy pamiętać o dostarczaniu psu dużej ilości wody. Plusem karmy suchej w przypadku psów rasy dużej jest jej wysoka kaloryczność. Szybko zaspokaja ona głód zwierzaka, dając mu dużo energii. Dodatkowo jej cena w stosunku do karmy mokrej jest niższa, a termin przydatności – dłuższy.

Czytając skład karmy, warto sprawdzić, czy znajdują się w niej chociażby takie składniki, jak:
  • glukozamina – pobudza produkcję mazi stawowej, przez co chroni stawy psa,
  • chondroityna – w płynie stawowym znajduje się kwas hialuronowy oraz siarczan chondroityny i kolagen.
Ich niedobór skutkuje problemami ze stawami i ich szybkim ścieraniem się. Dzięki chondroitynie stawy są bardziej wytrzymałe i sprężyste. Niekiedy konieczna jest dodatkowa suplementacja tych składników, jednak przed ich podaniem warto skonsultować się z weterynarzem.

Zamów: Miski na karmę dla psa

Mokra karma dla owczarka niemieckiego

Kupując karmę dla owczarka, należy zwracać uwagę na zawartość tłuszczu, gdyż ta rasa psów cechuje się delikatnym żołądkiem i tym samym trudnościami z trawieniem ciężkostrawnych posiłków. Karma mokra dla owczarka niemieckiego na pewno dobrze sprawdzi się u psów, które mają problem z gryzieniem, a także u tych mniej aktywnych, ze względu na jej mniejszą kaloryczność w stosunku do karmy suchej. Mokra karma bardzo często zawiera w składzie szereg witamin, niezbędnych w prawidłowym rozwoju psa.

Fot. 123RF

Zobacz też: Karma dla psa alergika - jaką wybrać?

Polecane

pixel