Ekspresowa wysyłka
Fachowe porady
Najniższe ceny
Darmowa dostawa

Kategorie

Wyprawka dla szczeniaka - kompletna lista zakupów

Wyprawka dla szczeniaka

Przygarnięcie bądź kupno psa, tudzież przyjście na świat szczenięcia (szczeniąt) oznacza nie tylko rozpoczęcie wspaniałej przygody, ale też wzięcie na siebie całej palety obowiązków względem nowego domownika. Bowiem to na człowieku spoczywa zapewnienie zwierzęciu odpowiednich warunków do życia, spania, jedzenia i zabawy z psem. Przygotowana zawczasu wyprawka dla psa powinna zawierać pełen pakiet przyborów i akcesoriów, które będą niezbędne do funkcjonowania zwierzaka w naszym domu już od pierwszego dnia.

Wyprawka dla psa – co obejmuje?

Wyprawka dla psa powinna obejmować takie przedmioty jak:

 • legowisko, 
 • miska na pokarm,
 • miska na wodę, 
 • obroża i smycz,
 • zabawki, piłki itp., 
 • szczotki i grzebienie do pielęgnacji sierści,
 • transporter,
 • inne akcesoria.

Czytaj też: Najlepsza karma dla szczeniaka – czym karmić młodego psa?

Wyprawka dla szczeniaka – legowisko

Legowisko dla psa, to nie tylko miejsce do spania i wypoczynku. To prawdziwy azyl, najbardziej intymny kąt naszego pupila, dlatego jest to absolutnie podstawowy element każdej wyprawki dla psa. Legowisko może mieć dowolną formę. Może to być zwykła, duża i płaska poduszka, może być psia sofa, może być wyściełany na miękko kosz z wikliny, może być miękka budka obita flauszem. Ceny legowisk dla psa wahają się od kilkudziesięciu do około 200 złotych. Rozmiar legowiska dobieramy do wielkości psa.

Zobacz: Legowiska dla psa

Wyprawka dla szczeniaka – miski na pokarm i wodę

Miska na karmę dla psa jest kolejnym nieodzownym elementem wyprawki dla psa. W tym przypadku nie ma wielkiej filozofii. Miskę rozmiarem dopasowujemy do wielkości zwierzęcia, porady w tej kwestii zasięgniemy w każdym sklepie zoologicznym. Zazwyczaj do stosowania na dworze polecane są cięższe i trwalsze miski ze stali nierdzewnej, w domu zaś używamy misek plastikowych. Nic jednak się nie stanie, gdy w wyprawce dla psa znajdzie się miska ceramiczna lub szklana. To samo tyczy się misek na wodę. Co ważne – pamiętajmy, że nasz pies musi mieć przynajmniej dwie miski. Pokarm i picie zawsze podajemy w osobnych naczyniach.

Zobacz: Miski dla psa - na stojaku, ceramiczne - jak wybrać?

Wyprawka dla szczeniaka – obroża

Trudno wyobrazić sobie wyprawkę dla psa bez obroży i bez smyczy. To akcesoria, bez których po prostu nie wyjdziemy z pupilem z domu, chyba że mamy mu do zaoferowania bezpieczny, szczelnie zabezpieczony siatką lub płotem ogród. Jeśli chodzi o obrożę – sprawa jest prosta, rozmiarem musi być dopasowana do psiej szyi. Oczywistością jest, że zbyt ciasna będzie podduszać zwierzę, a zbyt luźna grozi zsunięciem się przez głowę. Przyjmuje się, że prawidłowo dobrana i założona obroża dla psa powinna zostawiać miejsce na włożenie dwóch palców od strony karku.

Jeśli chodzi o szerokość obroży, która musi się znaleźć w wyprawce dla psa, w przypadku małych zwierzaków powinna ona mieć około 2 centymetrów, w przypadku dużych – 3 do 4 centymetrów. Zbyt wąska będzie mocno uciskać zwierzę, zbyt szeroka – krępować jego ruchy. Materiał, z którego powinna być wykonana obroża, musi być jednocześnie dość miękki i bardzo wytrzymały. Zazwyczaj ten efekt osiąga się poprzez wyłożenie wewnętrznej części obroży materiałem, na przykład filcem.

Wyprawka dla szczeniaka – smycz

Niezbędne wyposażenie dla psa obejmuje też oczywiście smycz, którą zapinamy do obroży. Obecnie większość właścicieli psów preferuje smycze typu flexi, wydłużające się, gdy pies prze do przodu i samoczynnie skracające, gdy zwierzę zaczyna zwalniać. Smycze dla psa takie mają możliwość natychmiastowej blokady długości przez osobę prowadzącą psa, wystarczy nacisnąć przycisk na rękojeści. Tego typu smycze dają możliwość zarówno bardzo krótkiego prowadzenia psa, jak i zapewnienia mu naprawdę sporej dawki wolności na spacerze.

Wyprawka dla szczeniaka – szczotki i grzebienie do pielęgnacji sierści

Szczotki do pielęgnacji sierści muszą się znaleźć w wyprawce dla psa nie tylko ze względów estetycznych. Szczotka do czesania psa powoli nam pozbyć się martwych włosów, rozczesać kołtuny, nadać sierści połysk i piękny wygląd. Niejako przy okazji, szczotkując zwierzę, pogłębiać będziemy łączącą nas wieź. Wyróżniamy kilka typów akcesoriów do pielęgnacji sierści, w wielu przypadkach wyprawka dla psa musi zawierać więcej niż jeden rodzaj szczotki lub grzebienia.

W zestawia powinny znaleźć się:

 • szczotka z włosia naturalnego lub sztucznego – przeznaczona jest do pielęgnacji psa o krótkiej sierści, lub nadania finalnego efektu w przypadku psów o sierści długiej;
 • szczotka druciana, z kulkami lub bez – nadaje się do wyczesywania psa o długiej sierści. Druciane piny są sztywne i lepiej radzą sobie z twardą, długą sierścią, niż delikatne włosie; 
 • furminator – to narzędzie wyposażone w metalowe grzebienie z ząbkami o różnym rozstawie i głębokości. Służy do wyczesywania podszerstka, czyli tej warstwy sierści, która leży najbliżej skóry i podlega w największym stopniu linieniu. Uwaga – nie wszystkie psy mają podszerstek. Te, które go nie posiadają, nie mogą być pielęgnowane za pomocą furminatora; 
 • grzebień – szczególnie wyprawka dla maltańczyka, wyprawka dla yorka, wyprawka dla shin tzu i wyprawki dla innych psów posiadających długie włosy, powinny zawierać grzebienie. Pamiętajmy – odpowiedni grzebień dla psa, to ten wykonany ze stali nierdzewnej, najlepiej chromowany i w całości metalowy (razem z rączką). Grzebnie osadzone w drewnianej rączce też są dobre, ale tylko do momentu poluzowania się elementów. Wykluczone są grzebienie plastikowe, które mogą elektryzować sierść psa. 

Wyprawka dla psa – transporter

Wyobrażasz sobie wyruszyć w podróż samochodem z psem bez transportera? Jeśli tak, to radę mamy krótką: nie rób tego. W przypadku osób planujących przewożenie psa autem (na spacer, do rodziny, na wakacje, do weterynarza), wyprawka dla psa po prostu musi zawierać transporter. Do pewnego stopnia zabezpiecza on zwierzę przed skutkami ewentualnego nieszczęścia na drodze, ale przede wszystkim uniemożliwia swobodne przemieszczanie się po aucie, które mogłoby dekoncentrować kierowcę i przeszkadzać mu w prowadzeniu pojazdu.

Zazwyczaj do przewozu psów wybieramy transportery plastikowe, z solidnymi, zamykanymi drzwiczkami. W przypadku większych psów niezbędna może być klatka, którą umieścimy nie na tylnym siedzeniu, a w bagażniku. Transporter dla psa powinien być na tyle, duży, aby zwierzę miało możliwość swobodnej zmiany pozycji, jednak nie na tyle obszerny, by zwierzę mogło się w nim przemieszczać – w razie wypadku zbyt luźny transporter będzie stanowić większe zagrożenie, niż ochronę.  

Sprawdź: Jak dbać o psa w sezonie jesienno-zimowym?