Darmowa dostawa od 119,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karmienie szczeniaka rasy miniaturowej lub małej – co warto wiedzieć?

2018-02-27
Karmienie szczeniaka rasy miniaturowej lub małej – co warto wiedzieć?

Mały pies potrzebuje większej koncentracji

Okazuje się, że na swój fizyczny kilogram masy ciała pies rasy miniaturowej (jak np. chihuahua ważący ok. 1,5 kg), może mieć nawet trzykrotnie większe zapotrzebowanie na energię, niż pies rasy olbrzymiej (np. nowofundland ważący ok. 60 kg). Oznacza to, że powinny otrzymywać inny pokarm, nie tylko z powodu konieczności dostosowania wielkości granulek do ich pysków. Wielkość porcji będzie także bardzo się różnić, bo nawet kilkunastokrotnie – 50 g w porównaniu do ponad 500 g dziennie suchej karmy. To oznacza, że w tych produktach muszą się znaleźć zupełnie inne proporcje składników odżywczych, aby odpowiednio zaspokoić potrzeby tych zwierząt, które nie zmieniają się wprost proporcjonalnie do ich wielkości…

Kiedy mały szczeniaczek staje się małym psem?

Uważa się, że szczenięta psów ras miniaturowych, które osiągają nie więcej niż 5 kg masy ciała jako psy dorosłe, krócej są szczeniętami. Przeciętnie kończą wzrost między 6. a 8. miesiącem życia i mniej więcej do tego wieku podajemy im karmę specjalną dla szczeniąt psów ras małych (jak np. PURINA® PRO PLAN® Small Breed Puppy OPTIStart®). W przypadku szczeniąt ras małych, które osiągają między 5 a 10-12 kg masy ciała jako psy dorosłe, uznajemy je za szczenięta do około 10-12. miesiąca życia.
Wszystkie karmy dla szczeniąt charakteryzują się większą energetycznością i wyższą koncentracją składników mineralnych. Mają m.in. więcej wapnia, aby wspierać prawidłowy rozwój układu szkieletowego rosnącego pieska. Dlatego absolutnie nie wolno psu rosnącemu, który otrzymuje kompletną karmę pełnoporcjową dawać żadnych suplementów zawierających dodatkowe minerały, gdyż może to zaburzyć jego rozwój. Co więcej pokarm powinien być także wzbogacony o składniki wspomagające rozwój układu nerwowego, zawierające niezbędne kwasy Omega 3 pochodzące z oleju rybiego.

Ile jedzą psy ras małych i miniaturowych?

Karmy dla szczeniąt ras małych i miniaturowych mają nawet o połowę wyższą koncentrację niektórych składników odżywczych, aby na pewno w maleńkiej dziennej porcji dostarczyć wszystkich niezbędnych składników. Przeciętnie pies rasy miniaturowej powinien zjadać dziennie nie więcej niż połowę objętości filiżanki suchej karmy (lub około kubka/ 3-4 saszetki karmy mokrej). Oznacza to że przeciętnie dla pieska o masie ciała 5 kg, na cały miesiąc wystarcza 3-kilogramowe opakowanie karmy. Nie warto kupować większych opakowań, gdyż zwiększa się ryzyko zepsucia karmy lub jej wyschnięcia, nawet gdy prawidłowo ją przechowujemy. Jak większość suchych produktów spożywczych od momentu otwarcia, powinny zostać spożytkowane w ciągu około miesiąca.
Podziel dzienną porcję na 5 małych posiłków co 3-4 godziny, co ułatwi psu wykształcić dobre nawyki i wyreguluje mu rytm dnia. Uważaj na przekąski – w przypadku pieska małej rasy ilość dodatkowego jedzenia nie powinna przekraczać objętości dużej łyżki stołowej. Sięgaj po specjalne przekąski dostosowane dla psów ras miniaturowych, gdyż nawet 5 cm tzw. gryzaka naturalnego (jak np. penisy wołowe) może mieć tyle kalorii, ile Twój piesek miniaturowy potrzebuje na cały dzień!

Pamiętaj, aby swojemu psu małej rasy dobrać odpowiednią karmę i przekąski, nie tylko ze względu na wielkość pyszczka, ale także koncentrację składników odżywczych. To ważne, aby w zbilansowany sposób karmić swojego pieska, by dłużej cieszył się dobrym zdrowiem. Psy małych ras słyną z długowieczności, średnio żyją nawet ok. 14 lat (a rekordziści około 20). A wiemy, że psy, które otrzymują całe swoje życie odpowiednią ilość pokarmu do swoich potrzeb i nie są przekarmiane, żyją zdrowiej i dłużej o 15% niż te które jedzą tyle, ile chcą!

O autorze
Sybilla Berwid-Wójtowicz specjalizuje się w dziedzinie dietoprofilaktyki zwierząt towarzyszących i ludzi. Skupia się na potwierdzonych naukowo i klinicznie skutecznych rozwiązaniach, od wielu lat kształcąc się w tej dziedzinie (mgr inż zootechniki [2002], dr nauk weterynaryjnych SGGW [2007], doradca dietetyczny – Instytut Żywności i Żywienia Człowieka [2013], specjalista żywienia klinicznego – Uniwersytet Medyczny w Warszawie [2015]). Szczególnie interesuje się dietetyką kliniczna i wpływem diety na zachowanie. Od 2010 pracuje w Nestlé Purina jako Ekspert ds. żywienia i komunikacji.
Prowadzi liczne prelekcje, szkolenia i wykłady w kraju i Europie Centralnej (po polsku i po angielsku) z dziedziny dietoprofialaktyki nie tylko psów i kotów, ale i ludzi. Wykłada przedmiot „Wpływ żywienia na zachowanie” w ramach Studiów Podyplomowych „Zoopsychologia-problemu behawioru psów” na Wydziale Nauk o Zwierzętach SGGW.
Jest regularnie zapraszana do mediów i konsultuje publikacje z zakresu swojej specjalizacji. Od ponad dekady regularnie publikuje w czasopismach specjalistycznych i popularnych, ma na koncie ok. 200 publikacji.

fot. pixabay.comPolecane

pixel