Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kuweta dla psa - dla Yorka, dla dorosłego psa czy szczeniaka?

2017-11-29
Kuweta dla psa - dla Yorka, dla dorosłego psa czy szczeniaka?

Kuweta dla psa

Wyobraźcie sobie, że wasz dzień w pracy przedłuża się i nie musicie się martwić, że pies nie doczeka wieczornego spaceru, bo sam będzie wiedział, gdzie załatwić swoje potrzeby. Niemożliwe? A jednak… Zapewnienie psu kuwety i nauczenie go korzystania z niej, umożliwia mu załatwienie potrzeb o dowolnej porze, bez względu na to, czy w domu jest jego właściciel, czy nie. Jest to bardzo wygodny sposób nie tylko dla bardzo zapracowanych osób, zwłaszcza właścicieli mieszkań, którzy nie mają ogródka. Nad takim rozwiązaniem mogą też zastanowić się posiadacze psów, którzy nie są w stanie wyprowadzać ich regularnie, na przykład osoby starsze lub niepełnosprawne.  

Kuweta dla psa opinie

Otwarte pozostaje jednak pytanie, czy ktoś, kto nie może wychodzić z psem na regularne spacery powinien mieć zwierzę w domu? Pamiętajmy, że korzystanie z kuwety dla psa powinno być tylko wyjściem awaryjnym i nie może wyeliminować z naszego życia regularnych spacerów na świeżym powietrzu. Zdaniem psich behawiorystów kuweta dla psa nie jest dobrym rozwiązaniem, bo pies szczęśliwy to tylko ten, który wybiegał się na dworze, wytarzał w trawie czy w błocie. Zresztą pamiętajmy, że spacery, bez względu na pogodę, to także same korzyści dla zdrowia właściciela czworonoga.

Czytaj też: Najlepsza karma dla psa – sucha czy mokra – jaką wybrać? 

Kuweta – jak oswoić z nią psa?

Kiedy zajdzie potrzeba kupienia kuwety dla psa, trzeba znaleźć sposób na to, jak przekonać zwierzę do pomysłu załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych w domu. Żeby rozpocząć przyzwyczajanie naszego pupila, najlepiej położyć w kuwecie kawałek ręcznika nasączonego moczem (i/lub odchodami) czworonoga. Można też skorzystać z różnego rodzaju dostępnych na rynku produktów, które mają za zadanie wyznaczyć psu konkretne miejsce do załatwienia się. Powinno to wystarczyć, żeby oswoić psa z nową toaletą.  

Jak nauczyć psa sikać do kuwety

Zanim pies zacznie korzystać z kuwety, może minąć nawet kilka miesięcy. Przyzwyczajanie go do korzystania z kuwety nie różni się szczególnie od innych rodzajów tresury. Takie same techniki mogą być wykorzystywane do trenowania dorosłych psów i szczeniaków. Bo może okazać się potrzebne zastosowanie kuwety dla dorosłego psa, a nie tylko kuwety dla szczeniaka. Od czego zaczynamy? Trzeba zacząć od karmienia i pojenia psa w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Potem trzeba zabierać go do kuwety, pomóc mu wejść i stanowczym głosem wydać mu odpowiednią komendę.  

Kuweta dla Yorka

Jeśli trenujemy szczeniaka, najpewniej będzie potrzebował skorzystać z kuwety w ciągu 5-30 minut po piciu lub jedzeniu. Jeżeli szkolimy starszego Yorka, trzeba obserwować sygnały, które pies daje – najczęściej to piszczenie, węszenie wokół drzwi albo podchodzenie do nich. Jeżeli psu uda się skorzystać z kuwety, trzeba go pochwalić, można go w nagrodę poczęstować smakołykiem.

Jeśli natomiast zauważymy, że załatwił potrzebę w innej części mieszkania, trzeba go lekko skarcić i wstawić do kuwety. Kiedy w przeciągu kilku miesięcy York zacznie sam używać kuwety, trzeba stopniowo ograniczać nagradzanie go smakołykami, aż przestanie utożsamiać to miejsce z nagrodą. Jeżeli chodzi o pozbycie się nieprzyjemnych zapachów, można to zrobić domowym sposobem – po każdym opróżnieniu kuwety trzeba wysypać spód sodą oczyszczoną. Pamiętajmy, że nawet w najbardziej podstawowej wersji kuweta musi być wystarczająco duża, by pies mógł się swobodnie w niej obrócić. Jedna ze ścian powinna też być obniżona, aby pies mógł z łatwością wejść do środka. Jeśli natomiast mamy do czynienia z męskim Yorkiem, pamiętajmy o wystarczającej wysokości ścian, by pies podnosząc łapę nie obsikał ściany.  

Zobacz: Karma dla psów rasowych

Kuweta dla szczeniaka

Dla niektórych szczeniaków lepszym rozwiązaniem może być umieszczenie w kuwecie gazet albo innego chłonnego materiału. Wielu właścicieli decyduje się na specjalne chłonne maty do kuwety, bo łatwo je wymienić. Jeżeli piesek już wcześniej był przyzwyczajony do załatwiania się na gazetę albo matę, najłatwiej będzie przenieść je wprost do kuwety. Można też umieścić w środku kawałek darni – trawa jest naturalnym podłożem dla psa. Trzeba tylko pamiętać o okresowej jej wymianie.  

Kuweta dla psa - jaką wybrać?

Kuweta może być zwykłym, ale sporej wielkości plastikowym pudełkiem. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów, w tym:

  • kuwety z zakryciem, które redukują stres u wstydliwych psów, 
  • kuwety samoczyszczące, 
  • kuwety, które w górnej części mają żwirek, a w dolnej zbierają odchody, 
  • kuwety dla psa z trawą. 


Za samą kuwetę zapłacimy od 30 do nawet 300 złotych, w zależności od naszych preferencji. Dojdzie jeszcze koszt żwirku, który trzeba często wymieniać. Sam żwirek jest bardzo podobny do kociego, w wariantach od najprostszego, papierowego, do takiego z aktywnym węglem pochłaniającym zapach. Niektóre firmy oferują granulat, który niestety może stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia naszego zwierzaka – bo w trakcie szkolenia szczeniaka, może on próbować zjadać małe kuleczki. Przy wyborze opcji z papierem warto pamiętać, że takie rozwiązanie może skończyć się bałaganem, jeśli pies rozniesie papier po domu.  

Sprawdź: Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?

Psia kuweta - gdzie ją umieścić?

Pies potrzebuje łatwego dostępu do kuwety, a my optycznego przypomnienia o jej codziennym czyszczeniu, dlatego nie umieszczamy kuwety w miejscu bardzo ustronnym. Na kuwetę trzeba wybrać takie miejsce, które będzie z jednej strony łatwo dostępne dla psa, ale z drugiej da mu poczucie prywatności. Ze względów estetycznych kuweta nie powinna znajdować się blisko jadalni czy salonu.  

Kuweta dla psa i… kota

Kiedy w domu mamy więcej zwierząt, musimy pamiętać, że psa i kota nie zadowoli korzystanie z tej samej kuwety. Oba gatunki różnie jej używają – w przeciwieństwie do psów, kotów nie trzeba trenować w sztuce korzystania z kuwety. Kot czuje też silną więź ze swoją kuwetą – poczucie posiadania jest dla niego bardzo ważne, niezależnie od tego, czy mieszka z innymi kotami, czy psami. Jeżeli kot poczuje, że jego terytorium jest naruszone, zacznie je znakować w całym mieszkaniu, co skończy się dla nas katastrofą. Aby nie dopuścić do kłótni między naszymi zwierzętami, zadbajmy o osobne kuwety dla każdego z nich.

Sprawdź: Akcesoria dla psów i szczeniaków

Polecane

pixel